Bronislav Poloczek měl, jak je patrné podle jeho příjmení, polské kořeny. Narodil se v rodině správce honitby v Horní Suché ve Slezsku a jeho velkým přáním prý bylo studovat přírodní vědy. Vzhledem k otcově minulosti (během druhé světové války bojoval v anglické armádě) mu to ale nebylo umožněno, a tak se rozhodnul jít cestou herectví. Vystudoval JAMU v Brně, a kromě toho, že se dostal až do Zlaté kapličky, tedy do Národního divadla, objevil se také v celé řadě filmů a seriálů. Jeho role byly sice většinou vedlejší, on je však vždy dokázal ztvárnit tak, že v nich byl nepřehlédnutelný.

Mezi hereckými kolegy však neměl dobrou pověst. Údajně to byl bručoun a cholerik, který se řídil heslem ‚co na srdci, to na jazyku‘. Jeho nevyzpytatelná povaha navíc vygradovala po skonu manželky, s níž strávil téměř čtyřicet let svého života a byl na ní téměř závislý. „Stal se poté nabručeným samotářem, ale všichni jsme to samozřejmě respektovali. I tak jsem ho měl rád a docela často ho obsazoval,“ prohlásil o něm například režisér Václav Vorlíček (†88). Právě v jeho filmu Saxana a Lexikon kouzel se Poloczek objevil naposledy v roli pana Viga. Bohužel už se ale nestihl namluvit, a hlas mu tak propůjčil Oldřich Vlach (78).

Kromě toho, že Poloczek vůči světu notně zatrpkl, začal se potýkat i s vážnými zdravotními problémy. Prodělal infarkt a mrtvici, a poté, co mu lékaři nařídili přísnou dietu, zhubnul více jak třicet kilo. Z mohutného kapitána Ořecha z Černých baronů byl tak věchýtek. „Od té doby, co mi zemřela manželka, mě už nic nezajímá. Už nechci ani hrát. Nic už neplánuju. Čekám jen na smrt. Jsem starej, posteskl si Poloczek v jednom ze svých posledních rozhovorů pro Aha!. „Ta s kosou“ si pro něj přišla v březnu roku 2012. Po srdeční příhodě byl sice převezen do vinohradské nemocnice, po jedenácti dnech však i přes veškerou snahu nemocničního personálu zemřel. Odchod ze světa si přitom „nanečisto“ vyzkoušel už v seriálu Ulice. Dokonce si smrt své postavy, starého Nykla, u scenáristů objednal! „Musel jsem to udělat, protože jsem se připravoval na novou divadelní roli. A když jsem zjistil, že televizní seriál Ulice je nekonečný, požádal jsem scenáristy, ať mě raději nechají umřít,“ řekl Poloczek před lety týdeníku Horizont. Pravdou však je, že si mnozí z ansámblu Ulice s jeho odchodem dost oddychli. Například Václav Svoboda (56), jehož otce Poloczek hrál, na něj vzpomíná jako na skutečného morouse. „Vždycky sežral půl igelitky prášků, byl hypochondr, a pak na všechny řval,“ nechal se slyšet. A pak že o mrtvých jenom dobře…

VIDEO: Pohřeb Bronislava Poloczka 26. března 2012

Video
délka: 01:22.04

Pohřeb Bronislava Poloczka Hana Hoschlová

Fotogalerie
43 fotografií