Z vězení už nevyjde. Soud OSN smetl stížnost válečného zločince Karadžiče

3. dubna 2019
17:19

Žádost bývalého předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče o revizi rozsudku, jímž ho soud OSN v Haagu minulý měsíc pravomocně potrestal doživotním vězením za válečné zločiny, byla zamítnuta. Podle předsedy soudu Carmela Agiuse návrh na mimořádný opravný prostředek neměl potřebný právní základ, informovala agentura AFP.

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) 20. března v odvolacím řízení uložil 73letému Karadžičovi doživotí za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Zpřísnil tak prvoinstanční trest z roku 2016, kdy mu soudci vyměřili 40 let odnětí svobody.

Odvolací rozsudek byl pravomocný a Karadžić se proti němu již odvolat nemohl. Nicméně využil jediné možnosti mimořádného opravného prostředku a minulý týden ve čtvrtek požádal o revizi verdiktu.

V dnes zveřejněném dokumentu bylo oznámeno, že předseda MICT Agius Karadžičovu žádost o revizi zamítl. Své rozhodnutí zdůvodnil poukazem na to, že ve statutu ani v řádu MICT není pro Karadžičovo odvolání proti rozsudku nebo proti jeho části žádný právní základ.

Karadžić ve své žádosti uvedl osm důvodů pro revizi rozsudku. MICT podle něj v odvolacím řízení mimo jiné porušil „soudní praxi bývalé Jugoslávie“, která připouštěla jako nejvyšší trest 40 let vězení. Kromě toho soud podle mínění obhajoby dostatečně nezdůvodnil zpřísnění uloženého trestu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Taurus70 ( 4. dubna 2019 10:37 )

Prestante porad dokola lhat,zadny zlocinec to nebyl ,branil jen svuj narod a zem a oplacel jen stejnou minci nejhorsi svine byla UCK kterou vyzbrojovala cela Evropa.💩💩

satanas ( 3. dubna 2019 17:56 )

Tihle soudci jsou horsi jak Gilova, co odsoudila Kramnyho na "Smrt"! Doufam ze je potresta Panbuh!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud