Karadžič si má za genocidu a zločiny proti lidskosti odsedět 40 let, řekl soud

Autor: ČTK, mb - 
24. března 2016
14:50

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil bývalého politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče (70) ke 40 letům vězení. Uznal ho vinným z genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem a z dalších zločinů. Rozsudek není pravomocný, Karadžič se proti němu může odvolat.

Jedenáctibodová obžaloba obsahuje dva body, které se týkají genocidy. Ke druhému bodu, jenž souvisí s masakrem ve Srebrenici, se zatím soudce nedostal.

Nicméně Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) shledal Radovana Karadžiče trestně odpovědným za tříleté obléhání Sarajeva bosenskosrbskými silami, během něhož přišly o život tisíce lidí. Uvádí se to v rozsudku ke druhému z jedenácti bodů obžaloby, který nyní čte předsedající soudce O-Gon Kwon.

V odůvodnění tohoto dílčího verdiktu se uvádí, že ostřelování Sarajeva bosenskosrbskými silami z ručních a dělostřeleckých zbraní by nebylo možné bez Karadžičovy podpory.

Tribunál se má rovněž, a to poprvé, vyjádřit k držení jako rukojmích téměř 400 příslušníků mírových sil OSN bosenskosrbskými silami v květnu a červnu 1995. Mezi nimi byli tehdy i tři Češi.

PŘIPRAVUJEME DALŠÍ PODROBNOSTI

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ylatouf ( 24. března 2016 18:54 )

Kdyby Karadžič vládl v Evropě nemusely se stát atentáty v Bruselu i Paříži.Slimáci by si doma hráli na písku.

wp3t ( 24. března 2016 18:32 )

Sem jenom zvědavej kolik dostane Merkelová a Holland.

balika ( 24. března 2016 16:44 )

Nasir Orić, který řádil okolo Srebrenice a jehož řádění bylo záminkou pro onen masakr dostal dva roky. Ramuš Haradinaj, bývalý velitel UCK byl obviněn z válečných zločinů a souzen, ale osvobozen. Isak Musliu a Fatmir Limaj z koncentračního tábora Lapušnik souzeni za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, vraždy - osvobozeni. Fuj HnUsa!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud