Kam zmizeli? Po válce v Jugoslávii se stále nenašlo přes 10 tisíc lidí

Autor: ČTK - 
30. srpna 2018
12:03

Od válečných konfliktů, které v 90. letech provázely rozpad bývalé Jugoslávie, je v regionu stále ještě registrováno 10.281 nezvěstných osob. Informovala o tom dnes na svém webu srbská rozhlasová a televizní stanice RTS s odvoláním na údaje Mezinárodního Červeného kříže (MVČK).

Nejvíce pohřešovaných se týká Bosny a Hercegoviny, kde za války přišlo o život přes 200.000 lidí a kde dosud není znám osud 6606 osob. Dalších 2027 svých blízkých postrádají rodiny a přátelé v Chorvatsku. V Kosovu je podle statistik nezvěstných 1648 osob.

RTS v této souvislosti poznamenala, že z celkového počtu stále hledaných lidí je více než 3600 srbské národnosti. Údaje o národnostech ostatních pohřešovaných ale neuvedla.

Osud lidí pohřešovaných od války (v Chorvatsku v letech 1991 až 1995) patří mezi nejcitlivější problémy ve vztazích mezi Chorvatskem a Srbskem. Hovořili o tom spolu i prezidenti obou zemí při vzájemných návštěvách – chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová loni v červnu v Bělehradě a její srbský protějšek Aleksandar Vučić v Záhřebu letos v únoru.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

simeone ( 30. srpna 2018 13:09 )

A u nás se zase nenašlo bezmála 2 mil. komunistů.Kampak asi zmizeli? Kalousku, Fialo, Němcová, hloupý Gazdíku. Odpovíte?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud