Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Vojačka vyřezávala zajatcům na čela kříže. Teď dostala za válečné zločiny 14 let

Chorvatka Azra Bašić byla v Bosně odsouzena za válečné zločiny na 14 let vězení.
Chorvatka Azra Bašić byla v Bosně odsouzena za válečné zločiny na 14 let vězení.  (Autor: BOSNIA STATE PROSECUTOR'S OFFICE)
Autor: jer, ČTK - 
27. prosince 2017
20:33

Soud v Sarajevu ve středu odsoudil ke 14 letům vězení bývalou příslušnici chorvatského vojska Azru Bašičovou. Jde o dosud nejtvrdší rozsudek vynesený nad ženou za válečné zločiny spáchané během občanské války v Bosně, napsala agentura AFP.

Osmapadesátiletá Azra Bašičová byla koncem loňského roku vyhoštěna do Bosny ze Spojených států, kam emigrovala po skončení bojů, které si v Bosně v letech 1992 až 1995 vyžádaly na 100 000 mrtvých. Zadržena byla v roce 2011 na žádost bosenské justice. Usvědčena byla ze zločinů spáchaných na srbských civilistech, vězněných v okolí města Derventa na severu Bosny. Zde si podle svědků počínala jako „paní nad životem a smrtí“.

„Tento soud vás odsuzuje ke 14 letům vězení,“ prohlásil soudce Sead Dikić. Zdůraznil „zvláštní krutost odsouzené“, která s nožem v ruce přistoupila ke zbitému srbskému zajatci, drženému na kolenou dvěma dalšími vězni, a podřízla jej. Podle soudce také mučila desítku dalších zajatců: kopala je, mlátila pěstí i baseballovou pálku, na záda či na čelo jim nožem vyřezávala kříž. Tyto scény se odehrávaly před dalšími vězni.

Ze zločinů spáchaných během konfliktu v Bosně byla obviněna či odsouzena desítka žen, dvacítka dalších byla vyšetřována, poznamenala AFP a dodala, že ze stejného důvodu byly odsouzeny stovky mužů. Nejslavnější z těchto žen zůstává někdejší viceprezidentka bosenských Srbů, nyní sedmaosmdesátiletá Biljana Plavšičová, kterou jako jedinou ženu soudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY): v únoru 2003 ji odsoudil na 11 let, brány káznice opustila v říjnu 2009.

Miloš Zeman o přesunu Islámského státu do Evropy:

EMBED_OFF

prycsnima ( 28. prosince 2017 00:06 )

 Měli jí pysky na pí če přeoperovat taky do kříže.

Agent_007 ( 27. prosince 2017 23:01 )

Mohla by pokračévat v činnosti s zlodějům vyřezávat na čelo nějaké znaky,aby jsme ho na dálku rozpoznali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud