Opilý řidič zabil manželku a dítě: Do vězení nemusí díky synovi, který přežil

Autor: ljš - 
24. 8. 2017
11:25

Represe by měla ustoupit lidskosti a nejlepšímu zájmu dítěte, míní justice. Ústavní soud (ÚS) zrušil nepodmíněný trest nad řidičem z Novojičínska, který v ranních hodinách, se zbytkovým alkoholem v krvi, způsobil tragickou nehodu. Zemřela při ní jeho manželka a šestiletý syn. Mladší tříletý syn přežil. Kvůli jeho silné vazbě na otce připadá v úvahu alternativní trest – domácí vězení. 

Kauzu jako první řešil Okresní soud v Opavě, který kromě zákazu řízení a náhrady škody uložil řidičovi právě domácí vězení pokrývající prakticky veškerý nepracovní čas. Důvodem bylo zejména to, aby mohl zůstat s mladším potomkem. Zohlednil i další polehčující okolnosti, třeba přímluvu obce, farnosti i příbuzných.

Odvolací Krajský soud v Ostravě ale změnil trest na čtyři roky vězení nepodmíněně. Zdůraznil, že řidič odpovídá za smrt dvou členů rodiny při zásadním porušení dopravních předpisů. Ústavní soudci ale ve čtvrtek zrušili rozhodnutí krajského soudu i následné usnesení Nejvyššího soudu.

Znovu je tedy v platnosti prvotní rozhodnutí okresního soudu a opět by měl rozhodovat odvolací krajský soud. Podle ústavních soudců krajský soud svůj zpřísňující zásah napoprvé dostatečně nezdůvodnil.

„Odvolací soud měl k dispozici velmi rozsáhlou argumentaci okresního soudu ve prospěch obžalovaného. S celou tou argumentaci se nevypořádal a v tomto ohledu bude muset své rozhodování bezpochyby doplnit,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Ludvík David.

Případ je podle něj výjimečný. Zájem dítěte nemůže vždy převážit nad zájmem společnosti na spravedlivém potrestání trestných činů. V přezkoumávané kauze ale musí hrát uvažování o dalším osudu dítěte významnou roli. „Podle našeho názoru je nešťastné, aby stěžovatel pobýval čtyři roky ve vězení, když se po tu dobu může věnovat výchově svého mladšího syna, může o něj pečovat,“ řekl David.

V opilosti boural také fotbalista Sparty Aleš Čermák. Podívejte se na video:

Video Drsná nehoda fotbalisty Sparty Aleše Čermáka - Aktu.cz

Monikay ( 24. srpna 2017 13:11 )

To se může stát, zvlášť když měl jen zbytkový alkohol, muselo to být hrozné pro všechny.

ProkyUL ( 24. srpna 2017 12:28 )

Ten řidič už je potrestanej sám a dostatečně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud