Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Bakterie v prodávaných zmrzlinách: Nešvar se množí, inspektoři odhalili víc pochybení

Autor: ČTK - 
6. srpna 2019
14:51

ást kopečkových i točených zmrzlin je kontaminována bakteriemi, a to 37 procent vzorků, které zkoumala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Je to více než v předchozích třech letech. Stejně tak obsahuje bakterie led, který přidávají prodejci do nápojů. Problematických vzorků ledu bylo dokonce 40 procent, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspekce našla ve vzorcích různé druhy bakterií a soudí, že prodejci podceňují hygienické požadavky.

Inspekce zatím vyhodnotila vzorky do 31. července. Mezi bakterie, které se v ledu nacházejí, patří Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoci, koliformní bakterie a bakteriální kolonie. Ve zmrzlinách se nacházejí nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae.

Inspekce zatím zkoumala 47 vzorků ledu a 131 vzorků zmrzlin. „Významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji ledu. S tím souvisí porušení hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů,“ uvedl Kopřiva.

U zmrzliny lze za hlavní příčinu problémů považovat nedostatečnou sanitaci zařízení na výrobu a také kontaminované vstupní suroviny. „Jejich hodnocení provozovateli potravinářských podniků spočívá často jen ve vizuální kontrole. Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu,“ uvedl Kopřiva.

V provozovnách s nevyhovujícími vzorky zakázali inspektoři na místě užívání zařízení, nařídili sanitaci a následný mikrobiologický rozbor akreditovanou laboratoří. Až po vyhovujícím výsledku inspektoři umožní zařízení znovu používat. S dotčenými provozovateli SZPI také zahájí správní řízení o uložení sankce.

alumno ( 6. srpna 2019 16:16 )

A že by třeba zveřejnili seznam prodejen, kde ty bakterie našli, aby si člověk mohl dát pozor? Nebo by naopak mohli zveřejnit seznam těch, které prošly bez výhrad.

rubi ( 6. srpna 2019 15:58 )

Když jsem chodila na hygienické minimum, tak si pamatuji, že nám školitelka
říkala : když je vedro, tak zmrzlinu jedině na špejli a zabalenou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud