Řidiči, pozor! Platí nová pravidla u bouraček: Policie až k nehodám za 200 tisíc!

Autor: ver - 
1. července 2025
05:00

Od úterý začínají platit nová pravidla pro účastníky dopravních nehod. Pokud nevznikne škoda nad 200 tisíc korun, policii Češi volat vůbec nemusí. Co naopak sami nevyřeší?

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zvyšuje hranici škody pro povinné přivolání policie z dosavadních 100 na 200 tisíc korun. Tato částka platí pro jedno ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí. Policii musí účastníci nehody přivolat i v případech, kdy došlo ke zranění či usmrcení, byl poškozen majetek třetí osoby či komunikace, anebo když nehodou vznikne problém s průjezdností silnice.

„Pokud budete řešit nehodu sami, zůstává pro vás klíčová povinnost: na požádání si navzájem prokázat totožnost a sdělit údaje o vozidle. To zahrnuje jméno, příjmení, datum narození a registrační značku vozidla. Doklad si můžete předložit fyzicky nebo elektronicky. Pokud vám druhý účastník odmítne údaje sdělit, volejte nás. Tímto se dopouští přestupkového jednání, které budeme řešit,“ vysvětlila pro Blesk policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Společný záznam o dopravní nehodě nově umožňuje nahradit náčrtek dopravní nehody fotodokumentací.

Elektronický záznam

Další plánovanou změnou bude možnost pořízení záznamu o nehodě elektronicky prostřednictvím uživatelského rozhraní/webové aplikace. I nadále ale bude možné využívat také papírový záznam o nehodě (Euroformulář). Co si policie od novinky slibuje? „Tato úprava reflektuje vývoj cen v automobilovém průmyslu a běžné náklady na opravy vozidel. Cílem je zrychlit odstranění následků dopravních nehod, které si účastníci mohou vyřešit mezi sebou,“ dodala Siřišťová.

Dopravní expert: Plusy i minusy

„Plus je to, že je tam menší administrativní zátěž policistů, menší povinnost někde stát u škarpy a čekat na to, až přijede nějaká hlídka, která třeba řeší mezitím další podobné události,“ řekl Blesku dopravní expert z Vize 0 Roman Budský. Problematické podle něj může být, že laik jen těžko odhadne výši škody.

„Je potřeba opravdu si uvědomit, že na každém z těch vozidel, včetně přepravovaného nákladu, pokud nechceme volat policii, musí být škoda do 200 tisíc korun. Čili to je dobré opravdu důkladně zvážit, projít si kolem auta a uvědomit si, že i třeba prasklý nárazník může znamenat u moderního auta velmi vysokou škodu. Že jsou tam čidla, navíc ten náraz mohl jít třeba i do konstrukce vozidla. Pokud máme nějaké pochybnosti, je dobré to okamžitě konzultovat s pojišťovnou,“ vysvětlil.

Video  Šéf nové inspekce v Blesku: Silniční Kobra vyráží do ulic. Na koho si posvítí?  - Bára Holá, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Nahlášení SMSkou? Raději volat

S tísňovou linkou 158 mohou Češi komunikovat i skrze SMS zprávy. „To už funguje delší dobu. Ale mohu obecně říct za policii, my spíš upřednostňujeme tu komunikaci, je lepší zavolat,“ komentoval zastupující šéf dopravní policie Michal Hodboď v pořadu Epicentrum.

Podle něj právě v situaci, kdy dojde k dopravní nehodě, nejsou esemesky úplně na místě. „Máme tady sluchově postižené a řadu lidí, na které se ta esemesková komunikace dá cílit, ale to je právě to, na koho bych to cílil. Pakliže máte nehodu, tak bych rozhodně nevyužil psaní esemesek, a spíš bych volal,“ vysvětlil Hodboď.

Video  Pověřený ředitel dopravní policie: Nová pravidla na silnicích. Koho se týkají?  - Bára Holá
Video se připravuje ...

crnecek ( 1. července 2025 12:26 )

Já bych volal vždy, nejsem odhadce škody. U každého auta jsou ceny oprav jiné. je to nesmysl a policejní lenost.

Ras Putin ( 1. července 2025 12:00 )

přesně

Ras Putin ( 1. července 2025 11:59 )

To je keců. Kdyby tady většina luménů četla celý článek a ne jen titulek věděli by, že volat policisty k dopravní nehodě lze kdykoli, ale POVINNOST je to až od odhadované škody 200 litrů a výš a VŽDY, pokud dojde ke zranění, či úmrtí bez ohledu na výši majetkové škody. Takže např. v případě rozbitého předního světla na A7 Sportback je nutno volat policii, protože předpokládaná cena výměny v autorizovaném servisu se pohybuje kolem 210 000,-Kč a to nepočítaje náklady na případnou výměnu souvisejícího dílu.

Havran ( 1. července 2025 11:53 )

Při nehodě, kterou jste nezavinili, volejte policii VŽDY! Velice často se stává, že druhý řidič si to rozmyslí a své pojišťovně řekne, že nic nezavinil a jste namydlení. Policie o výjezdu musí napsat záznam a na místě přestupek řešit, protože drtivá většina nehod je zaviněna přestupkovým jednáním některého z řidičů. A nenechte se odbýt při oznamování nehody na operační středisko 158, tam se vás budou snažit přesvědčit, ať to sepíšete na euroformulář, aby policie nemusela vyjíždět. Pokud to tak bude, řekněte, že máte podezření na požití alkoholu u druhého řidiče, nebo že odmítá uvést totožnost a snaží se ujet. Vždy si pořiďte foto místa nehody, vozidel i druhého řidiče.

doktormediciny ( 1. července 2025 11:37 )

No jo.Snad to neni tak doslova

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa