„Máslová krize“ zažehnána. Tradiční máslo se prodává víc než margarín, ceny se ustálily

Autor: ČTK, tva - 
17. 7. 2019
13:50

Zatímco v roce 1989 průměrná roční spotřeba másla na jednoho Čecha přesahovala devět kilogramů, od té doby se podle Českého statistického úřadu snížila zhruba o polovinu. Rostlinného tuku před 30 lety jeden Čech spotřeboval průměrně 2,4 kilogramu, v 90. letech se tato hodnota zvýšila na zhruba 3,5 kilogramu a doposud vzrostla jen mírně. Prodeje másla podle prodejců rostou. Zákazníci podle nich dávají přednost českým značkám před dovozem ze zahraničí, prodeje margarínu stagnují. Trendem jsou bezlaktózová, bio másla nebo másla z kozího mléka.

Dnes je tomu 150 let, co francouzský chemik a lékárník Hippolyte Mege-Mouriés přihlásil patent na náhražku másla – margarín.

„Spotřeba másla procházela velkými změnami. V roce 1948 byla 3,3 kilogramu na obyvatele za rok a postupně se zvyšovala až do roku 1982, kdy ročně činila deset kilogramů na obyvatele. Větší snížení nastalo po revoluci,“ popsal vývoj končící ředitel odboru statistiky zemědělství na ČSÚ Jiří Hrbek. Mezi lety 1995 až 2007 průměrný Čech spotřeboval kolem 4,5 kilogramu másla ročně, předloni to bylo přesně pět kilogramů.

Prodeje margarínu trvale klesají

Specifikum českého spotřebitele podle Hrbka je, že nahrazuje roztíratelné tuky jedlými oleji. Ukazují to i data ČSÚ. Jejich spotřeba zaznamenala dynamický růst, v roce 2016 přesáhl deset kilogramů na osobu a rok.

Generální ředitel největšího sdružení velkoobchodů s nápoji a potravinami ČEPOS Petr Morava řekl, že máslo patří k nejprodávanějším položkám. Za první pololetí letošního roku zaznamenal velkoobchod meziročně nárůst o 18 procent v počtu prodaných kusů. Prodeje margarínu podle Moravy naopak od roku 2014 klesají, a to zhruba o 20 procent. „Důvodem je enormní nárůst počtu produktů v kategorii máslo, například ochucené, lépe roztíratelné varianty a různé gramáže,“ uvedl.

Za trend považuje to, že i přes nabídku levnějších másel ze zahraničí, zejména z Polska a Německa, zákazníci odebírají výhradně máslo od tradičních českých dodavatelů. Cena polského másla podle Moravy obvykle patří k těm nižším, oproti tomu německé bývá jedno z dražších.

Roste zájem o bio máslo a máslo z kozího mléka

„Prodej ovlivní pouze změna poměru mezi cenou klasického másla a margarínu například v roce 2017, kdy cena másla prudce rostla,“ připomněl „máslovou krizi“ generální ředitel COOP Centra družstvo Josef Plesník. V témže roce vzrostl i dovoz margarínů do ČR; podle dat ČSÚ meziročně o 15,4 procenta na kilogram.

Loni se margarínu do ČR dovezlo téměř trojnásobně více než másla, a to hlavně z Polska, Švédska, Maďarska a Belgie. Nejprodávanějším druhem margarínu je podle ČEPOS Zlatá Haná k namazání 300 g, Zlatá Haná máslová 300 g a Rama Classic 400 g. Nejprodávanějším formátem másla je podle ČEPOS pak kostka o 250 gramech.

Máslo se podle ředitele Coopu Plesníka pohybuje v běžných cenách kolem 50 korun, cenu ale snižují akce. Ceny se však oproti podzimu 2017, kdy se vyšplhaly i na 80 či 90 korun, ustálily výrazně níž.

Větší zájem zákazníků o tradiční máslo před margaríny potvrzuje i šéf komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. „Pozorujeme rostoucí zájem o máslo v bio kvalitě či o máslo vyrobené z jiného než kravského mléka, například kozího. Reagujeme na měnící se zvyklosti našich zákazníků a sortiment másel rozšiřujeme,“ uvedl Mareček.

Odklon spotřebitelů od margarínu v závislosti na zvyšující se prodejní ceně pozoruje i ředitel Coopu Plesník. Naopak v diskontu Lidl nepociťují v prodejích másla a margarínu žádné výkyvy. Tomu nahrává fakt, že se cena másla stabilizovala, míní mluvčí Zuzana Holá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cikrt ( 17. července 2019 19:30 )

Když jsem byl malý, tak babička si dělala máslo sama, vždycky jsme se prali kdo bude točit klikou odstředivky a výsledné máslo bylo žluťoučké jak žloutky od vajec. Dneska by mě zajímalo co všechno jsou schopni vyrobit z jednoho litru mléka.

jardavozembouchak ( 17. července 2019 18:51 )

U nás tak na promazání pantů. Je to umělohmotný blivajz. Ani myši by to nezraly.

tomik007 ( 17. července 2019 18:19 )

VYBEROVE MASLO - z rzepky olejky

cikrt ( 17. července 2019 17:01 )

Margarín se žral za války, když byl nedostatek másla a nikdy bych ho nevzal do huby, to je dobrý tak pro dobytek.

muscula ( 17. července 2019 15:49 )

Německé opravdu máslo je levnější než nekvalitní české. já máslo nejím mě stačí margarin v akci za 25. používám ho i na vaření a smažení vajíček. vyníkající

Zobrazit celou diskusi
Další videa