Francouzi se vzbouřili proti sportovnímu hidžábu. Decathlon od jeho prodeje ustoupil

Autor: ČTK - 
27. 2. 2019
07:14

Prodejce sportovních potřeb Decathlon se rozhodl zastavit ve Francii plány na prodej hidžábu na běhání poté, co oznámení o uvedení produktu vyvolalo značné kontroverze. Uvedení na trh je odloženo až do odvolání. Vůči prodeji sportovní verze pokrývky hlavy pro muslimky měla výhrady i francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová, informovala francouzská média.

Decathlon chtěl podle deníku Le Figaro s uvedením běžeckého hidžábu jít ve stopách značek jako Nike či Uniqlo, které už v posledních letech vykročily do světa „islámské módy“. V úterý ráno ale prodejce informoval, že oznámení o zahájení prodeje vyvolalo za jeden den stovky reakcí a „bezprecedentní vlnu urážek a výhrůžek“. Večer pak firma oznámila, že svůj záměr opouští.

„Ke dnešnímu (úternímu) večeru jsme učinili rozhodnutí, že tento produkt ve Francii pro tuto chvíli nebudeme uvádět na trh,“ řekl ve vysílání rozhlasové stanice RTL mluvčí Decathlonu Xavier Rivoire. Hidžáb značky Kalenji již obchodní řetězec prodává v Maroku a ve Francii měl být k dispozici v nejbližších týdnech, píše agentura AFP.

Decathlon původně uváděl, že uvedení sportovního hidžábu odpovídá na potřeby některých běžců. Ještě dnes Rivoire AFP tvrdil, že společnost si plně stojí za rozhodnutím „zpřístupnit sport všem ženám po celém světě“. „Nadšení pro produkt vedlo k tomu, že jsme si položili otázku, zda jej zpřístupníme i jinde než v Maroku,“ vysvětloval mluvčí.

Video  Modelka v hidžábu boří mýty i hranice.  - Youtube

Ve Francii se však proti tomu postavilo vícero politiků včetně ministryně zdravotnictví. Buzynová uznala, že prodej sportovního hidžábu by nebyl protizákonný, avšak „je to vize ženy, kterou nesdílím“. „Preferovala bych, kdyby francouzská značka závoj nepropagovala,“ dodala.

Firma na svém twitterové účtu během úterý několikrát upozorňovala, že její pracovníci, ale i e-mailové schránky, byli během dne několikrát terčem útoků. 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

a_a_abc ( 27. února 2019 09:50 )

prasatkopepicek ( 27. února 2019 09:11 )

A co hidzabovy oblek pro potapeni? Popr hidzabovy skafandr? To nikdo nechysta?

avina ( 27. února 2019 09:09 )

Po cvičení smrdí potem....Převléct,osprchovat, vyprat....

tojsemale_ctverak ( 27. února 2019 08:44 )

Je na čase aby Mary Le Pen vyhrála volby, tu teroristickou zločineckou špínu Macrona poslala na doživotí (gilotinu zakázali) do chladku a začala budovat novou, evropskou Francii.

Jan Brandis ( 27. února 2019 08:39 )

A já myslel, že Francie je už smířena se svým osudem. 😁

Zobrazit celou diskusi
Další videa