Protesty žlutých vest Francii nabraly na síle. A demonstrant přišel o čtyři prsty

Aktualizováno -
9. 2. 2019
19:35
Autor: peb, ČTK - 
9. 2. 2019
15:55

Po celé Francii se dnes stejně jako o předchozích dvanácti sobotách konaly demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Byly však neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. Na pařížské třídě Champs-Élysées se kolem poledne přesto sešly tisícovky demonstrantů. Nejméně jeden demonstrant byl při potyčkách zraněn před parlamentní budovou Národního shromáždění, informovala AFP. Pařížská policie ohlásila přes 20 zadržených.

O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět nabralo poněkud na síle. Minulý víkend v celé Francii vyšlo podle francouzského ministerstva vnitra do ulic 58 600 lidí, zatímco zástupci hnutí hovořili o počtu 116 tisíc demonstrantů. I tentokrát na sobě mají lidé vesty, které se staly symbolem jejich hnutí.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že po celé Francii demonstrovalo 12 tisíc lidí, z toho 4000 v metropoli. Skutečný počet demonstrantů byl ale zřejmě vyšší, protože nejmenovaní policejní činitelé sdělili agentuře Reuters, že mimo Paříž vyšlo do ulic asi 21 tisíc osob.

Sobotní akce byly opět rozptýleny po celé zemi. Například v pyrenejském městě Pau se ráno zúčastnilo protestního pochodu kolem 150 lidí, v Angoulême na západě země asi dvě stovky, informoval na svém webu deník Le Figaro. Další shromáždění se konala v Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu.

Na pařížské Champs-Élysées se sešlo několik tisícovek demonstrantů, kteří se následně vydali na průvod městem. Končit má na Martově poli u Eiffelovy věže. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, stála dvě ozbrojená vozidla.

Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Střety s policí, zranění a veřejné močení

Právě před budovou parlamentu se odehrály potyčky mezi demonstranty a policií, při kterých si jeden aktivista vážně poranil ruku. Policie uvedla, že přišel o čtyři prsty. Podle francouzských médií zranění způsobil granát s gumovými peletami používaný k rozhánění davu. Policie to oficiálně nepotvrdila, zároveň ale příčinu zranění neobjasnila. Agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že muž se granát pokusil zvednout.

Demonstranti podle AFP močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly mimo jiné slzným plynem.

„Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti,“ citovala AFP demonstranta (63), který držel transparent s nápisem „Vraťte nám ISF“. ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila. 

Minulý týden se demonstrace soustředily právě do hlavního města, kde se podle úřadů sešlo na 10 500 lidí. Přívrženci hnutí tak chtěli vzdát poctu zraněným ze svých řad a také demonstrovat jednotu.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

Doporučujeme
al.bunda ( 9. února 2019 20:59 )

Držím palce.I když si vyměklí frantíci zvolili toho makarona ,fandím jim aby se ho co nejdříve zbavili než z makrelou tento kontinent dovedou rovnou čarou do ***e

ivuska1 ( 9. února 2019 20:27 )

A co protesty v Italii o tom zamerne nenapisete ?

Sittowa ( 9. února 2019 17:53 )

Koukám že ty komunistický mlátičky 17.listopadu byly teda srágory...Buzna Izák Macron by měl skončit na oprátce i s tou svojí ujetou babičkou.....Neomarxisti z EU jsou pro bílou Evropu horší nebezpečí než blázen Hitler.

pokos ( 9. února 2019 17:20 )

Tak Hamáčku šup šup okamžitě uznej Marii Le Pen prezidentkou Francie, lid Makarona nechce, nepokoje jsou už v podstatě třetí měsíc. Když ti to s r á č i šlo s Venezuelou tak toto taky dáš.

satanas ( 9. února 2019 16:38 )

"demokracie " v cele sve krase..Staci porovnat "Mlaticky" z "Masakru" v 89 a tyhle, demokraticke..Zlati komunisti a jejich symbolicke "mlaticky",..Kde je Kalousek, "obrance lidskych prav"?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa