Policisté ho měli střelit do oka, on jim děkuje. Poloslepý vůdce žlutých vest promluvil

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
31. ledna 2019
13:50

Výrazný představitel hnutí tzv. žlutých vest Jérôme Rodrigues (40) byl při protivládních protestech, které ve Francii probíhají už 2,5 měsíce, postřelen. Muž byl zasažen gumovým projektilem do oka, trefit ho měli policisté. Ti se vesměs od incidentu distancovali a tvrdí, že s tím nemají nic společného. Někteří strážníci ale Rodriguesovi vyjádřili svou podporu a popřáli mu brzké uzdravení, napsal deník Daily Mail.

Následky zranění si s sebou Rodrigues podle lékařů ponese do konce života. Muž tvrdí, že byl zasažen střelou z policejní zbraně, nicméně zasahující strážníci obvinění odmítli. Stejně tak francouzská vláda uvedla, že „nic nenasvědčuje tomu, že byl zraněn policejním projektilem“.

Jednoho z lídrů žlutých vest Jeroma Rodriguese trefili při potyčce v Paříži do oka. Podporu mu vyjádřilo i mnoho policistů.Jednoho z lídrů žlutých vest Jeroma Rodriguese trefili při potyčce v Paříži do oka. Podporu mu vyjádřilo i mnoho policistů. | reprofoto/twitter

Rodrigues sdělil novinářům, že ho po jeho zranění kontaktovalo nespočet policistů, přáli mu brzké uzdravení a nabídli mu svou podporu. Muž skrze televizní interview strážníkům poděkoval, působil klidně a smířlivě. „Mají své rozkazy, to vím, ale pod tou uniformou jsou taky jen lidé,“ nechal se slyšet Rodrigues. Policistům, kteří ho po sobotním protestu v Paříži nějak kontaktovali a podpořili, poděkoval. 

Jeho právník uvedl, že jeho klient byl zasažen gumovou kulkou ze zbraně flash-ball, kterou proti demonstrantům používají policisté. Rodrigues pracuje jako stavbař a zranění mu podle všeho dost zkomplikuje jeho dosavadní život.

Rodrigues plánuje návrat mezi demonstranty

Lékaři zraněného muže dokonce museli uvést do umělého spánku, aby urychlili hojení rány. Rodrigues má za sebou náročnou operaci, na veřejnosti se nyní pohybuje s páskou přes oko. „Do protestů se zapojím hned, jak mi zdraví dovolí,“ vzkázal muž svým fanouškům. Společně se svým kolegou Ericem Drouetem se však dohodli, že vyzvou žluté vesty k „poklidné demonstraci bez násilí“. Droueta nicméně incident pobouřil, celou situaci dokonce označil za pokus o vraždu. 

Nebylo to poprvé, kdy byl účastník demonstrace zasažen do hlavy. Před dvěma týdny při protestu v Bordeaux policisté zranili Oliviera Beziada (47). Stejně jako Rodrigues musel být uveden do kómatu. Demonstranti už několikrát vystoupili proti extrémní brutalitě strážníků, ve městě Toulon je vyšetřován policista, který údajně zbil několik účastníků protestů.

„Když někdo míří na hlavu, jeho jasným úmyslem je zabít. Na hlavu se mířit nemá,“ rozčiloval se Drouet v rozhovoru pro stanici BFM-TV. Svědkům celé akce se podařilo najít vystřelený projektil, pomoct by při vyšetřování měly i kamery, které se v sobotu staly poprvé součástí policejní uniformy. Mají zvýšit transparentnost.

Francií od listopadu zmítají protesty

Protesty stoupenců hnutí takzvaných žlutých vest se odehrávají od loňského listopadu v ulicích francouzských měst, první akce propukly v sobotu 17. listopadu. Zpočátku byly zaměřené proti plánovanému zvyšování daní na pohonné hmoty, postupně se ale začaly rozšiřovat a lidé v nich začali dávat najevo svoji nespokojenost se stagnujícími příjmy a rostoucími životními náklady. Emmanuela Macrona považují za prezidenta bohatých.

Video Policista zasypal pěstmi protestujícího člena žlutých vest. - reprofoto Twitter Pure

Hnutí žlutých vest zvažuje i kandidaturu do Evropského parlamentu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud