Červené šátky, žluté vesty a policejní děla: Vůdce protestů trefili v Paříži do oka

Autor: peb, ČTK - 
27. 1. 2019
20:11

V Paříži se v nedělním dešti sešlo několik tisíc členů hnutí tzv. červených šátků na podporu „demokracie a institucí“. Vznik hnutí podnítilo násilí spojené s protesty žlutých vest, zejména poškození Vítězného oblouku v prosinci. Násilnosti pokračovaly ostatně i o víkendu, kdy jednoho z lídrů žlutých vest trefili při protestech do oka a skončil v nemocnici v umělém spánku. 

V čele nedělního průvodu lidé skandovali „Ano demokracii, ne revoluci!“. Někteří manifestující nesli vlajky Francie či EU, jiní měli trička s nápisy „Mám rád svou republiku“ nebo „Konec násilí“. O den dříve se do protestu žlutých vest po celé Francii zapojilo 69 000 demonstrantů. A tyto protesty přerostly v násilnosti, při kterých bylo zatčeno jen v Paříži 223 lidí.

Na podporu Macrona

Nedělní pochod zorganizoval prostřednictvím Facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K dnešní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.

„Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního,“ interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil. 

Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na „volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma“. Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty „nezastupují lid“ a ti „skutečně chudí v ulicích měst nejsou“.

Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by „si měli sednout ke stolu a vést dialog“. U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.

Protesty žlutých vest pokračují

V sobotu však zasahovala paříŽská policie právě především na náměstí Bastily, kde se sešly čtyři různé průvody. Radikální demonstranti na členy bezpečnostních sil házeli kameny, policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly. Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde jednoho z policistů zranilo „pyrotechnické zařízení.

Jeden z výrazných představitelů hnutí žlutých vest Jérôme Rodrigues byl v sobotu vážně raněn, do oka jej podle jeho právního zástupce zasáhl gumový projektil. „Je v šoku. Utrpěl tělesné postižení na celý život. Je to tragédie pro něj i jeho rodinu,“ řekl Philippe de Veulle televizi BFM a dodal, že jeho klient bude policii žalovat.

Rodrigues, jehož na Facebooku sleduje 50 000 lidí, před střetem s policií živě přenášel pomocí sociální sítě protest v Paříži. V nemocnici byl uveden do umělého spánku. Řekl, že ho zasáhla i další kontroverzní zbraň pořádkové policie - u nohy mu prý vybuchl speciální zásahový granát.

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Více o hnutí žlutých vest čtěte ZDE

Hnutí žlutých vest zvažuje i složení kandidátky pro volby do Evropského parlamentu

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

MarkusHermann ( 28. ledna 2019 05:31 )

Kdyby se jen malý zlomek stalo v Maďarsku,nebo v Rusku,tak by zasedala rada OSN a odsoudila by tento brutální zásah,ČT by nestíhala opakovat záznamy těchto zásahů a demblok by ustanovil zvláštní komisi.

pooomeranc ( 27. ledna 2019 23:42 )

Tak Macronovo poskok Soulié=organizátor červených šátků proti žlutým vestám určitě ví, co chtějí opravdu chudí lidé.Kdo to platí, ty protidemonstrace, čeho se to howado Macron(bývalý Rothschildův bankéř) bojí?

PPP150W ( 27. ledna 2019 20:53 )

P.S Co je to za stranu ten czexit a jakého má leadra?

PPP150W ( 27. ledna 2019 20:48 )

Myslíte, že se ten policista co mu vystřelil oko bude angažovat jako Ondráček do vysoké politiky? Já myslím, že vy byste měl být spokojen s tím, že Češi nemají s podobnými protesty zkušenost a nejsou, na rozdíl od Francouzů, k vlastní škodě, tolik horkokrevní.

simeone ( 27. ledna 2019 20:42 )

Kde jsou zalezlí všichni lepšolidi? Mohli by nám vysvětlit, co to ty Emánkovi mlátičky vyvádějí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa