Macronovo letní sídlo terčem útoku: Proniknout se do něj pokusily „žluté vesty“

Autor: peb, ČTK - 
28. 12. 2018
18:53

Do letního sídla francouzských prezidentů na Azurovém pobřeží se ve čtvrtek večer pokusili vniknout členové takzvaného hnutí žlutých vest. S odvoláním na starostu nedalekého městečka Borme-les-Mimosas François Arizziho o tom dnes informovala agentura AFP. „Žlutým vestám“ se do pevnosti Brégançon dostat nepodařilo, dnes by se o to ale mohly pokusit znovu.

Tiskové oddělení Elysejského paláce v reakci na zprávu odmítlo uvést, kde se v těchto dnech nachází prezident Emmanuel Macron. Právě proti jeho osobě a jeho politice směřují protesty hnutí žlutých vest, které už od poloviny listopadu hýbe děním ve Francii. 

Asi 40 příznivců hnutí se ve čtvrtek nejdříve vydalo k prezidentskému letnímu sídlu v automobilech. Na jediné silnici spojující pevnost Brégançon s nedalekou usedlostí Cabasson jim ale zahradilo cestu asi dvacet policistů, popsal místní deník Var-Matin.

Skupinka poté změnila plán a začala s policií „hrát hru kočky s myší“, avšak ani pěšky se její členové do pevnosti nedostali. Některé demonstranty bezpečnostní složky zablokovaly několik stovek metrů od vstupní brány.

„Vrátíme se, asi zítra i v následujících dnech. Musíme zachovat mobilizaci,“ slibovali si prý účastníci nevšedního výletu na zpáteční cestě. Starosta Arizzi rovněž zmínil, že stejní lidé by se dnes o „symbolický protest“ mohli pokusit znovu.

„Je to jedno velké nic. Jako lidé, kteří si přejí demokracii, už by bylo načase, aby začali respektovat majetek druhých,“ vzkázal Arizzi demonstrantům, z nichž někteří údajně na cestě ke svému cíli procházeli přes soukromé pozemky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 28. prosince 2018 19:11 )

MACRON BY JE MEL VYPRASKAT. MAJI V TOM PRSTY RUSACI. JAK NEDAVNO SE VYJADRIL NA ADRESU MACRONA KLAUS, ZE NENAVIDI FRANCOUZE A NASTESTI JSOU SILY KTERI JE …. TAK ZE TY SILY NEPOCHYBNE POCHAZI Z KREMLU. A ZEMAN S KLAUSEM BY MELI BYT POSTAVENY PRED SOUD!

anonym01 ( 28. prosince 2018 19:08 )

ZA CHVILKU BUDE TERCEM UTOKU I GREBENIČKOVO HNUTI BUDE LIP .

Zobrazit celou diskusi
Další videa