Zájem o protesty žlutých vest opadá. Francouzi vyrazili na nákupy

Aktualizováno -
22. 12. 2018
20:34
Autor: ČTK, bud - 
22. 12. 2018
17:30

Na protesty francouzského hnutí žlutých vest v sobotu přišlo v celé Francii podle vlády téměř 38 600 lidí. Oproti minulým pěti týdnům je účast nižší, a to i v Paříži, kde byly protivládní protesty roztříštěné a zúčastnilo se jich asi 2000 lidí. K protestům patří také silniční blokády, které komplikují dopravu. V pátek večer při jedné nehodě zemřel řidič a stal se desátou vedlejší obětí demonstrací. Stoupenci hnutí požadujícího zlepšení životní úrovně Francouzů demonstrují šestou sobotu v řadě.

Protesty se nyní očekávaly hlavně ve Versailles u Paříže, ale lidé přišli na akce i v hlavním městě. Podle policie bylo v pařížských ulicích asi 2000 lidí. Předminulou sobotu v Paříži protestovalo 10 tisíc lidí. Palác ve Versailles zůstal v sobotu zavřený stejně jako přilehlé zahrady. Přišla k němu jenom malá skupina demonstrantů. 

Do odpoledne policie zadržela 200 lidí a 81 umístila do vazby - před čtrnácti dny se zadržení počítali na stovky. Mezi dnes zadrženými je také Eric Drouet, označovaný za jednoho z představitelů hnutí. 

Obchody měly konečně žně

Zatímco při minulých akcích byly z preventivních důvodů uzavřeny v centru Paříže obchody i památky, v sobotu zůstalo až na výjimky vše otevřené a na bulvárech bylo mnoho nakupujících.

Žluté vesty se pohybovaly po malých skupinách, bez známek organizovanosti. Větší množství lidí přišlo na Montmartru k bazilice Sacré-Coeur. Policisté zabránili v postupu davu jenom u Elysejského paláce a zastavili jej v postranní ulici, kde obchodníci své podniky zavřeli. Když se několik účastníků akce snažilo přes kordon dostat, použili policisté proti nim slzný plyn. 

Protesty původně začaly jako nesouhlas s plánem navýšit daň z pohonných hmot, rozšířily se ale na protesty proti nízké kupní síle Francouzů. Vláda ve snaze situaci řešit ohlásila několik vstřícných kroků, k jejichž realizaci potřebuje deset miliard eur (přes 250 miliard korun). Parlament sumu schválil. 

Macron čelí dál kritice

Podle francouzských médií ale mnozí účastníci hnutí stále nejsou spokojeni. Kritika prezidenta Emmanuela Macrona za jeho údajnou povýšenost a neschopnost pochopit situaci obyčejných Francouzů trvá. V sobotu přišla asi stovka žlutých vest také k Macronovu letnímu sídlu ve městě Touquet na severu Francie.

Pochod větší skupiny lidí je hlášen z Nantes, Besançonu či Toulouse. Silnici u Boulou na hranici se Španělskem blokovalo asi 300 lidí, ale policisté jim zabránili zatarasit platební brány. Od noci byly zablokovány dálnice na belgické hranici. Minulý víkend protestovalo v celé Francii kolem 66 000 lidí, prvního protestu 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 lidí. Silniční blokády často komplikují život řidičům.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 23. prosince 2018 13:05 )

I Macron uz je pedofil!!?? Ty "Krasko" nezklames"!

satanas ( 23. prosince 2018 13:03 )

Zaregistrovali jste v patek 21.12 v Udalostech -komentarich CT jak Zelezny hezky po Urvalkovsku utrel poslance Volneho z ANO zato, ze si dovolil nazvat HaWLa "Nejhorsim vlastizradcem"??STejne, jako si to mysli velka cast Ceska? A nenechal domluvit? Presne , po Urvalkovsku!! A to jsou ti ZElezni &co, co se ohani Demokracii a kdyz nani "narazi" tak je popadne totalitni mysleni??

simeone ( 22. prosince 2018 22:50 )

Zájem o protesty žlutých vest v žádném případě neopadá. Je to pouze zbožné přání české novinářské žumpy. Jedná se o počátek neodvratitelného rozkladu bruselského socialismu.Československo vzniklo podvodem a Masaryk byl jen nastrčenou loutkou. Rakousko se očividně přiklání k V4 a v budoucnu vznikne opět "Rakousko-Uhersko", ale pod jiným názvem a bez císaře. Projekt "Brusel" je odepsaný.

janhu ( 22. prosince 2018 19:40 )

vy havloidní pedofilové to dobře znáte,podprujete banderovské nácky, islámské agresory,pořádáte po praze pochody pedofilů, každý počítač AMD, INTEL má v sobě červa od vlády usa pedofilů

anonym01 ( 22. prosince 2018 19:26 )

JSEM PŘESVĚDČENA, ŽE EVROPSKA UNIE A DEMOKRACIE PŘEŽIJE! STOP LEVICOVYM I RUSKÝM MORESUM . STOP AUTOKRACII! STOP TRUMP!

Zobrazit celou diskusi
Další videa