Policejní důstojník surově zbil člena „žlutých vest“. Pěsti zachytila kamera

Autor: Mii - 
8. ledna 2019
16:10

Nepřiměřený zásah, nebo adekvátní obrana? Takové diskuze se aktuálně vedou nad činem francouzského policejního důstojníka Didiera Andrieuxe, který byl natočen, jak bije muže tmavé pleti. K incidentu došlo v rámci protestů tzv. žlutých vest a zásah důstojníka byl tak surový, že jej kolegové museli od muže odtrhnout. Andrieux ale tvrdí, že jeho chování bylo nezbytné, protože protestující byl nebezpečný.

Andrieux je šéfem policejní jednotky čítající 400 lidí a v minulosti byl za svou službu oceněn čestnou medailí Legion d´Honneur. Jeho poslední čin ve městě Toulon ale na jeho předchozí vyznamenání vrhá černý stín.

V rámci protestů žlutých vest, které ve Francii běží již několik týdnů, jej náhodný kolemjdoucí zachytil, jak v plné, těžkooděné výbavě bije pěstmi muže tmavé pleti. Vypadá u toho velmi rozzuřeně a muž se nijak nebrání, pravděpodobně pod vlivem ran. Andrieux s pěstmi přestane až ve chvíli, kdy k němu přiběhnou kolegové a odtrhnou ho.

Video se rychle rozšířilo po sociálních sítích, kde vyvolalo bouřlivou odezvu. Podle mnohých lidí ukazuje, k jaké policejní brutalitě ve Francii dochází, podle jiných jsou protestující natolik agresivní, že k nim nelze přistupovat jinak. Mezi žluté vesty se totiž připojila i řada výtržníků, kteří využívají nepokojů k rabování a agresi, na což upozornil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Policista: Byl nebezpečný

Podle Andrieux, který promluvil pro místní deník Var-Mantin, byl muž z videa přesně tento případ – agresor, kterého bylo třeba zpacifikovat. Video se podle jeho slov musí brát v kontextu a ten je takový, že muž držel v ruce skleněný střep a vyhrožoval jím.

Andrieux mu dal pěstí proto, aby střep pustil. „Pak jsem mu dal další dvě pěsti, protože jsem si nebyl jistý, jestli ho pustil,“ vysvětloval policista. Muže popsal jako chronického záškodníka, který se žlutými vestami neměl nic společného.

Důstojníkův čin obhajoval i toulonský státní zástupce Bernard Marchal. Kolem Andrieuxa se podle něj dělo tolik násilí, že nemohl jednat jinak. Francouzská generální inspekce policejních sborů (IGPN) přesto uvedla, že incident prověří.

Demonstrace nekončí

Sobotní protest byl již osmé kolo demonstrací žlutých vest, které začaly v listopadu. Původní nepokoje vznikly jako nesouhlas proti zvýšení daně na pohonné hmoty, rychle se ale proměnily v protesty proti současné vládě a situaci v zemi.

Ačkoli k demonstracím dochází již několik týdnů a země od původního zvýšení daní odstoupila, stále neustávají. Deváté kolo je plánované na nadcházející sobotu. Podle premiéra Édouarda Philippe na něj dohlédne přes 80 tisíc policistů.

victor1 ( 9. ledna 2019 08:28 )

No,nevím jestli zbil člena žlutých vest,když neměl žlutou vestu,ale je chválihodné,že zbil týpka tmavé pleti.

lucio1 ( 8. ledna 2019 17:54 )

Přesně tak, hází po nich kamením tak pár ran pěstí je ještě moc solidní obrana..

jonn ( 8. ledna 2019 16:50 )

Ti darebáci to potřebují !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud