Macronova odpověď pro „žluté vesty“: Do velké debaty zapojí i vězně

Autor: ČTK - 
13. 2. 2019
08:00

Francouzská „velká národní debata“, kterou inicioval prezident Emmanuel Macron v reakci na hnutí tzv. žlutých vest, zavítá i za brány místních věznic a i jejich obyvatelé dostanou příležitost vznést své stížnosti. V úterý to napsala agentura AFP. Žádné termíny debat s trestanci však zatím zveřejněny nebyly.

„Velká debata“ začala ve Francii v polovině ledna a byla prezentována jako způsob, jak nalézt odpovědi na kritiku ze strany protestujících, kteří se již tři měsíce bouří proti vládní politice. Někteří opoziční politici však za projektem vidí skrytou kampaň vlády před květnovými evropskými volbami. Několik vystoupení už v rámci tohoto procesu absolvoval i prezident Macron, který naposledy minulý čtvrtek diskutoval s tisícovkou mladých lidí v malé obci Étang-sur-Arroux.

Francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová podle AFP již vícekrát projevila podporu pořádání debat na půdě nápravných zařízení. Jedné z prvních takových akcí se má údajně účastnit už v nejbližších dnech, přesné datum však známé není.

Uvnitř zařízení existuje poptávka. Vězni říkají, že pokud debaty budou, pak na ně přijdou. Všichni, kdo budou mít zájem, se budou moci zapsat a zúčastnit se, vyjma osob zasažených disciplinárními opatřeními nebo těch, kdo představují mimořádné riziko pro bezpečnost,“ uvedlo ředitelství francouzské vězeňské správy (DAP).

AFP vysvětluje, že jako všude jinde by se i ve věznicích diskuse soustředily na čtyři stanovené tematické okruhy: ekologická transformace, daně a veřejné výdaje, demokracie a občanství a organizace státu a veřejných služeb. Prostor by však dostaly i podněty týkající se „soudních či vězeňských témat“.

„Naprostá většina trestanců není zbavena hlasovacího práva. A i vězeň zbavený svých občanských práv by neměl být zbaven práva diskutovat,“ uvedlo DAP.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Sittowa ( 13. února 2019 10:52 )

Průša úchyl byl proti němu skoro normální....nepí.chal staré báby.

Nezadat ( 13. února 2019 08:56 )

A koho ten chcípák uchylnej vůbec zajímá.Je mě líto Francouzů,že nalítli takovému hajzlovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa