1. červen 2020
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil

Cukráři ho milují, dietáři se před ním křižují! 5 mýtů o másle!

/
 • 19. února 2019 ● 06:00

  Máslo na jedné straně bývá synonymem pro domácí kuchyni a na máslové pečivo se nám sbíhají sliny, jen co na něj pomyslíme. Na straně druhé je ale považováno za postrach všech diet. Jak je to doopravdy?

   

 • 1.

  Obsahuje nasycené tuky a ty jsou nezdravé / Mýtus

  Mnoho let se tvrdilo, že nasycené tuky obsažené v živočišných tucích a tedy i másle jsou špatné pro naše zdraví. Považovaly se za hlavní příčinu onemocnění srdce, obezity, cukrovky. Nedávný rozsáhlý výzkum však zjistil, že šlo o velké zjednodušení. Fred Kummerow, který je považován za průkopníka ve výzkumu transmastných tuků a jejich vlivu na onemocnění srdce tvrdí, že malé množství je dokonce tělu prospěšné. Jako vždy platí i v tomto případě »všeho s mírou«.

 • 2.

  Máslo se hodí ke všemu / Pravda

  Samozřejmě záleží na chuti každého z nás, ale pravdou je, že máslo použijeme k přípravě slaných i sladkých pokrmů. Za téměř nepostradatelné lze máslo považovat při přípravě ryb, cukroví i některých dezertů.

 • 3.

  Máslo lze uchovávat v mrazáku / Pravda, ale...

  Máslo můžeme bez potíží zmrazit. I šéfkuchaři tvrdí, že na výsledku to nikdo nepozná. Mléčný tuk je velmi stabilní, takže při správném skladování v mrazu vydrží třeba i rok. Potíž však nastává, pokud zmrazíme už jednou (či vícekrát) zmrazené a zase rozmrazené máslo. Takový to postup se především podle cukrářů odrazí na výsledné chuti. Jako čerstvé zkrátka máslo z mrazáku chutnat nebude.

 • 4.

  Na smažení je nejlepší máslo / Mýtus

  Běžná másla obsahují zbytky vody (povoleno je až 16 %). Právě mléčné bílkoviny tvoří při vyšších teplotách různé látky, které nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Pokud chcete na másle smažit, pořiďte si nebo sami připravte tzv. přepuštěné máslo ghí.

  Video: Jak udělat jíšku z másla a mouky

  Video
  délka: 02:03.39

  Jak udělat jíšku z másla a mouky 

 • 5.

  Máslo je nutričně cenné /Pravda

  Máslo patří mezí přírodní energeticky bohaté potraviny. Právě díky vysokému energetickému obsahu nasytí a pokryje energetickou potřebu organismu i poměrně malým množstvím. Najdeme v něm celou řadu významných vitaminů rozpustných v tucích především A, D, E a K.

   Zdroj: Mlékárna Jaroměř

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy