Další zdražení másla a mléka na dohled? Kostka za 27 korun je minulost, přiznal odborník

Autor: ula - 
15. 8. 2019
05:20

Češi mají v živé paměti hysterii kolem drahého másla před dvěma lety, kdy brali útokem obchody, pokud se oblíbená potravina objevila v akci. Můžeme opět čekat, že ceny vystřelí nahoru, nebo naopak klesnou? Doba, kdy stálo máslo 27 korun, je dávno pryč, řekl Blesk Zprávám Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. Zároveň prozradil, zda bude stoupat i cena mléka.

V červenci byla cena syrového mléka 8,60 korun za litr. Při nákupu mléka se sleduje zastoupení obsahových složek mléka, tedy obsah tuku a obsah bílkovin, které jsou nejdůležitějším kritériem pro proplácení mléka.

„Cena syrového mléka se mění podle sezóny, v létě je obsah tuku nižší, ale nyní přijde zima a cena obsahových složek opět poroste,“ říká Jiří Kopáček a pokračuje: „Pokud se ale budeme přizpůsobovat cenovému chování zbytku světa, tak v této chvíli nejsou signály, že by cena mléka měla nějak dramaticky růst. Měla by zůstat spíše zachována, jen má skutečně nepatrný růst.“

Mlékaři neovlivní cenu obchodníků

Podle ceny syrového mléka se samozřejmě odvíjí cena konzumního mléka. Ale výši marže, kterou mají řetězce, tu mlékaři nemohou ovlivnit. I kdyby cena mléka klesala, tak to nejde ruku v ruce. Když cena klesne, obchodníci to málokdy vyrovnají,“ vysvětluje Kopáček a zároveň se pozastavuje nad některými cenami.

„Cena za syrové mléko je 8,60 koruny za litr a tato částka tvoří z hotového výrobku 85 %. Zpracovací náklady jsou také kolem osmi korun, normální obal stojí 2,50. To už máte skoro 11 korun, a to nemluvím o zpracovacích nákladech. A pokud máte mléko v akci za 9,60, tak vám musí být jasné, že cena nemá logiku a někdo na tom musí prodělávat, jako např. mlékárna,“ dodává Kopáček.

Bude máslo zase drahé? 

Podle Jiřího Kopáčka je doba, kdy cena másla vystřelila nahoru, dávno pryč.

„Naopak by jeho cena mohla jít trošku dolů,“ uklidňuje Kopáček. Na druhou stranu upozorňuje, že doba, kdy máslo stálo 27 korun, už je také pryč a cena by nikdy neměla klesnout pod 40 korun.

„Cena másla, kterou dnes známe, je ta skutečná hodnotová cena. Něco jiného je tržní cena a něco jiného je hodnotová cena výrobku. Pokud se prodává máslo hluboko pod hodnotou, tak výrobce na tom prodělává. Cena 45 korun za máslo je zdravá cena,“ upozorňuje Kopáček a dodává, že přibližně 50 % másla je z dovozu.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 15. srpna 2019 16:20 )

To si zase Teplý z Madety namastí kapsu.

bobeszchaloupky ( 15. srpna 2019 10:32 )

cenu natáhneme o 500% a pak zlevníme o korunu. zákazník je idiiiiiiot

zdenek43 ( 15. srpna 2019 10:18 )

to je zase OBLBOVAK .. NOOOOOO J I D L O se zfrazi uz jenom kvuli tomu , ze se zvysuje jen a jen prumerna mzda ..

prumerna mzda vyvoj .. R / 15 26 467 Kč,,R / 16 27 589 Kč,,,,, R / 17 29 504 Kč,,R / 18 31 885 Kč,, aaaaa rok 2019 - 6. 2019 - Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v I. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,4 % na 32 466 korun ..
takze jednoduse -- pomnerove?? se bude upravovat i JIDLO !!

samoo - pokud se zase SOUDRUZI StBaci Babisove nepokusi znovu O K R A S T spodnich 10 milionu obcanu tak jako TO delali - - - priklad??? treba rok 2017

Proč stojí máslo 60 korun? Cenu zkontroluje finanční úřad
středa 27. září
Ministerstvo financí vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků na maloobchodním trhu. Učinilo tak na základě požadavku předsedy vlády Bohuslava Sobotky....samo,ze nic jakoooo nezjistil urad .... keci - keci- keci -- a soudruzi jako StBak BABIS se nakapsovali - okradali SPODINU ..7.2017 - Kostka másla za 70 korun! Výrobci potichu zdražují. JINAK V OKOLNICH STATECH k tak skokovemu zdrazeni vubec nedoslo!!!!

dalsi priklad -- VAJICKA - 2012 - Čekají nás nekřesťansky drahé Velikonoce: Vejce zdražila o 110 % ... Vejce jsou už skoro za 7 korun jedno! K této rekordní sumě se cena na českém trhu vyšplhala během pouhých několika týdnů. Čtenářka Blesku poslala snímek z prodejny , který nabízel plato 10 vajec za rekordních 65,80 koruny. Ještě uprostřed února stálo vajíčko v průměru 3 koruny.

a zase za TIM hledejte SOUDRUHY StBaky jako je B A B I S ..........

NOOO VIDITE A DOBROVOLNE SI TY smejdy volite a dokonce mate znich i PREMIERA CR ..........

.... Babišův Agrofert otevřel novou třídírnu vajec. Dostal na ni dotaci
5.1.2017

Agrofert si ve Vejprnicích u Plzně ... třídírnu vajec... "Špičkový výkon naší třídírny bude v jednosměnném provozu 126 000 vajec za hodinu. Ročně se tu vytřídit na jednu směnu 200 milionů vajec...

havran2 ( 15. srpna 2019 08:56 )

O málo se budou zvyšovat platy a důchody a o hodně se budou zvedat ceny v obchodech ! ! !

jardavozembouchak ( 15. srpna 2019 08:39 )

Ale podle NOVE receptury. Vyrobci to pancuji pac vedi ze my sezereme vse, hlavne za supercenu v akci...

Zobrazit celou diskusi
Další videa