Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Vyzrajte na nové ceny energií: Samoodečet ušetří peníze! Odborníci radí, jak na to

/
 • 3. ledna 2019 ● 09:38

  Peníze z kapes většině lidí letos vytáhne zdražení energií. Rostou především ceny elektřiny. Ve finančním bezpečí před vyššími platbami jsou jen zákazníci, kteří mají ceny zafixované. Ušetřit aspoň pár korun můžou ale i ostatní. Stačí, když si udělají samoodečet!

 • 1.

  Jak ušetřit díky samoodečtu?

  „Vzhledem k tomu, že se od 1. ledna změnila regulovaná část ceny energií (tedy ta část, jejíž cenu stanovuje Energetický regulační úřad), doporučujeme si udělat a svému dodavateli nahlásit samoodečet,“ radí Robert Šíma, ředitel zákaznické péče Bohemia Energy. Důvod, proč se díky samoodečtu dá ušetřit, je jednoduchý.

   

  „Spotřeba celého fakturač ního období se totiž rozdělí a do data změny budete mít spotřebu spočítanou podle starších ceníků s nižšími cenami, platnými pro předchozí období. Nové (vyšší) ceny budou uplatněny až na spotřebu od data zvýšení,“ vysvětluje Šíma.

   

  Jestli samoodečet provedete, záleží jen na vás. „Samoodečet z důvodu změny ceny je čistě na rozhodnutí zákazníka,“ říká Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ.

  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Údaje můžete hlásit distributorovi

  Samoodečet je možné nahlásit také přímo příslušnému distributorovi elektřiny dle distribučního území (ČEZ Distribuce, E.ON distribuce, PRE Distribuce). „K samoodečtu je potřeba si připravit číslo elektroměru a odečtené stavy všech tarifů podle typu elektroměru v celých kWh,“ vysvětluje Soňa Holingerová z ČEZ. Pozor! U elektřiny, v případě, že máte dvoutarifní sazbu, nezapomeňte zapsat odečty u vysokého i nízkého tarifu. Jak přesně postupovat, zjistíte na internetových stránkách svého dodavatele energií.

  Autor: scom

 • 3.

  Každá společnost postupuje jinak

  Bohemia Energy – k nahlášení samoodečtu doporučuje využít on-line portál s vaším zákaznickým účtem.

   

  E.ON – na stránkách společnosti najdete nejen on-line formulář pro samoodečet, ale i velmi podrobné rady.

   

  ČEZ – nahlášení samoodečtu je možné udělat i přes internet v aplikace ČEZ ON-LINE.

  Autor: Profimedia

 • 4.

  Zbytečně nečekejte

  Datum, dokdy si po úpravě cen můžete udělat samoodečet, upravuje legislativa. Podle ní lze u elektřiny nahlásit samoodečty do měsíce, u plynu do dvou týdnů. Odborníci ale doporučují na nic nečekat a samoodečet udělat. Stavy měřidel pak dodavateli nahlaste co nejdříve. Příklad: V případě, že došlo od 1. 1. 2019 ke změně ceny energií, spotřeba celého fakturačního období se na přelomu roku rozdělí na období do 31. 12. 2018 a od 1. 1. 2019. Když nahlásíte samoodečet, spotřeba do konce roku bude účtována ještě podle starých (nižších) cen a teprve od Nového roku podle nových (vyšších).

  Autor: Profimedia.cz

 • 5.

  Proč se postup vyplatí

  Vzhledem k tomu, že většina zákazníků dostává pravidelné vyúčtování k jinému datu, než kdy se cena mění, vyplatí se samoodečet nahlásit, aby spotřeba do konce předchozího období byla účtována ještě podle starých (nižších) cen a teprve od data zvýšení ceny podle nových (vyšších).

  Autor: Profimedia

 • 6.

  Distributor ceny odhaduje!

  Co se stane, když samoodečet neprovedete? Distributor při pravidelném odečtu zohlední období do změny ceny od období po zvýšení ceny kvalifikovaným odhadem s využitím tzv. typových diagramů dodávek. Ty vyjadřují modelový průběh spotřeby a zohledňují rozdílnou spotřebu v průběhu roku. Každé sazbě je přiřazen jiný diagram, tedy vaše spotřeba v daném období bude jen odhadnuta a podle nových cen zaplatíte víc. Pokud byste s odhadovanými stavy nesouhlasili, nemůže být reklamace s ohledem na nenahlášený stav.

  Autor: Bohemia Energy

 • 7.

  Zvyšte si zálohy

  Bojíte se, že se vyšší cena elektřiny odrazí na vašem vyúčtování? Zálohy si můžete sami zvýšit. „Klientům doporučujeme, aby pečlivě zvážili, zda jim při ročním vyúčtování případný nedoplatek způsobený nízkými zálohami nezpůsobí finanční komplikace. Vždy je lepší, když jsou měsíční zálohy v dostatečné výši,“ říká Martina Slavíková z E.ON. Ten podle ní chystá novou mobilní aplikaci, díky které zákazník jednoduše zjistí, zda spotřeba odpovídá výši záloh, které platí.

   

  Autor: Profimedia

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 4

agfor: Nevím jak a kde, ale vLitvínovské zádeli světa ČEZ samoodečty nebere.

(04. 01. 2019 15:53)

Ivana Jechová: Před 20 lety nám kvůli nenahlášení samoodečtu přidali k faktuře 7500,- kč navíc. Po půl roce hádání s ČEZem, kdy nám posílali pořád dokola okopírovaný dopis, že si za to můžeme sami, samoodečet poctivě nahlašujeme. V našem okolí to nikdo nedělá, ani neví, o co jde. Vloni jsme toho měli dost - a i když jsme konzervy, přešli jsme k jinému dodavateli. Pak už neposílali okopírované dopisy - volali a házeli bláto na své konkurenty, slibovali hory doly... A teď tenhle článek.... Samoodečet DOPORUČUJU! Aby se vám nestalo, že si vás taky vyhlídnou a proti ČEZu nemáte sebemenší šanci něco vyhrát!

(03. 01. 2019 09:44)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy