Chlapce málem zabil tetanus, rodiče ho odmítli očkovat. Léčba stála 18 milionů

16. 3. 2019
05:02

Lékaři v nemocnici v americkém Portlandu byli v šoku, když byl na pediatrii letecky dopraven chlapec (6), který těžce dýchal, nemohl otevřít ústa a měl křeče. Zdravotníci okamžitě poznali tetanus. Chlapec strávil téměř dva měsíce v nemocnici, kde personál bojoval o jeho život. Rodiče jej totiž odmítli očkovat a po prodělaném tetanu očkování znovu odmítli. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje, že spory tetanu jsou i v Česku. O případu informoval web listu The Washington Post.

Případ se stal si už v roce 2017, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jej zveřejnilo až nyní, v době, kdy roste vliv odpůrců očkování. V Oregonu předtím 30 let nazpět nezaznamenali u tetatu žádný případ. Chlapec utrpěl řezné poranění na hlavě při hře na rodinné farmě. Rodiče, kteří syna předtím nenechali očkovat, mu ránu sami ošetřili a zašili.

Během šesti dnů začal být hoch plačtivý, objevilo se u něj sevření čelistí, křeče, následovalo prohnutí zad a krku do tvaru luku, popisuje zpráva CDC. Když se další den objevily problémy s dýcháním, rodiče přivolali záchrannou službu, která chlapce transportovala vrtulníkem do nemocnice.

Chlapec se chtěl napít, ale nemohl otevřít ústa. Lékaři provedli intubaci, aby mu usnadnili dýchání, podali mu vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Byl umístěn do speciální místnosti, kam nepronikalo světlo a dostal špunty do uší, protože hluk jeho křeče zhoršoval.

Rodiče očkování znovu odmítli

I tak se jeho stav nelepšil. Prohnutí krku a zad se horšilo, horečky vytěly až na 40 stupňů. Hoch musel dostávat nitrožilně různé kombinace léků, které mu pomáhaly zvládat křeče a bolesti, lékaři ho museli navíc napojit na umělou plíci.

Malý kluk svůj boj vyhrál o 47 dní později. Když byl převezen z jednotky intenzivní péče, nebyl schopen sám ujít ani pár metrů. Za dalších deset dní byl převezen do rehabilitačního cetra, kde strávil dva a půl týdne.

Lékaři vyčíslili náklady na léčbu na 811 929 dolarů, což je v přepočtu 18 milionů korun. Do částky navíc není započítaný transport vrtulníkem a následná rehabilitace. Kdo částku zaplatil, zpráva neuvádí.

Chlapec se nakonec úspěšně zotavil. Lékaři rodičům navrhli podat dítěti druhou vakcínu. Ti však odmítli, stejně jako jakékoliv další doporučené očkování.

Tetanus hrozí i v Česku

Podle přehledu SZÚ o výskytu infekčních onemocnění v ČR se u nás tetanus objevil mezi lety 2008 a 2018 pouze dvakrát – jednou v roce 2015 a další o rok později.

„Očkování proti tetanu patří mezi pravidelná očkování od dětského věku s nutností přeočkování v dospělosti, konkrétně v intervalech 10–15 let u osob mladších 60 let a v intervalech 10 let u osob nad 60 let,“ upozornil MUDr. Jan Kynčl z Epidemiologie SZÚ a dodal: „Spory bakterie Clostridium tetani jsou trvale přítomny v půdě, tedy v případě poranění i u nás samozřejmě existuje riziko nákazy tetanem u neočkovaných dětí nebo u dospělých, kteří nejsou pravidelně přeočkováváni.“

Video Neočkujete svoje děti? Ohrožujete tím vaše blízké. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

haluzakfest ( 16. března 2019 20:35 )

*Ještě bych dodal, že pokud bych chytil tetanus, okamžitě bych si vsadil sportku a taky čekal výhru.. .) ** A další dodatek je, že sou jakési tři průběhy toho tetanu, od nejslabšího po až smrtelný. Předpokládám že synek měl ten třetí typ, tudíž Bůh ví v jakých žil podmínkách. Běžný člověk. Který žije v hygienických podmínkách, má velmi malou šanci aby to chytil. Ale byznys je to určitě luxusní to věřím.

haluzakfest ( 16. března 2019 20:28 )

1 případ na několik miliard lidí.. Taky nejsem očkovaný, striktně jsem to odmítl. Říkám doktorce že jsem opatrný a žádné jedy do sebe bodat nenechám, když jsem začal přemýšlet, tak to lze říct tak že do doby než mě začly očkovat jsem byl ultrazdravé děcko, pak přišly opakované angíny, záněty středního ucha a celkově mi to dalo zabrat a dává to zabrat všem, někomu víc někomu méně, a celé medicíně se to hodí, člověk je pak celý život něčím nachcípaný a žere léky celý život.. a kdybych měl mít děcko, tak bych chtěl děcko pokud možno silné, žádného chcípáka kterého položí nějaké spalničky. Jo a mimochodem, zákon schválnosti, 5 let se mi nic nestalo. Po tom co jsem odmítl očkování, se během jednoho týdne 2x dořežu, jednou o plechovku, podruhé to bylo fest, do půl palce přes nehet a hlavně, rezavou čepelkou špinavou od hlíny, říkal jsem si jak nechytnu tetanus teď, tak se ho nemusím bát. Leda tak jak by byla válka nebo nevím jak bych ho měl chytit.. rozhodně si nebudu ničit imunitu nějakým hliníkovým sajrajtem, ještě k tomu když je více než dost pochybností.. To že se tady někteří chvástají tím že jsou očkovaní úplně všichni a super , všichni ok.. věřím tomu že i kdyby takoví chcípali na to očkovaní, tak to do poslední chvíle budou zapírat.. Přitom mě to a nám neočkovaným to může být víte kde, bodejte do sebe co chcete, chudáci vaše děcka, ty vám pak poděkují, jak za pár let nafasují ínzulinové pero, třeba.. samozřejmě nepřeji nikomu ale taky se moc nedivím.

Srna1 ( 16. března 2019 19:35 )

Mám 3 skoro dospělé děti a všechny byly očkovány a ani jedno není dement

bjuno ( 16. března 2019 13:45 )

Dítě okamžitě rodičům odebrat - v každém sociálním zařízení by mu bylo líp a rodiče zavřít a aby makali a spláceli dluh, vše medializovat ať jsou odstrašujicím případem a odsoudit je za pokus vraždy.....

doktormediciny ( 16. března 2019 13:17 )

Cnek bY chtel odbornou recensi.. Snad v vte Americe nejsou tak blbi lekari, aby nekoho po prodelanem tetanu chteli ockovat 

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa