Brambory pečené dohněda a křupavé hranolky způsobují rakovinu, tvrdí vědci

Autor: pet - 
23. ledna 2017
11:40

Jsou tmavší, křupavější a také rakovinotvorné. Řeč je o hranolkách nebo o bramborách pečených v troubě. Při tomto způsoby přípravy brambory vytvářejí akrylamid, který způsobuje rakovinu. Tvrdí to aspoň vědecká studie, kterou zveřejnila britská média.

Kdo by si rád nepochutnal na pěkně propečených bramborách nebo křupavých hranolkách? To vede většinu lidí k tomu, že nechávají péct brambory v troubě o něco déle. Vědci však přišli na to, že pečící proces vytváří v bramborách tzv. akrylamid, který výrazně podporuje riziko rakoviny.

Akrylamid se zpravidla používá v papírenském, stavebním, metalurgickém nebo textilním průmyslu a Evropskou agenturou pro chemické látky (FSA) byl zařazen na seznam látek, které vzbuzují zvýšené obavy.

Látka negativně působí na nervový systém, může způsobit halucinace, malátnost nebo necitlivost periferních částí těla. Ale hlavně je klasifikována jako potencionální karcinogen kategorie 2A („pravděpodobný karcinogen“, pozn. red.) a je prokázaným mutagenem. Tyto obavy vycházejí ze studií o chemickém akrylamidu, který se tvoří při procesu hnědnutí během pečení. Lidé by měli jíst tedy více vařených brambor, bramborové kaše anebo jídel připravovaných dušením.

Lehce připečené brambory způsobují rakovinu. Obsahují akrylamid, který se utváří v průběhu pečení.Lehce připečené brambory způsobují rakovinu. Obsahují akrylamid, který se utváří v průběhu pečení. | David Háva

Vařené brambory do lednice nepatří

Dalším rizikovým faktorem je i skladování vařených brambor v lednici. Kvůli chladnému prostředí v lednici dochází ve vařených bramborách k chemickému procesu, který v nich vytváří tzv. „studená sladidla“, která silně podporují tvorbu akrylamidu.

FSA už tak varovala svou kampaní „Go for gold (Jdeme po zlaté)“ fast foody, různé obchodní potravinové řetězce nebo i výrobce brambůrek. Ohroženou skupinou jsou právě děti, které konzumují smažené potraviny a chipsy ve velkém.

Brambůrky mají vroubek.Brambůrky mají vroubek. | archiv

Jak zdravě opéct brambory?

Před pečením v troubě brambory předem nakrájejte na větší kusy a předvařte je. Pokud je pak dáte upéct na vysokou teplotu, tak se díky vetší ploše spíše vysuší, než přepečou a vytvoří tak zdravější křupavý efekt. Barva brambor by tedy měla být světle žlutá nebo lehce nazlátlá.

Pečení brambor byste se ale však měli spíše vyvarovat. Pečicím procesem vytvoříte ve dvou bramborách tolik akrylamidu, jako byste jich snědli pět připravených na jiný způsob.

Ale jak říká spisovatelka knih o vaření Prue Leithová: „Měli byste se soustředit spíše na konzumaci zeleniny a méně masa, než démonizovat některé potraviny.“

 

1912 ( 24. ledna 2017 06:56 )

djaba ( 23. ledna 2017 20:17 )

Navrhuji nic nejíst , nic nepít a pro jistotu nedýchat .A rozhodně žádný pohyb .

e.44 ( 23. ledna 2017 12:19 )

.........seznam látek, které vzbuzují zvýšené obavy. Pravděpodobný karcinom ............ Tak s tím se jděte vycpat a varujte lidí před prokázanými karcinomy a zakažte jejich přidávání do potravin jako je to například při chemickém "uzení" (nezaměňovat s tekutým kouřem), kdy je přímo do základu na uzeniny (párky, klobásy, salámy a pod.) přimícháván chemický koktejl, který navozuje "uzenou" chuť i když tato potraviny nikdy uzením neprošla. Jenže to nezveřejníte srabi, co? Máte z Babiše bobky když se to týká u nás zhruba z 95% právě jím vyráběných uzenin, tedy spíš hnusu co by měl skončit v kontejnerech na kontaminovaný bio odpad.

lisakjirka ( 23. ledna 2017 12:16 )

Plný souhlas !!!

agfor ( 23. ledna 2017 12:13 )

Vědci už toho napovídali - třeba mléko, jednou je zdravé, pak jedovaté, pak zase zdravé, nebo pivo není zdravé, pak je zdravé apod. Je to podle toho, jak trh potřebuje nebo nepotřebuje příslušnou komoditu prodat. Nevěřte vědcům ani české vládě. Obojí je sebranka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud