Jeden pohyb ruky, chvíle nesoustředění nebo zkrátka chaos. Ať už stálo za záměnou embryí na reprodukční klinice Reprofit cokoliv, její vedení tvrdí, že udělalo dostatečná opatření, aby se nic podobného už neopakovalo. „Šlo o lidské selhání, ne o systémovou chybu. Ti, kteří manipulovali s dotčenými embryi, jsou suspendováni,“ řekl Blesku Matěj Stejskal místopředseda představenstva zdravotnického holdingu FutureLife, kterému klinika Reprofit patří. Selhání lidského faktoru předběžně potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Podívejte se na reportáž z místa:
Video
délka: 01:55

Fatální chyba na klinice v Brně: Dvěma ženám z EU zaměnili embrya při umělém oplodnění. David Vaníček, Klára Brunclíková

Cizinci, jejichž naděje v Česku zhasla

Zahraniční páry toužící po dítěti přijely do Česka s nadějí, že právě brněnská klinika jim změní život. Bohužel do něj ale zasáhla jinak, než čekali. Bolestně. Odkud na umělé oplodnění přijeli, zatím není jasné. S ohledem na rodiny holding potvrdil pouze to, že jde o občany Evropské unie. Podle informací Blesku by se minimálně v jednom případě mohlo jednat o Rakušany. Fatální pochybení se klinika rozhodla sama oznámit, ostatně tak jí to i ukládá zákon.

„V prosinci jsme se to dozvěděli a ihned jsme informovali Státní ústav pro kontrolu léčiv. Od chvíle, kdy jsme to zjistili, událost vyšetřujeme, přijali jsme opatření, aby se nic podobného neopakovalo a nic nezametáme pod koberec,“ doplnil pro Blesk Matěj Stejskal s tím, že v tuto chvíli klinika nečelí žádné žalobě a s páry jedná.

Inspektoři se hned po oznámení vydali na kliniku celou věc prošetřit. „Zdravotnické zařízení SÚKL nahlásilo záměnu v polovině prosince loňského roku, neprodleně poté SÚKL v zařízení provedl inspekci,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Chybu odhalila kontrola kvality

„Přišli jsme na to kontrolou kvality, která probíhá téměř nepřetržitě,“ vysvětlil Stejskal způsob, jak lékaři zjistili, že se stala chyba. Pokud by k podobné kontrole nedošlo, mohly by páry žít roky v nevědomosti a možná také vychovávat „cizí“ dítě. Podle občanského zákoníku totiž dítě patří k matce, která jej porodila a ohledy na genetickou výbavu zákon nebere.

„V souladu s § 775 občanského zákoníku je matkou dítěte žena, která je porodila. Tato žena je právní i biologickou matkou dítěte bez ohledu na „genetické mateřství“ ženy, z níž pochází embryo. „Genetická matka“ nemá nárok na odevzdání dítěte od ženy, která dítě porodila a je jeho právní matkou,“ řekl pro Blesk.cz právník Tomáš Pelikán.

Vedení zdravotnického holdingu nechtělo s ohledem na své klienty komentovat, zda obě chybně aplikovaná embrya přežila a zda jsou nyní obě ženy skutečně těhotné. Pokud by se tak stalo, čeká je z hlediska práva extrémně složitá situace. Podrobně to pro Blesk.cz okomentovala právnička Monika Kořínková, podívejte se na video:

Video
délka: 05:46

Právnička o záměně embryí v Česku: Matka nemusí dítě dostat! David Vaníček, Blesk TV

Vyšetřování ještě probíhá, hlavy zatím nepadají

„Inspektoři provedli šetření na místě, tkáňové zařízení v současné době provádí vlastní šetření případu a v návaznosti na kontrolu SÚKL provádí domluvená opatření,“ doplnila Přinesdomová.

Klinika Reprofit patří do sítě klinik FutureLife – tedy dceřiné společnosti investičního fondu Hartenberg, kam vložil peníze ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na otázku, zda bude chtít v klinikách zlepšit kontrolní mechanismy, aby k podobným chybám nedocházelo, Blesku zatím neodpověděl.

Fotogalerie
12 fotografií