Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Konec „temných“ Vánoc a návrat střídmosti. Bidenová odhalila svoji první vánoční výzdobu

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
30. listopadu 2021
16:35

„Dary od srdce“ jsou tématem letošní vánoční výzdoby Bílého domu, sídla prezidentů Spojených států. Jedná se o první velký dekorativní počin současné první dámy Jill Bidenové. Očekávala se velká změna od předešlých výzdob Melanie Trumpové, které spíše než vánočně působily někdy až hororově. Komunikační šéfka Východního křídla vysvětlila, že Bidenová chtěla výzdobu ve stylu, který lidi „ spojí, zahojí a svede všechny dohromady“, informovala stanice CNN.

„První dáma USA společně se svým týmem z Východního křídla zahájila plánování vánoční výzdoby počátkem léta,“ oznámila komunikační šéfka Elizabeth Alexanderová. Na stole bylo podle ní mnoho nápadů a bylo třeba je protřídit, vybrané finalisty vizualizovat a následně zahájit přípravy. Všechny veřejné prostory Bílého domu jsou tak individuálně vyzdobeny pod zvoleným tématem „Dary od srdce“.

Američané si dekorativní snahu Bidenové zatím mohou užít jen skrze fotky a videa, Bílý dům je kvůli pandemii covidu-19 návštěvníkům uzavřen. Snímky ukazují například, že Knihovna je vyzdobena v duchu „Dary vědomosti“, což může být i poklona první dámě, která celý život zasvětila výuce mladých Američanů. Další místnost Vermeil Room je plný vánočních věnců, zde Bidenová zvolila jako téma „Dary výtvarného umění“. Zmiňované vánoční věnce jsou tvořené výtvarnými potřebami jako štětce, pastelky nebo vzorkovníky barev.

Fotky jako dekorace

V Porcelánovém salonku se k výstavám oficiálních porcelánových jídelních sad předchozích administratur přidalo vánoční stolování „Babiččin styl“. Alexanderová vysvětlila, že zde výzdoba odkazuje k oblíbeným rodinným večeřím Bidenové. Prostřený stůl zdobí květiny a svíčky. Židle jsou ozdobeny věnci, speciální věnce jsou v salonku i na stromku. „Tématem je zde Dar přátelství a láskyplnosti,“ komentovala Alexandrová.

Papírové věnce na stromech jsou ve tvaru spojených rukou. „To byl nápad první dámy,“ podotkla komunikační šéfka Východního křídla. V oficiální jídelně jsou dva velké vánoční stromky ozdobené zarámovanými snímky předchozích prvních rodin a záběry z archivu Bidenových. První dáma sáhla po rodinných fotkách, které předtím ještě nikdo nikdy neviděl.

„První dáma několik předchozích víkendů během návštěv v Delaware procházela fotoalba a vybírala všechny své oblíbené snímky,“ vysvětlila Alexanderová. Mezi prezidentskými páry vévodí Kennedyovi, Clintonovi, Johnsonovi, Reaganovi nebo Obamovi, nechybí ani poněkud menší snímek Trumpových. Podle reportérů CNN je umístěn na zadní straně jednoho stromku.

První dáma USA Jill Bidenová odhalila vánoční výzdobu Bílého domu. První dáma USA Jill Bidenová odhalila vánoční výzdobu Bílého domu. | Reuters

Trumpová prý zdobila s odporem

Výzdoba Bílého domu je rozhodně poněkud tlumenější a usedlejší než v předchozích letech pod taktovkou Trumpové. Schází i kontroverze, jakou byly třeba rudé stromky z roku 2018, kdy Trumpová „šlápla úplně vedle“ a Bílý dům rázem připomínal dům hrůzy. Trumpová o sobě vždy prohlašovala, že je milovnicí vánočních svátků, tudíž se předpokládalo, že úkol vyzdobit Bílý dům zbožňovala. 

Nicméně podle nahrávek, které pořídila její někdejší přítelkyně a poradkyně Stephanie Winstonová Wolkoffová, někdejší první dáma ze svého úkolu nebyla zrovna nadšená. „Je mi to u p*dele, ale musím. Koho, ksakru, zajímá vánoční výzdoba?!“ říká na nahrávce.

Výzdoba Bidenové vyznává tradici i její osobní vkus, je o poznání střídmější. Zároveň neopomíná ani těžkou dobu, kterou neprocházejí v době pandemie jen Spojené státy, ale celý svět. V Bílém domě nechybějí ani tradiční punčochy, šest jich visí na krbu ve slavnostní jídelně, mají na sobě vyšitá jména vnoučat prezidenta Joea Bidena. Alexanderová prozradila, že je vytvořila delawarská umělkyně. Východní křídlo zveřejnilo, že prezidentské sídlo letos zdobí 41 vánočních stromků, více než 300 svíček a přes 10 tisíc ornamentů. Na dekorace padlo kolem 1,3 kilometru stuh.

Reportéři CNN i experti na dekor interiéru poznamenali, že v Bílém domě je o mnoho víc „hluchých míst“ než v předchozích letech. „Méně světýlek i falešného sněhu, méně stromků až ke stropu,“ píše stanice CNN. „První dámu inspirovaly hlavně malé projevy vlídnosti a zážitky, které alespoň trochu pozvedly našeho ducha v tomto těžkém období,“ objasnila Alexanderová.

„Hlavní myšlenkou bylo uctít pracovníky z první linie, kteří během pandemie zachraňovali životy a udržovali naši zemi v chodu,“ doplnil tajemník pro společenské události Bílého domu Carlos Elizondo. I letos je však součástí výzdoby perníkový model Bílého domu, replika váží 158 kilogramů a pochází z dílny šéfcukrářky Susan Morrisonové a jejího týmu. Tvorba perníkového domu zabrala několik týdnů. Severní portikus navíc poprvé v historii zdobí svítící věnec.

První dáma USA Jill Bidenová odhalila vánoční výzdobu Bílého domu. První dáma USA Jill Bidenová odhalila vánoční výzdobu Bílého domu. | Reuters

Zdravotníky, učitele, prodavače v obchodech a další klíčové pracovníky připomíná mimo jiné nejnovější vydání „perníkového Bílého domu“. Ten je letos součástí celé perníkové vesničky, která zahrnuje i školu, policejní stanici, hasičskou zbrojnici, sklad, poštu či nemocnici. Morrisonová prohlásila, že celá replika včetně vesničky se dá sníst.

Víra, rodina a přátelství

Rozmístěné měňavé holubice a padající hvězdy „reprezentují klid a světlo, které nám všem přinesli lidé z první linie a pracovníci krizových složek během pandemie“.

„Věci, které jsou pro nás posvátné, nás sjednocují a překlenují vzdálenosti, čas i omezení spojená s pandemií: víra, rodina a přátelství, láska k umění, učení a přírodě, vděčnost, služba a sounáležitost, jednota a mír. Toto jsou dary, které spojují dohromady pramínky našich životů. Toto jsou dary od srdce,“ komentuje Biden a jeho manželka Jill ve sváteční „příručce“.

Před začátkem období zimních svátků se ve Spojených státech znovu zhoršovala epidemická situace a průměrný počet nových nákaz se dostal těsně pod 100 tisíc. Za posledních pět dní přírůstky mírně klesly, to ovšem může souviset s výpadky v evidenci kolem čtvrtečního Dne díkůvzdání. Pokračující problémy s covidem-19 se podle AP promítnou i do svátečního programu v Bílém domě, jak přesně ovlivní večírky a recepce, ale zatím není jasné.

Návrat veselých Vánoc

Zdobit pomáhalo více než 100 dobrovolníků, kteří dostali osobní poděkování od první dámy. Většinou se do Bílého domu sjedou pomáhat lidé z celých USA, kvůli pandemii se letos dekorování účastnili pouze rezidenti Washingtonu, D. C.

„Po čtyřech letech se díky první dámě Jill Bidenová vrátily do Bílého domu normální veselé Vánoce,“ zhodnotil někdejší člen stanice NBC Mike Sington. „Značí to konec temných dystopických Vánoc Melanie Trumpové,“ napsal na svém twitteru.

Video  Motivací k očkování bude strach, míní hejtman. Grolich: Omezení možná ještě přitvrdí.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa