Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

„Modlete se za mě,“ napsal exprezident Polska. Walesa se necítí dobře, naplánoval si i pohřeb

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
7. dubna 2021
14:44

Bývalý polský prezident Lech Walesa (77) sice úspěšně podstoupil náročnou operaci srdce, necítí se ale dobře. „Šéf je zpět na nemocničním lůžku a odpočívá,“ řekl po zákroku agentuře AFP Walesův tajemník Marek Kaczmar. Hned po operaci Walesa hlásil, že je mu dobře, to se ale záhy změnilo. Před Velikonoci podal emotivní rozhovor pro list Fakt, takhle otevřeně Walesa ještě nikdy předtím nemluvil, zmínil i pohřeb.

Kaczmar ještě před samotným chirurgickým zákrokem uvedl, že lékaři měli někdejší ikoně boje proti komunismu vyměnit baterii kardiostimulátoru, ale nastaly komplikace. „Cítím se dobře,“ napsal po zákroku politik na sociální síti podle rozhlasové stanice RMF FM.

Zhruba tři týdny poté je ale všechno jinak. Operace, kterou Walesa podstoupil v polovině března v Gdaňsku, trvala čtyři a půl hodiny. Laureát Nobelovy ceny za mír v den operace na facebooku zveřejnil emotivní video, ve kterém oznámil, že se chystá na lékařský zákrok. „Jdu do nemocnice. Co bude dál, řekne jen čas,“ prohlásil Walesa.

Exprezident přiznal, že se necítí dobře

„Jelikož nevím, kdy se zase setkáme, nebo zda vůbec, rád bych řekl, že jsem udělal vše, abych dobře sloužil zemi,“ dodal podle AFP. „Tak na viděnou příště, jestli mi osud dovolí zůstat na této Zemi ještě o trochu déle. Pokud ne, modlete se za mě,“ uvedl exprezident.

„Není mi dobře,“ sdělil reportérům Faktu, zároveň ale přiznal, že není nejlepším pacientem a že se od lékařů zpravidla drží dál. „Lékaři vždycky říkají: Méně stresu, více odpočinku,“ dodal. Jenže Walesa se tři dny po komplikovaném zákroku vrátil do práce. „Snažím se udělat co nejvíce dobra,“ prohlásil. Exprezident veřejnost ujistil, že operace se nebál. „Bojím se jen Boha a trochu své ženy,“ zavtipkoval.

Z domu by chtěl mít muzeum

Komentoval rovněž video, které nahrál před operací. „Jsem realista. Jsem tak starý, že každá operace může dopadnout špatně,“ vysvětlil. Walesa se též svěřil s tím, jak má vypadat jeho pohřeb. „Hlavně ho neodkládejte, měl by být krátký, žádné projevy nebo hodinová mše. Na co? Spalte mě, nechci, aby mě jedli červi,“ prohlásil s tím, že nejpravděpodobněji bude pohřben v Gdaňsku. Přiznal také, že nechystá žádnou závěť, protože „všechno, co měl, už je rozdané“. Walesa by chtěl ze svého domu udělat po smrti muzeum. „Ženě se to ale nelíbí,“ sdělil tisku.

Někdejší odborový předák je zosobněním porážky komunismu v Polsku. Vedl protesty dělníků v gdaňských loděnicích, stál u zrodu odborového svazu Solidarita, jenž byl prvním nezávislým v tehdejším komunistickém bloku, jako vůdce opozice se pak zasloužil o pád komunismu v Polsku. V roce 1990 zvítězil v demokratických prezidentských volbách.

Coby hlava státu čelil narůstající nespokojenosti Poláků s vývojem v postkomunistickém období. Jeho mandát také poznamenaly kontroverze - někteří mu vyčítali, že rezignoval na snahu o dekomunizaci země, jiní ho vinili z autoritářských sklonů. Ve volbách na podzim 1995 už vítězství neobhájil.

Video Praktici: „Máme pacienty, vakcíny ne. Očkovacích center je nadbytek.“ Kde se dostanete na řadu dřív? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Bystrozraky1 ( 7. dubna 2021 17:04 )

Z Havlem si u flašky chlastu rozumněji velice dobře a je jih debilita zavinila milióny nezaměstnaných a bezdomovců a dala šanci nefachčenkům jako byli oni dostávat větší finanční podporu jako chudáci pracující samy mají těžce vydřenou mzdu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa