Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Třetina pacientů s covidem propadla depresím či úzkosti půl roku od onemocnění, tvrdí studie

Autor: ČTK - 
7. dubna 2021
08:35

Každému třetímu z více než 230 000 zkoumaných pacientů, kteří překonali covid-19, byly do šesti měsíců diagnostikovány neurologické či psychiatrické potíže, jako jsou úzkosti nebo deprese, uvádí studie zveřejněná v úterý v odborném časopise The Lancet Psychiatry. Podle agentury AFP jde zatím o nejrozsáhlejší výzkum dopadu covidu-19 na mentální zdraví.

Autoři studie analyzovali elektronické zdravotní záznamy 236 379 pacientů po covidu-19, většinou Američanů, a zjistili, že diagnózu jednoho ze 14 častých neurologických či psychiatrických onemocnění dostalo 34 procent z nich. V kontrolní skupině vědci zkoumali pacienty, kteří prodělali chřipku a respirační onemocnění.

Nejčastějším problémem, který byl pozorován u 17 procent pacientů po covidu-19, byly úzkosti, u 14 procent zkoumaných lidí se vyskytly afektivní poruchy.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

V průměru méně časté u zkoumaného vzorku lidí bylo krvácení do mozku, které se vyskytlo u 0,6 procenta lidí, cévní mozková příhoda (u 2,1 procenta pacientů) a demence (0,7 procenta zkoumaných). Jejich výskyt byl ale vyšší u osob, které měly těžký průběh. Cévní mozková příhoda byla diagnostikována sedmi procentům pacientů, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče, a demence téměř dvěma procentům z nich.

Mozek onemocní častěji po covidu než po chřipce

„Výsledky našeho výzkumu ukazují, že onemocnění mozku a psychické potíže jsou častější po prodělání covidu-19 než po chřipce a respiračních infekcích,“ uvedl Max Taquet, psychiatr z Oxfordské univerzity, který se podílel na vedení studie. Upřesnil, že studie nedokázala určit, které biologické či psychologické mechanismy konkrétně za vyšším výskytem obtíží stojí, a podtrhl, že je zapotřebí další zkoumání příčin, aby jim bylo možné předejít.

Obtíže jako úzkosti by mohly být zapříčiněny stresem zažívaným při onemocnění nebo hospitalizaci, zatímco cévní mozková příhoda nebo demence by mohly souviset s biologickým dopadem samotného viru nebo reakcí těla na infekci, uvedli podle zpravodajského portálu BBC autoři studie.

Přestože pro jednotlivce je riziko většiny onemocnění či obtíží malé, dopad na celou populaci by mohl být kvůli rozsahu pandemie covidu-19 „značný“, varoval Paul Harrison, další spoluautor studie, který taktéž působí na Oxfordské univerzitě.

Video Praktici: „Máme pacienty, vakcíny ne. Očkovacích center je nadbytek.“ Kde se dostanete na řadu dřív? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Covid_19 ( 7. dubna 2021 10:30 )

po těžším průběhu koronaviru se sníží výkonnost, to vidím i na sobě, stačí chvíli pracovat na zahradě a člověk se cítí unavený, to na náladě nepřidá. Každé zhoršení zdravotního stavu provází zhoršení psychiky, na to je potřeba se pozitivně motivovat. Třeba si vylepšit bydlení, naplánovat si dovolenou. Ženy trpí víc než muži, ti mají své dílny, garáže, bicykly, ženám chybí kadeřník, posezení s kamarádkami, vidím to doma

Zobrazit celou diskusi
Další videa