Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Boj za osvobození princezny Latify: „Hlavně to nevzdávej,“ prosí její bratranec

Autor: Darina Jíchová - 
17. října 2020
05:45

Největšími bojovníky za osvobození princezny Latify, dcery dubajského korunního prince, premiéra Spojených arabských emirátů (SAE) a v podstatě nejmocnějšího muže země - šejcha Muhammada bin Rašída Al Maktúma (70), jsou bezesporu Latifina nejlepší kamaráda a učitelka bojových sportů Finka Tiina Jauhiainenová, humanitární právník David Haigh a princeznin bratranec Marcus Essabrí. Latifa skončila v domácím vězení poté, co se v únoru 2018 pokusila utéct před krutostí svého otce. Její příběh donutil z Dubaje utéct také její nevlastní matku princeznu Haju bint al-Hussajn. Latifa před útěkem natočila video, kde popsala, jak ji otec nechal mučit a věznit, když jako teenagerka utekla poprvé.

Jauhiainenová společně s Haighem stojí v čele kampaně Free Latifa, „Osvoboďte Latifu“, pomocí níž se vehementně snaží pohnout s případem. Na jaře 2020 byl konečně zveřejněn rozsudek Nejvyššího soudu v Londýně, který se zabýval případem princezny Haji a jejích dvou dětí. Rozhodnutí bylo jasné: šejch Muhammad stojí za únosem Latify a její starší sestry Šamzy a vedl zastrašující kampaň vůči manželce Haje.

Snahu o osvobození Latify zpomaluje koronavirus

Osvobození Latify poměrně zbrzdila pandemie koronaviru. „Denně bojujeme za dosažení jejího osvobození. Jak je tomu asi ve všech sférách všech světových států a organizací, i naši práci ztěžuje a zpomaluje koronavirus. David, já a Latifin bratranec jsme se nedávno sešli v anglickém Cornwallu, máme rozdělanou novou kampaň, iniciativu, která, doufejme, Latifě zajistí svobodu. Otevřeli jsme také nové soudní řízení,“ popsala pro web Royal Central Jauhiainenová.

„Jako příklad můžu uvést, že náš právní tým vedený Alunem Jonesem a Rodneym Dixonem podal na konci září oficiální žádost na úřad Pracovní skupiny pro vynucená a nedobrovolná zmizení (WGEID) při OSN. Díky tomuto kroku jsme znovu získali mezinárodní pozornost,“ doplnila Finka. Připomněla, že ona i Haigh úzce spolupracovali s právníky princezny Haji během jejich přípravy na finální přelíčení.

Jauhiainenová rovněž odtajnila, že začali s tažením proti šejchovi Muhammadovi. Plánují ho „zasáhnout, kde to bolí nejvíce“. Šejch je nadšeným milovníkem dostihových koní, v Británii jich má ustájeno hned několik, Finka a její tým chtějí dosáhnout toho, aby mu byla zakázána účast na mezinárodních soutěžích. Dalším bodem kampaně je bojkot dubajských značek, jako jsou aerolinky Emirates nebo hotelová síť Jumeirah Hotels. Tímto tlakem chtějí uspíšit Latifino osvobození.

„Čím více lidí se o Latifě dozví, tím větší šanci na osvobození má.“

„Lidé by neměli podporovat značky, které vlastní někdo, kdo ignoruje základní lidská práva a upírá je vlastním dětem, někdo, kdo týrá, mučí a unáší lidi, jak se mu zachce,“ dodala Jauhiainenová. Finka a jej kolegové jsou otevření spolupráci s dalšími aktivisty, organizacemi či „obyčejnými lidmi“. „Čím více lidí se o Latifě, jejím osudu a naší kampani dozví, tím lépe a tím větší šanci na osvobození má. Potřebujeme, aby volání po jejím osvobození bylo co nejhlasitější a aby přišlo ze všech koutů světa,“ vyzvala Jauhiainenová.

Finka podotkla, že kampaň má velmi aktivní webové stránky a sociální sítě, kde pravidelně zveřejňují, co se děje. „Stačí například podepsat petici a sdílet na ni odkaz, nebo sdílet naše novinky, dělat všechno, aby se zvedlo povědomí o Latifině osudu,“ navázala Jauhiainenová. Všichni tři hlavní členové boje za osvobození princezny následně Latifě poslali krátký vzkaz.

„Pokud bych jí mohla poslat zprávu, řekla bych jí, že i když to teď všechno vypadá jako jedna velká prohra a zklamání, nesmí se vzdát a zapomenout na své sny. Řekla bych jí, ať je silná, že jsme na ni nezapomněli, že dál bojujeme za její svobodu. Poslala bych jí veškerou svou lásku a pořádné objetí,“ uvedla Jauhiainenová.

Slova bratrance: Nevzdávej to, Latifo

„Já osobně bych Latifě přečetl jeden ze svých oblíbených citátů od Winstona Churchilla, tenhle citát mě vždycky dostane z nejtemnější nálady: Nikdy neustupujte, nikdy, nikdy, nikdy, nikdy, v maličkostech ani velkých věcech, o kus ani o kousek, ledaže byste ustoupili cti a dobrému mravu. Nikdy neustupujte před nátlakem, nikdy se nepoddejte zdánlivě zdrcující převaze nepřítele,“ Haigh ve svém vzkazu citoval někdejšího slavného britského premiéra Churchilla.

„Má nejdražší Latifo, přál bych si vědět, jak se máš, jak se ti daří. Prosím tě nevzdávej to, nevzdávej se. Vždycky je tady naděje, dokud jsme naživu, my se jí nezvdáme. Všechno se jednou změní. Moc tě miluju a jsem na tebe moc pyšný,“ asi nejdojemnější slova přišla od princeznina bratrance Essabrího.

Zmařený útěk z Dubaje

Latifa za pomoci Jauhiainenové uprchla z Dubaje v únoru 2018, na jachtě se chtěla dostat do Indie a následně odletět do Spojených států a požádat o politický azyl. Jen pár kilometrů od svobody ji dostihli otcovi muži a odvlekli zpátky. To bylo naposledy, kdy Jauhiainenová svou kamarádku viděla. Princezna se bránila a prosila, ať ji radši zabijí.

Finka skončila ve vazbě, na svobodu a pryč ze SAE ji dostalo její ministerstvo zahraničí. Latifa je s největší pravděpodobností držená v domácím vězení pod vlivem drog. Stejný osud potkal její sestru Šamzu, která byla první ze šejchovy rodiny, kdo se pokusil uprchnout. V domácím vězení je už 20 let. Když se šejchova nejmladší manželka Hajá dozvěděla, jak její muž zachází s dcerami, ve strachu, že ji a její děti čeká totéž, odjela do Londýna. Nejenže se jí podařilo uprchnout, dokázala také vyhrát soudní bitvu se šejchem.

Video Ustaraná princezna Hajá dorazila k soudu - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud