„Rozvod století“ se vrací k soudu: Utrápená princezna Hajá bojuje s mocným šejchem o děti

Autor: Darina Jíchová - 
27. února 2020
17:57

Soudní bitva mezi krásnou jordánskou princeznou Hajou bint al-Husajn (45) a jejím manželem, dubajským korunním princem, premiérem Spojených arabských emirátů (SAE) a v podstatě nejmocnějším mužem země, šejchem Muhammadem bin Rašídem Al Maktúmem (70), pokračuje. Soudce vydal povolení, aby bylo zveřejněno jeho rozhodnutí, kdo z rodičů dostane děti do péče. S tím ale šejch nesouhlasí a podal odvolání, princezna Hajá tak opět musela k soudu, informoval deník The Guardian. K soudu šlechtična dorazila se ztrápeným výrazem, mírně se usmála jen na svou právničku.

Jordánská šlechtična a nevlastní sestra jordánského krále Abdalláha II. od svého muže i s dětmi utekla v červnu 2019, z Dubaje zamířila do Londýna, kde má vlastní sídlo. V Británii se obrátila na Nejvyšší soud a začala usilovat o svěření dětí do péče a rozvod.

Dílčí výhra Haji

Před hlavním procesem v listopadu 2019 princezna Hajá absolvovala několik předběžných slyšení, na kterých dosáhla dílčího vítězství. Děti byly svěřeny pod ochranu britského Nejvyššího soudu, což znamená, že nesmí opustit zemi bez svolení soudce.

Princezna rovněž žádala o vydání příkazů na ochranu obětí nucených sňatků a domácího násilí. Chtěla by tím zajistit, aby její děti nemohly být odvezeny z Británie. 

Video Ustaraná princezna Hajá dorazila k soudu - Reuters

Předsedající soudce Andrew McFarlane s ohledem na nízký věk dětí stanovil přísné informační embargo, které platilo i pro rozsudek listopadového jednání. Zveřejnění rozhodnutí, o které žádali novináři, si McFarlane podle vlastních slov musel „promyslet“. Přemýšlel 3 měsíce, nakonec se ale rozhodl, že rozsudek zveřejněn bude.

Šejch chce rozsudek utajit a zvrátit

To se ale nelíbí šejchovi Muhammadovi, který se proti tomu odvolal k Odvolacímu soudu, který záležitost začal projednávat ve středu 26. února. K líčení dorazila znovu pouze princezna Hajá se svým týmem právníků, šejch se zatím žádného procesu osobně neúčastnil. Slyšení předsedal soudce Nicholas Underhill.

Soudce Underhill pouze přečetl oficiální odvolání, které podal šejch Muhammad. Dubajský vládce nesouhlasí se zveřejněním závěrů listopadového soudu, konkrétně nechce, aby se na veřejnost dostaly „určité faktické záležitosti“, které soud řešil. Brání se rovněž tím, že „jako hlava vlády zahraničního státu“ má právo, aby rozsudek zůstal tajný.

Podle Underhilla hodlají šejchovi právní zástupci argumentovat tím, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je „právně nesprávné“, a proto by nemělo být publikováno. Soudce doplnil, že šejch Muhammad „otevřel otázku, zda je rozhodnutí soudu v zájmu jeho dětí“, zvláště z hlediska „jejich ochrany před tiskem a jejich práva informovat o zájmech veřejnosti“.

Princezna se šejchem se dál soudí o děti

Poté, co soudce přečetl šejchovo odvolání, pokračoval proces za zavřenými dveřmi. Novinářům bylo povoleno zůstat, nicméně nesmí publikovat žádné detaily z líčení.

Boj o svěření dětí do péče není stále u konce, manželé se před Nejvyšším soudem sejdou znovu příští měsíc, projednávat se bude „blahobyt“ jejich potomků. Rozvod jako takový a finanční vyrovnání manželů, jejichž jmení přesahuje několik miliard korun, se ještě vůbec neřešily.

Britský tisk o soudní rozepři mezi princeznou Hajou a šejchem Muhammadem píše jako o „rozvodu století“. Nestojí proti sobě jen prominentní manželé, ale také nejrespektovanější právníci Británie.

Právnímu týmu princezny Haji velí Fiona Shackletonová, které se v Británii přezdívá „ocelová magnolie“. Mezi její klienty patří členové britské královské rodiny, zastupovala prince Andrewa během jeho rozvodu se Sarah Fergusonovou v roce 1992 a i prince Charlese během rozvodu s princeznou Dianou v roce 1996. Dodnes je právničkou princů Williama a Harryho. Šejchův tým vedou Helen Wardová a David Pannick. Byl to právě on, kdo zastupoval u Nejvyššího soudu stěžovatele proti britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi a vyhrál.

Dcera odhalila otcovu krutost

Během prvního slyšení v červenci 2019 princezna Hajá vypověděla, že z Dubaje prchala ve strachu o svůj život i o životy svých potomků. K útěku se rozhodla poté, co se dozvěděla pravdu o osudu svých dvou nevlastních dcer, princezen Latify (34) a Šamsy (37), které šejch drží zdrogované v domácím vězení. Hajá je šejchova šestá a nejmladší manželka, s ostatními větvemi jeho rodiny se nestýká.

Právě Latifa upozornila na to, jak se korunní princ SAE chová k vlastním dětem. Ve videu, které publikovala krátce před svým útěkem v únoru 2018, popsala, jak ji otec nechal věznit, bít a mučit, když se ještě jako teenager pokusila poprvé utéct. „Mučitel, vrah, nejhorší zločinec, jakého v životě můžete potkat,“ řekla o otci Latifa. „Týdny mě nechal ležet na matraci nasáklé mou krví a výkaly,“ pokračovala ve videu princezna. Podle jejích přátel jsou její slova pravdivá.

„Případ princezny je rodinná záležitost a nechci do toho nějak detailně zabíhat,“ prohlásila princezna Hajá v rozhovoru s irskou rozhlasovou stanicí RTE v lednu 2019, podle přátel už tehdy plánovala svůj vlastní útěk. 

Pomoc pro Latifu

Princezninu rozhodnutí utéct předcházelo setkání mezi Latifou a irskou exprezidentkou a bývalou velvyslankyní OSN pro lidská práva Mary Robinsonovou, které Hajá sama zprostředkovala. Irka o Latifě řekla, že je „problémová“ a zinscenovaná návštěva vzbudila mezinárodní kritiku a byla podnětem pro Hajino pátrání po pravdě.

Pokud by došlo ke zveřejnění listopadového rozsudku, humanitární pracovníci v čele s přáteli princezny Latify, která je už dva roky v domácím vězení, se domnívají, že by to mohlo pomoct i jejich tažení za osvobození Latify.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud