Zastrašování, únos a rozvod: Princezna zasadila šejchovi tvrdou ránu. Další „bitva“ přichází

Autor: Darina Jíchová - 
16. června 2020
06:20

Bitva mezi krásnou princeznou Hájou bint al-Husajn (46) a jejím exmanželem, dubajským korunním princem, premiérem Spojených arabských emirátů (SAE) a v podstatě nejmocnějším mužem země, šejchem Muhammadem bin Rašídem Al Maktúmem (70) pokračuje. Pár se tentokrát nepře o děti, ale o koně. Šlechtična i šejch jsou milovníci závodních koní, princezna dokonce svou zemi – Jordánsko – v jezdectví svého času reprezentovala na olympijských hrách. Společně do plnokrevníků investovali stamiliony korun, otázkou je, komu připadnou. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Šejch Muhammad patří mezi jedny z nejúspěšnějších vlastníků a chovatelů koní na světě, své plnokrevníky má ustájené ve stájích Godolphin nedaleko anglického města Newmarket. Některá zvířata ale patří nejmladší z jeho šesti manželek, nevlastní sestře jordánského krále, princezně Háje.

Princezna Hajá s manželem, dubajským šejchem Muhammadem se pravidelně účastnili dostihů v Ascotu.Princezna Hajá s manželem, dubajským šejchem Muhammadem se pravidelně účastnili dostihů v Ascotu. | Reuters

Závodní koně by se měli tento týden prezentovat na královských dostizích v britském Ascotu, s tím, jak se aktualizuje program, novináři zaznamenali, že koně dubajského královského páru neustále mění vlastníka.

Manželé se nacházejí uprostřed drsné soudní bitvy o porozvodové vyrovnání. Tisk často mluví o „rozvodu století“, jmění královských manželů přesahuje několik miliard korun.

Zastrašování, únos, rozvod

Rozsudek první části soudu, který pojednával o tom, komu budou svěřeny do péče děti páru, odhalil, že manželé jsou už podle práva šaría rozvedeni. Šejch 7. února 2019 třikrát zopakoval slovo „talák“, čímž legálně ukončil jejich sňatek. Nejvyšší soud Velké Británie rozhodl, že „šejch nařídil únos svých dvou dospělých dcer, princezen Šamsy a Latify, a zorganizoval zastrašovací kampaň vůči své bývalé manželce Háje“.

Táhlé soudní jednání mezi manžely začalo už v červenci 2019, krátce poté, co se princezně podařilo i s dětmi utéct do Londýna. Hája hned v počátku dosáhla dílčího vítězství: děti byly svěřeny pod ochranu britského Nejvyššího soudu, což znamená, že nesmí opustit zemi bez svolení soudce.

Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu.Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu. | reprofoto/instagram

Smutný osud Šamsy a Latify Háje otevřel oči

Jordánská šlechtična rovněž vypověděla, že k útěku z Dubaje ji přiměl strach, že ona a její dvě děti dopadnou jako šejchovy dcery z jiných manželství – princezny Latifa a Šamsa. Obě se pokusily utéct před otcovou krutostí, šejch je ale dopadl a drží pod vlivem drog v domácím vězení.

Byl to právě případ princezny Latify, který Háje otevřel oči, tvrdí její známí. Hája a Latifa se stýkaly zřídka a jordánská princezna toho o osudu své nevlastní dcery moc nevěděla. Šejch jí tvrdil, že jeho dcera naletěla únoscům a on ji musel zachránit.

Snad právě proto, aby utišila obavy humanitárních pracovníků, Hája v prosinci 2018 uspořádala setkání s bývalou velvyslankyní OSN pro lidská práva, irskou exprezidentkou Mary Robinsonovou. Schůzka vyvolala mezinárodní kritiku a donutila Háju pátrat po pravdě, a když se dozvěděla o osudech nevlastních dcer Latify a Šamsy, naplánovala odjezd do Londýna.

Princezna chce ochránit své děti

Princezna Hája totiž zjistila, že Latifa na videu zveřejněném po jejím zmizení na jaře 2018 mluvila pravdu. Podala hrůzostrašné svědectví toho, čeho se její otec dopustil na ní a její sestře. Detailně popsala, jak ji po první pokusu o útěk nechal věznit a mučit. Hája před soudem vypověděla, že se obávala, že stejný osud postihne ji a její potomky.

Video Ustaraná princezna Hája dorazila k soudu. - Reuters

nakobyl ( 16. června 2020 06:48 )

Zase nějaká krásná baba. Existují na světě pro Plesk i nějaká ošklivá? Za chvíli nás bude přesvědčovat o kráse Němcové z ODS či o Jolce z Čt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud