Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Zataženo, déšť 11°C

Co na Kima prozradila jeho srdceryvná omluva? Experti: Je vyděšený a bojí se svržení

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
14. října 2020
17:08

V sobotu 10. října si Severní Korea připomněla 75. výročí vzniku Korejské strany práce, v metropoli Pchjongjang se konaly velkolepé oslavy, kde vystoupil také vůdce KLDR Kim Čong-un. Na vojenské přehlídce došlo k něčemu nevídanému, diktátor se svému lidu omluvil. Jeho projev, slova i neverbální chování důkladně analyzovali experti na KLDR, kteří se shodli na tom, že Kim je vyděšený. Obává se podle nich toho, že ho rozzuřený lid svrhne, uvedl list The Sun.

Kim v sobotu pronesl srdceryvnou omluvu, při které sám sebe dojal k slzám, diktátor si během svého vystoupení sundal brýle a otíral si oči. „Naši lidé ve mě vložili důvěru vysokou jako nebe a hlubokou jako moře, ale mně se ne vždy dařilo jí dostát. Je mi to opravdu velmi líto,“ pronesl Kim, mluvil hlavně o přírodních katastrofách jako tajfuny, povodně, případně pandemie, které zasáhly KLDR. Zavázal se také, že zlepší vztahy s Jižní Koreou. Nezdar jednání se Spojenými státy nezmínil.

Náklonnost lidu se podle odborníků pokoušel získat novou mezikontinentální balistickou raketou. Experti na KLDR ale mají jasno, Kimova slova nebyla úplně upřímná, šlo podle nich o pokus odvrátit pozornost od zhoršující se situace v zemi. Profesor mezinárodních vztahů z londýnské univerzity King's College London Ramon Pacheco-Pardo se domnívá, že se Kim může bát o svou pozici.

Většina KLDR žije v bídě

„Kim dobře rozumí tomu, že pokud chce zůstat u moci, musí dostát svým slibům. Zavázal se, že si lidé už víc nebudou muset utahovat opasky, že se zvýší jejich životní úroveň. Místo toho přišel opak, tenhle rok musel Severokorejce znovu vyzvat, aby se ještě víc uskromnili,“ vysvětlil Pacheco-Pardo. Kimova vláda investovala většinu peněz do jaderného programu, kvůli tomu přes 60 procent obyvatel žije v naprosté bídě. Pacheco-Pardo odkázal na výzkum vídeňské univerzity, která potvrdila, že nadpoloviční většina lidí v KLDR živoří.

Majetek běžného občana má podle výzkumu hodnotu maximálně 18 tisíc korun, v Británii je to téměř jeden milion korun. Oproti tomu severokorejská smetánka žije v přepychu. „Pokud se podíváme na některé světové diktátory, kteří byli svrhnuti, vždycky k tomu dojde vnitřně, od moci ho odstraní vlastní lidé,“ vysvětlil Pacheco-Pardo.

„Kim dobře ví, že Spojené státy ho nemůžou napadnout, pojistil si to svými jadernými zbraněmi. Pokud ho někdo zbaví moci, bude to nějaký Severokorejec,“ dodal Pacheco-Pardo. Kimův projev podle něj přesně zapadá do obrazu „muže lidu“, jak se v poslední době začal diktátor prezentovat. „Nemůže už lhát o tom, jak špatná situace je. Severokorejci sami dobře vědí, v čem žijí, a podle všeho je nyní stav ještě kritičtější, než kdy předtím,“ prohlásil Pacheco-Pardo.

Sliby dané lidem nedodržel

„Slíbil lidem, že přijde lepší doba, snaží se jim ukázat, že vše vyřeší diplomatickou cestou, že to je jediná věc, jak zlepšit ekonomickou situaci,“ navázal Pacheco-Pardo. „Moje snaha a upřímnost nebyly dostačující, nezvládl jsem náš lid zbavit těžkostí jejich života,“ řekl Kim v další části svého projevu. Podle Edwarda Howella z Oxfordské univerzity tato pasáž dokazuje, že si Kim je vědom toho, že pokud situaci nestabilizuje, čekají ho v budoucnosti problémy.

„Jaderné zbraně nejsou levná záležitost a Kim musí zajistit obě fronty, běžné lidi i jaderný program. Je pod tlakem, jeho politika se v roce 2018 obrátila na prosperitu a domácí vývoj. Dobře ví, že musí mít podporu lidu,“ dodal Howell. „Jeho selhání je dost vážné a může přinést ještě vážnější reakci lidu. Dal jasně najevo, že se po ukončení jaderného vývoje zaměří na domácí otázky a zatím svému slovu nedostál,“ shrnul Howell.

Kim poprvé zmínil selhání

„Sobotní emotivní projev bylo vůbec poprvé, kdy adresoval svému selhání zajistit lidem lepší život tak, jak slíbil,“ zakončil Howell. Cristina Varrialeová z britského výzkumného ústavu RUSI ale s Howellem zase úplně nesouhlasí. Podle ní je otázkou, zda se Kim skutečně nachází pod tlakem.

„Chtěl jen ukázat, že má nějaké city, celý projev včetně emocí byl z jeho strany promyšlený tah. Chce se lidem ukázat jako benevolentní vůdce, z obtíží nevinil sebe nebo svou vládu, ale vnější vlivy,“ podotkla Varrialeová. „Míra emocí, které projevil, byla skutečně šokující, jeho projev a chování považuji za ještě více překvapující než odhalení nové rakety,“ zakončila Varrialeová.

zdenios ( 19. října 2020 17:29 )

To je jednoduchý: sám byl dojat, jak to pro něj sestra napsala! Pak jen koukal s úsměvem, jaké to tubusy s černým čumákem jedou na vozech s obrovskými koly.

Michal Michal ( 14. října 2020 22:58 )

Prdlajs, neverim , hraje divadylko jako s Trumpem

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud