Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Hrůzná svědectví z Kimova gulagu: Vězňové musí pít vodu s popelem popravených spoluvězňů

Autor: Darina Jíchová - 
12. října 2020
05:30

Humanitární organizace Výbor pro lidská práva v Severní Koreji (HRNK) vydala šokující zprávu obsahující svědectví Severokorejců, kterým se podařilo přežít věznění v koncentračním táboře Čongori a následně se dostat z KLDR. Zběhové promluvili o zvěrstvech, kterými si prošli, uvedli dokonce, že byli nuceni pít vodu, ve které byl popel jejich popravených spoluvězňů, informoval deník Daily Mail.

Do nechvalně proslulého gulagu, který vláda diktátora Kim Čong-una vydává za převýchovný tábor, se lze dostat i za ten nejmenší „prohřešek“, desítky lidí tam skončily za sledování jihokorejských seriálů nebo vlastnění Bible. Vězni v táboře zažívali fyzické i psychické mučení, podle výpovědí museli sami zpopelňovat popravené spoluvězně. Popel se často dostal do řeky, odkud brali i vodu na pití a mytí.

„Těla jsme spalovali každé pondělí“ 

„Bylo to peklo, živoucí noční můra,“ shodují se Severokorejci, kterým se podařilo přežít. „Těla jsme spalovali každé pondělí. Bylo tam takové místo, zvenku normální dům, tam jsme těla dávali do kulaté nádrže a pak je tam pálili. Celé zařízení je nasycené pachem krve, hnijících těl a pálícího se masa,“ vzpomíná jeden z bývalých vězňů.

„Popel se pak vršil na hromadu, používali jsme ho jako kompost při farmaření. Když ale pršelo, dostal se do řeky, ze které jsme brali vodu na pití i do sprch. Navíc když namoklo dřevo, špatně to hořelo při kremaci,“ dodali další. Vypověděli také, že se po zemi válely uřezané prsty. „Pamatuju si, jak jsem zakopl a na něco spadl, nejdřív jsem myslel, že je to větev, ale byl to palec,“ stojí ve výpovědích.

Čongori má vysokou úmrtnost kvůli častým zraněním, nemocem a fyzickému i psychickému týrání, kterým vězni čelí. Přeživší si z vlastní bezpečnosti nepřáli, aby HRNK zveřejnila jejich jména. Organizace má k dispozici satelitní snímky tábora, jehož součástí je i měděný důl, který se také podílí na znečišťování řeky a pitné vody.

Poslednímu odpalu raket přihlížel i Kim Čong-un (2. 03. 2020).Poslednímu odpalu raket přihlížel i Kim Čong-un (2. 03. 2020). | Reuters

Nepředstavitelné utrpení

„Víme, že lidé nepředstavitelně trpí, zvěrstva, kterých se severokorejský režim dopouští na neprávem vězněných lidech, jsou neuvěřitelná,“ shrnul autor zprávy Joseph S. Bermudez. „Tato záležitost si žádá neodkladnou pozornost mezinárodní společnosti,“ vyzval. „Vězňům není dopřána ani špetka lidské důstojnosti, což je víc než odporné. Kimův režim za to musí nést odpovědnost,“ dodala spoluautorka Amanda Mortwedtová Oh.

Ředitel HRNK Greg Scarlatoiu přidal výčet zločinů, za které byli mnozí Severokorejci uvězněni. „Chování, které se ve všech ostatních zemích světa považuje za normální, je v Severní Koreji trestné. Lidé nesmějí praktikovat náboženství a už vůbec ne křesťanství, nesmí vlastnit Bibli, nesmí si hledat přístup k informacím z okolního světa, zvláště z Jižní Koreji. Nesmí ani sledovat jihokorejské seriály,“ vyjmenoval Scarlatoiu.

„Lidé rovněž nesmí neuctivě zacházet s novinami, které obsahují fotku severokorejského vůdce, jeho otce nebo jeho děda. Cokoliv z výše uvedených bodů vede k uvěznění v detenčním zařízení,“ vysvětlil Scarlatoiu.

Humanitární organizace: Kimův režim musí nést odpovědnost

Vězení Čongori, oficiálně známé jako převýchovný tábor Kjo-hwa-so č. 12, se nachází v provincii Severní Hamgjong asi 24 kilometrů od čínských hranic. Humanitární organizace se domnívají, že je tam vězněno nejméně 5 tisíc lidí, 60 procent z nich tam bylo umístněno za nelegální překročení hranic, zbylých 40 procent se provinilo přečiny jako sledováním zahraniční televize apod.

Vězni jsou využíváni jako otroci, ženy vyrábějí paruky a umělé řasy nebo se starají o dobytek, muži pracují v dolech. Jeden z bývalých vězňů vypověděl, že za 8 měsíců, které v táboře strávil, zemřelo 800 jeho spoluvězňů, většinou na následky těžké únavy a podvýživy. Humanitární organizace věří, že momentálně je v celé KLDR zadržováno 120 tisíc lidí. Kim popírá, že by v jeho zemi docházelo k porušování lidských práv, existenci „pracovních a převýchovných táborů“ přiznal pouze jednou, a to v roce 2014.

Santusak ( 13. října 2020 15:43 )

AFROAMERICAN UPRCHLY PRED POLICEJNIM NASILIM V MINEAAPOLISU REKL kOREJSKE AGENTURE KCNA ze americke zeny jsou nuceny holit si pipiny a Americkej vojenskoprumysl ztoho vyrabi TESNENI DO PONOREK!!

t.novak ( 12. října 2020 23:24 )

No samozřejmě, takto se totiž chová rudá lůza 🤮 Díky bohu, že nás z tohoto Václav Havel vysvobodil 👍 Děkujeme ❤️

Santusak ( 12. října 2020 12:02 )

Kterej debil vymysli ty nadpisy u tech pitchovin?? Nemohl byse predstavit??

Uivatel_5347357 ( 12. října 2020 09:01 )

Tak už chybí jenom zážitek vězně, který byl "sešrotován v Kimově mlýnku na lidská těla", ale podařilo se mu přežít, utéct přes všechny neprodyšně střežené hranice a vše nám povyprávět. Už se těším, že BLESK bude první, kdo o tom bude informovat!!!!

gvardeec1 ( 12. října 2020 08:48 )

Co všechno budete si vymýšlet jen a jen abyste "drželi krok" se západem a plivali po Kimovi? Napište něco o tom co se děje v Americe, co vyvádějí černoši a jak je to tam s rasizmem!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud