Trump poslal Kimovi narozeninové přání, k jednání o jaderných zbraních to ale nestačí

Autor: ČTK, tsv - 
11. ledna 2020
12:25

Severní Korea obdržela narozeninové blahopřání, které zaslal jejímu vůdci Kim Čong-unovi americký prezident Donald Trump, potvrdila dnes severokorejská agentura KCNA. Vzájemné osobní vztahy obou státníků ale nestačí a nepřimějí KLDR, aby se vrátila k jednáním se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zdůraznil ve zveřejněném prohlášení poradce severokorejského ministerstva zahraničí Kim Kje-kwan.

„Navzdory dobrým vztahům mezi oběma státníky je ze strany Spojených států chybou očekávat návrat (KLDR) k jednání. Vztahy vůdce Kim Čong-una k prezidentu Trumpovi jsou v pravém smyslu slova ‚osobní‘,“ uvedl Kim Kje-kwan.

Trump zaslal prostřednictvím Jižní Koreje Kimovi blahopřání k narozeninám, informovala v pátek s odvoláním na jihokorejského poradce pro národní bezpečnost agentura Reuters.

Trump s Kimem zdůrazňují kvalitu vzájemných osobních vztahů, a to i přesto, že jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, na němž se oba státníci dohodli na summitu v Singapuru v roce 2018, uvázlo ve slepé uličce. Loni v únoru bylo předčasně ukončeno setkání Trumpa s Kimem v Hanoji.

USA chtějí, ať se KLDR vzdá jaderných zbraní

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na Severní Koreu za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang proti tomu požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Severní Korea nebude jednat o takových návrzích, jaké Trump předložil v Hanoji. Vrátí se k jednáním jen za podmínky, že USA učiní ústupky, že bude bezvýhradně souhlasit s tématy nastolenými Pchjongjangem, uvedl poradce Kim Kje-kwan. „Dobře ale víme, že Spojené státy nejsou ochotny ani schopny to udělat,“ řekl.

Dnešní výroky ukazují, jak jsou někdy vztahy mezi předními státníky jen okrajově užitečné pro diplomacii, řekl agentuře Reuters profesor zahraničních vztahů na univerzitě v Soulu Mason Richey. Prohlášení Kim Kje-kwana podle něj „nezavírá dveře diplomacii o nic více, než už jsou.“ Vyzdvihuje ale, jak mají USA a KLDR „fundamentálně rozdílné strategické zájmy s takřka žádným smysluplným překrytím“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud