Kim porušuje sankce a vydělal miliony. Analytici ukázali, že z KLDR pašuje písek

Autor: Darina Jíchová - 
11. června 2020
22:45

Analytici z americké neziskové bezpečnostní firmy C4ADS odhalili, jak a kde Severní Korea získává peníze. OSN na zemi kvůli jejímu jadernému zbrojení a raketovým testům uvalila přísné sankce, které se podepsaly hlavně na ekonomice. KLDR je známá tím, že si nachází skulinky, jak opatření obejít a obchodovat. Analytiky ale vyšokovalo, z jakého artiklu země diktátora Kim Čong-una profituje, Severokorejce v současné době do jisté míry živí prodej písku, informovala stanice CNN.

Prodej písku z mořského dna odhalili Lucas Kuo a Lauren Sungová, kteří zaznamenali, že k přístavu Hedžu na pobřeží Žlutého moře pravidelně připlouvá více než 200 lodí.

Lodní dopravu sledují především proto, že KLDR často porušuje sankce a prodává uhlí či dováží žádané zboží ze zahraničí. Severokorejci většinou zboží překládají z jedné lodi na druhou a lžou o jejich původu, aby se vyhnuli kontrole OSN.

Takhle vypadá pašování uhlí z KLDR a porušování sankcí.Takhle vypadá pašování uhlí z KLDR a porušování sankcí. | Reuters, Blesk - Aneta Schurgerová

Tímhle způsobem Kim vydělal už sta miliony korun a udržel svůj režim nad vodou, do „podvádění“ je ale obvykle zapojeno jen pár lodí a všechno podle Sungové a Kua probíhá „rychle a nenápadně“. „Rozhodně nenarazíte na to, že by se v jednom místě shromáždily stovky lodí,“ vysvětlila Sungová. „Bylo nám jasné, že se něco děje, když kolem Hedžu bylo 279 lodí,“ dodala.

Zmíněné lodě nepřevážely zbraně, drogy, padělané peníze ani ohrožené druhy zvířat, to jsou kriminální obchody, kterými je KLDR ve světě známá. Lodě dokonce ani nevezly uhlí, což je nejvýnosnější exportovaný produkt země. Plavidla měla na palubě písek. To se na první pohled může zdát neškodné, ale sankce uvalené na KLDR v roce 2017 Severokorejcům zakazují vyvážet zeminu a kámen. Obchodování s pískem je tedy jasné porušení mezinárodního zákona.

Pašování písku vyšetřovala i OSN

Podle vyšetřovatelů OSN za minulý rok KDLR na písku vydělala 518 milionů korun, masivní operace probíhala od loňského května do konce roku 2019, Severokorejci exportovali přes milion tun písku. Podle Alastaira Morgana, který za OSN dohlíží na dodržování sankcí, měli vyšetřovatelé data od „jedné ze sousedních zemí KLDR“ a nepracovali s informacemi od C4ADS. Zpráva OSN byla publikována v únoru, o měsíc dřív než závěry Sungové a Kua.

Písek podle analytiků putoval do Číny, některé lodě totiž měly čínskou vlajku, jiné čínská jména. Už tento fakt Sungovou a Kua upozornil na to, že se jedná o něco zvláštního. Pokud KLDR porušuje sankce, většinou využívá lodě menších zemí, které si „nedělají hlavu s dodržováním regulí“, shodli se Sungová a Kuo.

Obchod s pískem není pro KLDR nic nového

Dvojici se podařilo získat satelitní snímky odhalující říční bagry, které dolují mořské dno u Hedžu. „Pátrali jsme v historii a zjistili jsme, že obchodování s pískem bylo v KLDR populární v 90. letech, Severokorejci ho exportovali do všech okolních států,“ poukázala Sungová. „Snažili se to udržet pod pokličkou, aby mohli obcházet opatření a profitovat,“ uvedla analytička.

Zároveň připomněla, že písek je základní surovinou betonu a skla. „Moderní civilizace je doslova postavená na písku, určitý druh je i v procesorech našich elektronických zařízení,“ prohlásil Kuo. „Společnost ročně zkonzumuje na 50 miliard tun písku, mimo vodu je to nejvíc využívaný přírodní zdroj,“ vysvětlil.

Zdroj písku se zdá nevyčerpatelný, environmentalisté ale varují před jeho dolováním, a to obzvláště z mořského dna. Pro Zemi to podle nich může mít nepředvídatelné důsledky. Sungová ani Kuo neví, co se stalo s pískem propašovaným do Číny, ta zůstává největším spotřebitelem písku na světě.

Analytik: Nejunikátnější případ, jaký jsme viděli

Peking odmítá, že by se s KLDR podílel na něčem nelegálním. Mluvčí ministerstva zahraničí vzkázal, že „Čína vždy plní své mezinárodní závazky a dbá na dodržování sankcí uvalených OSN“. KLDR se k porušování opatření nevyjádřila vůbec. OSN ani C4ADS se nepodařilo zjistit, kdo přesně doluje písek u severokorejského pobřeží a proč. Podle analytiků je možné, že Severokorejci práva na těžbu písku prodali nebo pronajali Číně.

Kuo je nejvíc překvapený z toho, že se KLDR tak dlouho podařilo masivní operaci tajit. „Tohle je jeden z nejunikátnějších případů v historii porušování sankcí ze strany KLDR, se kterým jsme se kdy setkali,“ přiznal Kuo.

Video „KLDR musí podniknout věrohodné kroky." Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde - Markéta Volfová, Jan Jedlička

Templ ( 12. června 2020 07:14 )

Amerika má plnou hubu demokracie a lidských práv jen na papíře,celý svět by se jí měl postavit na odpor, je to země která káže vodu a pije víno podívejte se co se tam teď děje oficiální anarchie v doslovném smyslu kdo tento pseudostat může brát ještě někdy vážně?

frantacizek ( 12. června 2020 00:40 )

na druhou stranu, v Korei by tihle otcové rodin s rodinami hladověli. Tahle situace zemí s autokratickými systémy nemá řešení. Jen to uměle svrhnout zevnitř, ale pokud to vyhovuje Číně, Rusku, je to jejich geografické teritorium, tak se do toho nikdo z demokratických zemí nebude pouštět.. tyhle země nelze chápat..

frantacizek ( 12. června 2020 00:37 )

Kimyho kamarádi vozili písek v trakaři už jako malí v 90.letech a v 5 letech už 50kilový Kimy to socialisticky šéfoval s pořádnou svačinou z rozhledny bay watch jako Mitch Buchanan z imperialistických seriálů, které sledoval na satelitu, to byly počátky podnikatelského inkubátoru v KLDR.
A já že KLDR má hlavní příjem z černého vývozu pracovních sil hlavně do Ruska, Číny, ale i třeba v polských přístavech na severu Polska, kde pracují jako novodobí otroci pečlivě vybraní Korejci systémem, kteří doma mají rodiny, aby neemigrovali. Říká se jim dollar heroes, pracují i 20 hod. denně, pač prvních 10 makají na Kimyho náklady, pač mastodont má spotřebu jak stíhačka, ten by projedl a prostřílel jako rakeťák Andrejovy statky Agrofertu za měsíc, kdyby mu ho Andrej převedl do Kimyho svěřeneckého fondu. Pak mají ještě práci načerno bokem, bez odvodů korejskému předákovi. Kdy spí, netuším.. Tyhle peníze pak ale posílají rodině domů.
Celý svět to ví, nikdo s tím nic nedělá. Že se na tom podílí i Polsko, to je už ale alarmující..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud