Kim bez roušky dohlížel na vojenské cvičení. Tají diktátor oběti koronaviru?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
13. března 2020
09:46

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlížel na vojenské cvičení. Agentura Reuters napsala, že se objevil na veřejnosti podruhé tento týden, navzdory obavám, že se nový koronavirus šíří i v KLDR, Jihokorejci dokonce tvrdí, že virus v KLDR už zabíjel. Na fotografiích, které zveřejnila severokorejská agentura KCNA, mají členové Kimova doprovodu černé roušky, zatímco severokorejský vůdce nikoli.

Severní Korea dosud nehlásila žádné případy nákazy koronavirem, přestože sousedí s Čínou a Jižní Koreou, což jsou koronavirem nejpostiženější státy v Asii. Pchjongjang nicméně podle Reuters zavedl tvrdá karanténní opatření a ještě více posílil kontrolu hranic.

Video Záběry z italské nemocnice - Reuters, LA7 PIAZZAPULITA

Kim bez roušky podle KCNA dohlížel na cvičení dělostřelectva a vyhodnocoval jeho připravenost k boji. Kim neměl roušku ani na cvičení v pondělí. Tehdy šlo o první raketové zkoušky KLDR za tři měsíce.

Koronavirus v KLDR?

Zdroj jihokorejského deníku Čoson Ilbo uvedl, že se severokorejský vůdce dočasně přesunul z Pchjongjangu do letoviska ve Wonsanu. Tentýž zdroj tvrdí, že v KLDR už nejméně 180 vojáků zemřelo na koronavirus, současně je v karanténě kolem 4 tisíc vojáků, jedná se zřejmě o ty, kteří hlídali hranice.

Diplomati odjíždějí z KLDR, ti čeští tam zůstanou

V pondělí z KLDR do Vladivostoku odcestovaly po karanténě desítky zahraničních diplomatů, kterým Pchjongjang nařídil měsíční karanténu a následně zákaz kontaktu s místními občany. Černínský palác uvedl, že čeští diplomaté v zemi zůstanou. Na ambasádě v Pchjongjangu podle ministerstva zahraničí pracují dva čeští diplomaté a další dva Češi jako administrativní pracovníci.

Kim obnovil testování raket

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na „gangsterské sankce a nátlak“ a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede „novou strategickou zbraň“.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji.

Video Andrej Babiš a Jan Hamáček: Tisková konference vlády - otázky 

majojo ( 13. března 2020 10:22 )

Blbá otázka.Samozřejmě, že tají, copak neznáte Kima?

renalek ( 13. března 2020 10:15 )

Kde vládna ,,lid,, žádný imperialista včetně vírusu nemá šanci!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud