Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Vojtěch otevřeně: „Manželka trpěla, Babiš mě nepřemlouval.“ A prozradil rodinné plány

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
8. října 2020
05:00

Se smutkem i úlevou, tak se rozloučil Adam Vojtěch (za ANO) se svým postem ministra zdravotnictví. S odstupem času přiznává slabiny některých jarních koronavirových rozhodnutí a otevřeně promlouvá i o detailech své rezignace. O tom, jak se dívá na svou spolupráci s Andrejem Babišem (ANO), i jakou daň si vybralo jeho téměř tříleté úřadování na jeho osobním životě, otevřeně hovořil ve středečním Epicentru Blesk Zpráv s Jakubem Veinlichem.

Na otázku, jak se cítí bez ministerské židle, odpověděl Adam Vojtěch bez zaváhání a s úsměvem: „Docela dobře, myslím, že ty téměř tři roky ve funkci byly poměrně náročné z celé řady úhlů pohledu a samozřejmě je to do jisté míry úleva, byť v tom okamžiku, kdy člověk oznamuje rezignaci, tak tam byl i určitý smutek.“ 

Video  Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pořadu Epicentrum  - Blesk
Video se připravuje ...

Bývalý ministr zdravotnictví přiznal, že o svém odchodu z postu šéfa zdravotnictví uvažoval již několik týdnů. K této úvaze ho vedlo nejen stresující prostředí vysoké politiky zkomplikované všudypřítomným covidem, ale také osobní důvody i dopady na zdraví, které na sobě začínal pociťovat.

„Troufám si tvrdit, že kdyby tady nebyl covid a kdyby nepřišla ta pandemie, tak by se mi to podařilo…,“ svěřil se ohledně svého nedokončeného volebního období a doplnil i další důvod svého rozhodnutí: „Není šance řešit jiné věci, kvůli kterým jsem na ministerstvo šel.“

Konec bez přemlouvání

Na spolupráci s premiérem Andrejem Babišem pohlíží s odstupem času vesměs pozitivně a několikrát zdůraznil, že si jeho přístupu dokonce velmi váží. „Nějaké názory jsme měly rozdílné, ale to k tomu patří…pan premiér mne v konečném důsledku vždy podpořil, i když do mě jiní kopali…,“ řekl Vojtěch. 

Prozradil i zda se ho pan premiér snažil v jeho rezignaci přemluvit: „Nesnažil, myslím, že i on sám viděl, že to je pro mě velmi složité.“

Nedostatečné zásoby

I když uznává, že po bitvě je každý generál, upřímně přiznal že situace se zásobami ochranných prostředků na jaře nebyla rozhodně ideální.

„Souhlasím s tím, že ty zásoby nebyly dostatečné, ale ony ty zásoby byly takto nastaveny posledních patnáct let,“ vysvětlil, v čem byl podle něj zásadní problém, který se ale bohužel nedal vyřešit ze dne na den. Přiznal, že situaci pak museli řešit dosti urgentním způsobem.

Adam Vojtěch bude ještě rok fungovat jako poslanec. V příštích volbách však již do Poslanecké sněmovny kandidovat nebude. „Důvodů je vícero, osobní, ale možná i otázka toho, jestli je člověk vůbec spokojen v tom prostředí politickém,“ vysvětlil a přiznal, že často musel čelit  až nechutným útokům na svou osobu.

„Kdy už se na to vykašles?„

Bývalý ministr se těší, že bude mít konečně více času na svou manželku, se kterou za pár dní oslaví roční výročí svatby. „Chci rodinu a manželka taktéž. Teď a to budou možná i myšlenky, protože v poslední době měl člověk hlavu zahlcenou něčím jiným a nebylo ani tolik času se věnovat mé ženě,“ přiznal upřímně.

„Ona to prožívala velmi intenzivně, v té poslední době v negativním slova smyslu. Ona tím do jisté míry trpěla,“ popsal, jak jeho stres a pracovní vytížení ovlivňovalo jejich partnerský život.

„Faktem je, že v těch posledních týdnech jsem přicházel domů někdy v jedenáct, ve dvanáct v noci a ona se mně ptala, kdy už se na to vykašlu. Jestli tam zítra znovu jdu,“ vzpomínal teď už s odlehčeným úsměvem.

Co se týká jeho návratu do politiky, nechává této otázce dveře otevřené. „Nikdy neříkej nikdy. Může se stát, že se třeba někdy do politiky vrátím, za nějaký čas s nějakým odstupem, ale v tuto chvíli nikoliv,“ řekl ve středečním Epicentru Blesk Zpráv.

blamal ( 8. října 2020 18:46 )

Nepiseme to same. Ja rikam, ze je Vojtech neschopny, ze nese plnou zodpovednost za tento stav v CR ve veci Covid19, a omlouvat ho loajalitou k Buresovi je naprosty nonsens. Co by se mu mohlo stat, kdyby sve udajne navrhy na ochranu lidi a reseni situace prosadil? No nic. A co by se mu mohlo stat, kdyby se Buresovi vzeprel? No mozna by ho odvolal, a o to chlapci slo. V nedeli byl jeste u Moravce. Pak se dozvedel, ze ho Bures hodil pres palubu,tak dal rezignaci sam. Kecy o tom, ze rezignoval uz v patek, jsou dalsi lez. Kdyby rezignoval v patek, nelezl by k Moravcovi v nedeli, kde ho znovu roztrhali na cucky. A nebo je teda jeste blbejsi, nez si kdo dokaze predstavit. A takovi otloukanci nemaji v pozicich ministru co delat. Howgh.

ingmarie ( 8. října 2020 14:54 )

Škodami

ingmarie ( 8. října 2020 14:51 )

My jsme s Vojtěchem taky trpěli a ještě trpět budeme, protože nedokázal z titulů své funkce připravit už v lednu zdravotnicrví na covid krizi , šaškoval dle toho jak Babiš zavelel, přes léto místo přípravy na druhou vlnu asi někde vyzpěvoval a ani v srpnu si nedokázal stát na svěm. Nefunkční želé , bohužel vzhledem k jeho resortu , s obrovskými školami v ekonomice a na zdraví lidí.

blamal ( 8. října 2020 12:10 )

Cau famiglia Vojtech. Kdo nese odpovednost? No slaby ministr zdravotnictvi. Bud ma koule a silu sve nazory, podlozene cisly- tak jak to ma jeho estebackej sef rad - prosadit a zduvodnit, nebo se podela pri dalsim revu toho psychopata a couvne. Pokud jde o vec, ktera je zduvodnena a podlozena, ma mit ministr jakehokoli resortu silu a schopnost to prosadit. Pokud se mu to nedari, ma to zkouset dal, klidne za podpory ostatnich ministru-tomu se rika umeni vyjednavat- a take za podpory medii. Nic z toho Vojtech nepredvedl, pri jakemkoli naznaku nesouhlasu Burese srazil paty a knucel v koute,ani nerezignoval - to az kdyz se dozvedel, ze za jeho zady jeho estabackej guru uz vyjednal jeho nahrazeni. Takze tak. A diky jeho neschopnosti tam ted drepi dalsi kreatura, plukovnik Prymula, se stretem zajmu jako pra.se. Takze diky dvakrat, Vojtech.

rapid15 ( 8. října 2020 11:19 )

Ty už máš z toho Babiše stihomam. Ať je článek o čemkoliv, ty jedeš pořád dokola Babiše .
Ministr obecně a i ten zdravotnictví snad má nějakou nálpň práce, rito bere s tím, že něco chce dělat. Tedy každý z nich to tvrdí.
A jako teď, když si zpěvák vylámal zoubky, vyžaduje, aby se mu tleskalo, že tam za ten ministerský a poslanecký plat vůbec docházel a koukal, jak jeho podřízení plní jeho sliby ?
Ty máš dost

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa