Škatulata v Kimově vládě. Vůdce KLDR překvapivě vyměnil šéfy ochranky a vojenské rozvědky

Autor: Darina Jíchová - 
15. května 2020
21:15

Severokorejský vůdce Kim Čong-un po svém návratu do veřejného života na počátku května provedl změnu vedení ve dvou svých klíčových úřadech. Vyměnil šéfa speciální ochranky obstarávající bezpečí vládnoucí dynastie, známé jako Nejvyšší strážní velitelství, a velitele rozvědky. Zprávu potvrdilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, v době Kimovy absence australský expert na KLDR uvedl, že se jednalo o záměrnou taktiku, jejíž pomocí chtěl diktátor odhalit „zrádce a nepřátele ve straně“, jeho teorii měla potvrdit čistka ve straně, která přišla tento týden, napsal list Daily Express.

Kim zbavil funkce generála Rim Kwang-ila a Kwak Čang-sika. „Minulý rok Kim Čong-un nahradil víc než 80 procent politbyra, změny provedl i v Ústředním výboru strany. Tohle je další větší změna, ukazuje to na to, že centralizuje svou moc,“ vysvětlil odborník z jihokorejského ministerstva.

Muži ve funci vydrželi jen půl roku

Doplnil, že generál Rim stál v čele vojenské rozvědky od prosince 2019, ve stejné době se Kwak ujal pozice šéfa speciální ochranky.

Zatím není znám důvod, proč dva vysocí hodnostáři přišli o svou funkci, neví se ani, zda jsou to jediné změny, které Kim po svém návratu provedl. Severokorejský diktátor v dubnu na tři týdny zmizel, v tisku se spekulovalo o tom, že prodělal operaci srdce. Jeho nepřítomnost následně podnítila zvěsti o tom, že zemřel, nebo že skončil ve vegetativním stavu.

Státní agentura KCNA na počátku května publikovala snímky z otevření továrny na hnojiva, kterého se účastnil Kim se svou mladší sestrou Kim Jo-čong. Fotky měly umlčet spekulace o diktátorově úmrtí, od té doby se ale Kim znovu na veřejnosti neukázal.

Kim vydal zákaz užívání cizích měn

Jižní Korea tento týden informovala o dalším zákonu, který byl v KLDR přijat k 4. květnu, v zemi bylo zakázáno placení cizími měnami. Podle zahraničních analytiků ale nařízení není efektivní a poškodilo už tak slabou severokorejskou ekonomiku.

Video Příjezd do Vladivostoku Kimovi nevyšel, jeho vlak musel couvat. - Reuters

 

liskabystrouska ( 16. května 2020 18:20 )

vsivak jeden ještě mu Trump pral brzke uzdraveni a jihokorejsky prezident taky ..radsi kdyby pomlceli...

frantacizek ( 16. května 2020 00:38 )

Kimy má honičku, samé výběrové řízení a vy že už je v pekle. Si šecko dělá sám, pač pak není korupce, žádné losovačky, tlačenky, zmanipulované castingy.
Ten Rampa Mc Kwak měl už divné jméno z Disneyovek Kimy, dobře, že si ho vyměnil. Mohl to být agent imperialistů

blecktajp ( 15. května 2020 22:47 )

Ruce pryc od Koreje!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud