Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva vážně zranění, Pákistánec (18) útočil sekáčkem

Aktualizováno -
25. září 2020
22:04
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
25. září 2020
13:10

Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu. Pravděpodobného útočníka policie zadržela. Kromě něj skončilo ve vazbě dalších šest lidí, informovala agentura AFP. Prokuratura oznámila, že čin vyšetřuje jako teroristický. Také ministr vnitra Gérald Darmanin večer hovořil o islamistickém teroristickém činu. Redakce týdeníku Charlie Hebdo se stala terčem atentátu v roce 2015.

Muže a ženu, kteří si vyšli z práce na kuřáckou pauzu, napadl útočník krátce před polednem před budovou v ulici Nicolase Apperta v 11. pařížském obvodu. Podle AFP napadení jsou zaměstnanci společnosti Premières Lignes, která působí jako tisková agentura a jako televizní produkční společnost. Její ředitel Paul Moreira uvedl, že muž a žena utrpěli zranění v horní části těla a na hlavě.

„Přišel chlapík a z ničeho nic, aniž by něco řekl, na ně začal útočit; křičeli, ale naštěstí měli dost síly, aby útočníkovi utekli,“ řekl Moreira. Podle francouzských úřadů zranění nejsou v ohrožení života.

Policie v souvislosti s útokem zadržela celkem sedm lidí. Za hlavního podezřelého považuje 18letého muže původem z Pákistánu. Po činu skončil ve vazbě i 33letý Alžířan. Jakým způsobem se na útoku podílel druhý zadržený zatím není jasné. Večer francouzská média uvedla, že policie zadržela v souvislosti s útokem dalších pět podezřelých narozených mezi lety 1983 a 1996. Část z nich zajistili policisté na pařížském předměstí Pantin.

Ministerstvo vnitra vytvořilo krátce po útoku krizovou skupinu, ve které je kromě ministra vnitra Darmanina i premiér Jean Castex. Oba se spolu s pařížskou starostkou Annou Hidalgovou později vydali k místu činu. Úřady uzavřely školy v širším okolí a několik tisíc děti nesmělo několik hodin ven.

Castex prohlásil, že se útok odehrál na „symbolickém místě“, a dodal, že vláda je odhodlána bojovat proti terorismu všemi prostředky a zajistit svobodu tisku. Ministr vnitra Darmanin v rozhovoru se stanicí France 2 označil útok za „islamistický teroristický čin“. Připustil, že úřady nebezpečí v ulici Nicolase Apperta podcenily. O konkrétním nebezpečí v místě, odkud se redakce časopisu Charlie Hebdo odstěhovala před čtyřmi lety, podle něj ale policie nevěděla.

Zda dnešní útok souvisí s děním kolem Charlie Hebdo, zatím není jisté. Redakce časopisu se stala v roce 2015 terčem teroristického atentátu, při kterém zahynulo 12 lidí. Dnes vyjádřila podporu obětem nového útoku. „Celý tým Charlie Hebdo vyjadřuje podporu a solidaritu svým někdejším sousedům a spolupracovníkům a lidem, které tento strašný útok postihl,“ uvedla redakce na twitteru.

Vedení protiteroristického oddělení státní prokuratury oznámilo, že se ujalo vyšetřování vzhledem k místu a době útoku a v kontextu s probíhajícím soudním řízením. které se týká případů z ledna 2015.

Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu islámských radikálů na redakci Charlie Hebdo a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten a které vyvolaly odpor u řady muslimů.

Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.

Tara-Tara ( 26. září 2020 02:59 )

to, že je Francie zasekaná víme, ale ruku na srdce...to musejí pořád ti pitomci v té reakci prudit těmi pitomými karikaturami ? pak ať se nedivějí

tomik007 ( 25. září 2020 18:23 )

KULTURNI OBOHACENI - přiveze Buresh aj do Prahy !

Lubomr Babek ( 25. září 2020 17:57 )

Pit.mí frantíci si stále myslí, že se muslimové integrují, jako slušní, tolerantní a mírumilovní lidé. Kolik ještě potřebují důkazů, aby pochopili, že je to přesně naopak?

marlen52 ( 25. září 2020 17:50 )

vůbec se mě nelíbí když EU diktuje koho si máme vpustit do země je to naše věc EU nic dobrého nepřinesla

Santusak ( 25. září 2020 15:50 )

CO asi ti, co k vyroci te smutne udalosti vydali stejne cislo kvuli nemuz byl ten atentat tehdy proveden?? Kdo provokuje, musi pocitat stim ze nato muze doplatit!! Muslim neni ceskej katolik kteremu nevadi ani ze mu fraternici przni chlapecky!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud