Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Historický krok: Arabové z Emirátů se sblíží s Izraelci. Trump se raduje, Írán zuří

Autor: ČTK, sova - 
13. srpna 2020
20:12

Spojené arabské emiráty (SAE) se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na twitteru napsal, že čtvrtek je „pro Izrael historický den“. Podle Dubaje Izrael souhlasil, že zastaví anexi části palestinských území na Západním břehu. Generální tajemník OSN António Guterres oznámení dohody vřele uvítal. A pochvaluje si ji i prezident USA Donald Trump.

Dohoda o navázání diplomatických styků přitom posiluje opozici proti regionální mocnosti Íránu, kterou SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro tuto konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli. Izrael především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Emiráty uvedly, že zůstávají silným zastáncem palestinského lidu a dohoda o normalizaci vztahů udržuje životaschopnost řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států. Nejmenovaný vysoký izraelský činitel nicméně uvedl, že je stále ve hře zavedení izraelské svrchovanosti nad oblastmi na Západním břehu.

Trumpova vláda nás požádala, abychom dočasně pozastavili oznámení svrchovanosti, aby mohla být uzavřena historická mírová dohoda mezi Izraelem a SAE,“ řekl činitel, kterého citovala agentura Reuters.

Trump: Skutečně historický okamžik

Delegace Izraele a SAE se mají sejít v nadcházejících týdnech, aby podepsaly dohody týkající se investic, turistiky, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací a dalších otázek. Obě země také mají v dohledné době otevřít své ambasády; SAE už oznámily, že jejich velvyslanectví nebude v Jeruzalémě.

Dohodu vítají USA. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o „obrovský krok“ vpřed a americký prezident Donald Trump, který navázání diplomatických vztahů pomáhal zprostředkovat, řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o „skutečně historický okamžik“.

Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy,“ oznámil Trump na speciální tiskové konferenci v Bílém domě. „Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti,“ pokračoval.

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci nijak nepokročilo. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

V Izraeli toto oznámení přichází po letech chlubení premiéra Netanjahua, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anektovat značné části okupovaného Západního břehu, zatímco povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

V případě SAE navázání diplomatických vztahů s Izraelem posílí mezinárodní snahu působit jako paprsek tolerance na Blízkém východě, přestože zemi vedou autokratičtí vůdci.

 

A pokud jde o Palestince, kteří jsou ve svém boji za nezávislost dlouhodobě závislí na arabské podpoře, jde jak o vítězství, tak dílčí prohru. Čtvrteční dohoda sice pozastaví izraelské plány na anexi, ale Palestinci opakovaně vyzývali arabské státy, aby nesouhlasily s normalizací vztahů s Izraelem, dokud nebude uzavřena mírová dohoda ustavující nezávislý palestinský stát.

Třetí po Egyptu a Jordánsku

Izrael podepsal mírovou dohodu s Egyptem v roce 1979 a s Jordánskem v roce 1994. Spojené arabské emiráty, stejně jako většina dalších arabských zemí, ale Izrael neuznávaly a neměly s ním až dosud žádné formální diplomatické ani ekonomické styky.

Dohodu uvítal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. „Se zájmem a oceněním jsem sledoval společné prohlášení USA, SAE a Izraele, podle nějž Izrael zastaví anexi palestinského území a přijme kroky k míru na Blízkém východě,“ napsal na twitter. „Oceňuji úsilí všech, kdo dosáhli dohody s cílem vnést prosperitu a stabilitu do naší oblasti,“ dodal.

Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,“ prohlásil ve čtvrtek generální tajemník OSN António Guterres.

„Hanebná dohoda,“ zní z Teheránu

Ostré odsouzení naopak zaznělo z Íránu. Polostátní tisková agentura Tasnim, která je napojená na elitní íránské Revoluční gardy, označila dohodu za „hanebnou“.

 

Palestinské islamistické hnutí Hamás v Gaze obvinilo Spojené arabské emiráty, že zavedením plných diplomatických vztahů s Izraelem Palestince „bodly do zad“. „Toto oznámení je odměnou za zločiny izraelské okupace,“ řekl mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm. Hamás usiluje o zničení Izraele a od roku 2007, kdy převzal kontrolu nad pásmem Gazy, vedl proti Izraeli tři ozbrojené konflikty.

denisz ( 14. srpna 2020 02:28 )

Je to dobrá zpráva pro zachování demokratického Izraele
Protiizraelská arabská koalice se rozpadá, neboť
Spojené arabské emiráty podepsali dohodu a tak
de facto uznávají izraelský stát. Učinili tak po Egyptu
a Jordánsku. Palestinci jsou naštvaní, neboť už neurčují
jak se mají zachovat ostatní arabské státy. V kodexu
stále mají likvidaci celého židovského státu. Anexe
proběhla po přepadeni Izraele, po ostřelování z
Palestiny, takže z bezpečnostních důvodu přežiti Izraele.
Neustále průtahy a obstrukce ze strany Palestiny už
nikoho nebaví, ani normální nezfanatizované Palestince.
Větší nebezpečí a hrozbou pro svět je Irán
Pracovití Izraelci přesto Palestinu zásobuji vodou,
elektřinou, plynem neboť se nedokáží sami uživit,
nejsou soběstační, ale proti Izraeli bojují pod jakoukoliv
záminkou. Mírová jednání nakonec vždy bojkotují.
Dále je financuje EU a islámské státy. USA už ne,
že jen by braly, ale dohody neplní, řekl Trump.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud