Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Pompeo v Česku: Pivo, kritika za roušky i naštvaná Čína. A žena s Babišovou měnily boty

 • Autor: Tomáš Vašek,vei,sab - 
  13. 8. 2020
  06:05

  Uctění amerických vojáků, české pivo, jednání se státníky, ale i naštvání Číny. To všechno stihl americký ministr zahraničí Mike Pompeo během dvou dnů v Česku. A na problém si Trumpův ministr zadělal i v USA, tamní média si totiž všimla, že během putování po Česku odkládal z obličeje roušku. Třeba tehdy, když pil české pivo. Separátní program měla Pompeova manželka Susan, část středy strávila po boku manželky premiéra Andreje Babiše (ANO) Moniky. Obě dámy zaujaly mimo jiné tím, že se během pár hodin stihly přezout.

  Ve středu se Mike Pompeo sešel v Kramářově vile s premiérem Babišem. Jednali spolu o obchodní spolupráci a shodli se na kritice Číny a Ruska z hlediska mezinárodní bezpečnosti. Pracovního oběda se zúčastnili také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Pro drahé polovičky českého premiéra a amerického ministra se podávalo jídlo v zahradě. Po jednání Babiš a Pompeo vystoupili na tiskové konferenci ve Strakově akademii. 

  Debata se senátory a zdvořilosti na Hradě

  Americký ministr následně navštívil také český Senát, kde ocenil jeho šéfa z řad občanských demokratů Miloše Vystrčila (ODS) za plánovanou cestu na Tchaj-wan, a to čínským vlivovým silám navzdory. Po projevu, který šestapadesátiletý rodák z americké Kalifornie přednesl, následovala debata se zástupci horní komory.

  Ve středu v podvečer pak šéf americké diplomacie a zároveň bývalý ředitel tajné služby CIA navštívil i Pražský hrad, kde absolvoval avizovanou „zdvořilostní“ schůzku s českou hlavou státu Milošem Zemanem. Setkaly se také dámy – Susan Pompeová navštívila v prostorech hradního komplexu první dámu České republiky Ivanu Zemanovou.

 • 1.Technologická spolupráce zemí

  Ještě během úterní návštěvy Plzně, kterou si ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo užil po boku svého českého kolegy a šéfa Černínského paláce Tomáše Petříčka (ČSSD), se oba vládní představitelé shodli na významné otázce – rozvoji ekonomické spolupráce mezi USA a Českem. A to především v oblasti nových technologií.

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho český protějšek Tomáš Petříček v Plzni Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho český protějšek Tomáš Petříček v Plzni | Reuters

 • 2.Společná připomínka osvobození

  První zastávkou obou mužů v Plzni bylo ale muzeum legendárního generála Pattona, které nese oficiální název v rodné řeči ministra Pompea – Patton Memorial Pilsen. Nachází se zde také osobní předměty amerického vojevůdce, který velel osvobození západu a jihozápadu Čech na konci 2. světové války.

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho český protějšek Tomáš Petříček v Plzni Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho český protějšek Tomáš Petříček v Plzni | Blesk:TONDA TRAN

  Krátce nato položili k plzeňskému památníku osvobození květinové věnce v barvách trikolory. Základní kámen monumentu s názvem Díky, Ameriko! položil před třiceti lety prezident Václav Havel společně s tehdejší americkou velvyslankyní Shirley Templeovou. Tuto skutečnost zmínil na místě přímo ministr Pompeo.

 • 3.Kritika za pivo bez roušky

  Mike Pompeo si před plzeňským pivovarem s ministrem Petříčkem vychutnal i poctivou českou dvanáctku. Některé Američany ale upřímně překvapilo, jak je možné, že jejich vládní představitel se pohyboval po českém městě bez roušky a navíc pil na veřejnosti alkohol z nezakryté sklenice. Něco takového je za oceánem totiž tabu.

  Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) navíc vede Českou republiku coby vysoce rizikovou oblast z hlediska nákazy covidem-19. I proto Pompeovy krajany udivilo, že si nikdo v jeho okolí, včetně ministra samotného, s nasazením roušky nelámal hlavu.

  Český ministr zahraničí Tomáš Petříček s manželkou Ivou pohostil ministra zahraničí USA Mikea Pompea a jeho manželku Susan plzeňským pivem (11. 8. 2020). Český ministr zahraničí Tomáš Petříček s manželkou Ivou pohostil ministra zahraničí USA Mikea Pompea a jeho manželku Susan plzeňským pivem (11. 8. 2020). | Blesk:TONDA TRAN

 • 4.Pracovní oběd v „Kramářce“

  Poté, co se americká výprava přesunula do Prahy, strávil Mike Pompeo se svou manželkou další den po boku českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho ženy Moniky. Nejprve poobědvali tříchodové menu v Kramářově vile a diskutovali o hrozbě ze strany Ruska a Číny.

  Kramářova vila: Monika Babišová, Mike Pompeo a Andrej Babiš (ANO; 12. 8. 2020) Kramářova vila: Monika Babišová, Mike Pompeo a Andrej Babiš (ANO; 12. 8. 2020) | Blesk - Tonda Tran

  Tyto východní země se podle Pompea snaží zničit demokracii a rozbít západní spojenectví. V souvislosti s tím varoval českého premiéra Babiše i před tím, aby firmy z těchto států měly možnost stavět nový jaderný blok v Dukovanech. Podle jeho slov by partnerství s ruskými a čínskými státními podniky oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu.

 • 5.Podpora Vystrčilovi a tvrdá kritika

  Po obědě následovala zhruba hodinová návštěva ministra Pompea v sídle české horní parlamentní komory. Tam nejprve podpořil senátory v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem v plánované cestě na Tchaj-wan.

  Od návštěvy ostrovní země, kterou si nárokuje Čínská lidová republika, opakovaně odrazují Vystrčila čínští zástupci v čele s ambasádou komunistické země. Podobně tomu bylo v případě jeho zesnulého předchůdce ve funkci Jaroslava Kubery (ODS). Plán se nelíbí ani českému prezidentovi Miloši Zemanovi.

  Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo při projevu v Senátu (12. 8. 2020) Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo při projevu v Senátu (12. 8. 2020) | Blesk:Foto : Czech News Center / Rusinova Maria

  Přímo před senátory potom Pompeo tvrdě a nezvykle otevřeně kritizoval právě Čínu i Rusko. Ve svém projevu zacitoval i bývalého českého prezidenta Václava Havla. Během diskuze se zástupci komory, která následovala, objasňoval ministr stanoviska k aktuálnímu dění v zahraniční i americké politice.

  S Pompeem se senátoři rozloučili potleskem vestoje. A Čínu nebývale naštval - čínská ambasáda v ČR téměř obratem vydala prohlášení, podle kterého Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu, očerňuje ji a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou.

  „Jak říká české přísloví: ,Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá!' Doporučujeme státnímu tajemníkovi USA, aby respektoval historická fakta, mezinárodní práva a základní pravidla mezinárodních vztahů, aby jednal v souladu se zájmy jak Číny a USA, tak i společnými zájmy lidu celého světa a přestal šířit politický virus a dezinformace, přestal se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a narušovat solidaritu a spolupráci mezinárodních společenství,“ řekl mluvčí ambasády.

 • 6.Zeman připomněl, že fandí Trumpovi

  Setkání prezidenta republiky Miloše Zemana s ministrem zahraničních věcí Spojených států Mikem Pompeem na Pražském hradě probíhalo podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka v přátelské atmosféře.

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se zdvořilostně setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzku na Pražském hradě si šéf americké diplomacie vynahradil 20 minut. Prezidentská kancelář nepozvala novináře, zveřejnila jen oficiální fotografie focené od pasu nahoru (12. 8. 2020). Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se zdvořilostně setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Na schůzku na Pražském hradě si šéf americké diplomacie vynahradil 20 minut. Prezidentská kancelář nepozvala novináře, zveřejnila jen oficiální fotografie focené od pasu nahoru (12. 8. 2020). | Twitter/ Jiří Ovčáček

  „Ministr zahraničních věcí USA tlumočil pozdrav od prezidenta USA Donalda Trumpa. Prezident republiky podotkl, že Donalda Trumpa podporoval před volbami v roce 2016, v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami též poznamenal, že obecně nevěří průzkumům voličských preferencí,“ řekl Ovčáček.

  Před novináři se objevila i první dáma Ivana Zemanová, která během jednání šéfa diplomacie s českým prezidentem dělala společnost Susan Pompeové.

  Společnost Susan Pompeové dělala na Pražském hradě první dáma Ivana Zemanová (12. 8. 2020). Společnost Susan Pompeové dělala na Pražském hradě první dáma Ivana Zemanová (12. 8. 2020). | Twitter/Jiří Ovčáček

 • 7.Ženy se sblížily a na procházku přezuly

  Do oka si manželka ministra Pompea padla ale především s chotí českého premiéra, Monikou Babišovou. Obě ženy o sobě mluvily velmi vlídně a kromě společného oběda se rozhodly i pro společnou návštěvu Karlova mostu.

  Obě dámy se prošly také po vylidněném Karlově mostě (12. 8. 2020). Obě dámy se prošly také po vylidněném Karlově mostě (12. 8. 2020). | Úřad vlády

  Na slunečnou procházku se navíc obě dámy přezuly. Manželka premiéra před Kramářovou vilou totiž zaujala svou obuví – pestrobarevnými lodičkami od návrháře Christiana Louboutina. Stejný model si totiž loni v červenci vzala na recepci na francouzské ambasádě její dcera Vivien. Potvrdila tím tak, že mají s dvacetiletou dcerou velmi podobný vkus na oblékání a módní doplňky. 

  Manželka premiéra Babiše měla na nohou stejný model bot jako před rokem její dcera Vivien. Manželka premiéra Babiše měla na nohou stejný model bot jako před rokem její dcera Vivien. | Archiv Blesku

  „Mluvili jsme o tom, jak paní cestuje, co dělá a čemu se věnuju já. Moc se jí líbila Praha a chtěla by ji rozhodně ještě někdy navštívit. Bohužel jsme na sebe neměly moc času, ale paní je strašně milá a děkovala mi, že jsem si udělala čas,“ popsala setkání premiérova žena pro Blesk Zprávy.

 • 8.Česko bylo první na seznamu

  Z České republiky odletí americká návštěva v čele s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem ve čtvrtek kolem osmé hodiny ráno.

  Šéf americké diplomacie bude pokračovat v cestě po střední Evropě, při níž navštíví postupně Slovinsko, Rakousko a Polsko. Česko bylo v Pompeově případě první na seznamu.

  Video  Pompeo s Babišem odmítli posilování Ruska a Číny. Američané touží dostavět Dukovany.  - abl
  Video se připravuje ...

manunu ( 14. srpna 2020 20:11 )

wenzel trousil: Jen lžete a myslíte, že vám na to někdo skočí. Tady u nás nikdo zakázaný není. Pokud vím, byl vysílán seriál Žena za pultem s J. Švorcovou. Pojďte pane, budeme si hrát je animovaný seriál kde dva medvědy, kteří se potkali u Kolína mluví R. Deyl ml. Vysíláno v televizi a máme i DVD. Tak si nechte vaše lži!!! Nemám zájem s vámi diskutovat.

manunu ( 14. srpna 2020 19:58 )

wenzel trousil: Víte o tom, že se bavíme nesmysly které píšete? Vy diagnózo.

manunu ( 14. srpna 2020 09:38 )

wenzel trousil:

manunu ( 14. srpna 2020 09:36 )

wenzel trousil: Pochopte, že jsem jiného politického názoru, tak je jasné, že s vámi nebudu souhlasit. Já jsem spokojena, žiji ve svobodné zemi, mám rodinu, práci, která mě baví a naplňuje. Krylovu píseň Demokracie znám. Neříkám, že je dnes všechno ok, ale za komunistů to bylo mnohem horší, to už se nikdy nesmí opakovat. Musíme být ostražití a chránit svobodu. Rusko a Čína,to jsou největší nebezpečí. V Číně mají zakázaného i medvídka Pú Vyrůstala jsem v rodině, která byla "nepřátelská" k minulému režimu, protože můj dědeček i otec nedokázali mlčet a trpět bezpráví. Dál už s vámi nechci diskutovat.

manunu ( 14. srpna 2020 08:00 )

wenzel trousil: Podceňujete mě, vím kdo byl A. Dubček. Znám ho z vyprávění rodičů i prarodičů. Naše rodina mu fandila i změnám které přineslo pražské jaro 68. Všichni byli zklamaní, že veškeré naděje přejely okupační tanky. I když jsem rok 68 nezažila, tak se zajímám o tyto historické okamžiky. Karel Kryl zemřel náhle na srdeční příhodu v r. 1994. Mám ráda jeho píseň Bratříčku, zavírej vrátka. A. Dubček zemřel na následky autonehody v r. 1992. A ještě jedna věc, prosím, nesrovnávejte mě s vámi, to opravdu ne.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud