Čaputová slaví 47 s novým „prvním frajerem“. Zpackaná mince? „Pobavilo mě to,“ odráží vtípky

Autor: Darina Jíchová - 
21. června 2020
12:35

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes slaví 47. narozeniny, jsou to už druhé narozeniny, které oslavila jako hlava státu. Stejně jako loni, i letos se koná malá rodinná oslava v jejím rodném Pezinku. Letos ale mezi jejími hosty nebude chybět její nový přítel, aktivista Juraj Rizman. Čaputová je vůbec první ženou v čele Slovenska, i rok od svého zvolení se těší velké oblibě a podpoře lidí a Slováci jsou na svou prezidentku velmi hrdí, platí za liberální a důvěryhodnou političku a módní ikonu.

Od minulých narozenin se toho v životě Čaputové dost změnilo, v prvé řadě vyměnila „prvního frajera“ a hudebníka Petera Konečného. Po jejím boku ho nahradil Rizman, se kterým se prezidentka zná už 13 let a působila s ním v občanském sdružení Via Iuris. Pár ale tvoří zhruba půl roku, podle reportérů slovenského serveru Pluska.sk nebude Rizman chybět mezi gratulanty, kteří se sjíždějí na oslavu do Pezinku.

Vystudovaná právnička, která jako malá snila o tom, že bude květinářkou, jak se svěřila na svém instagramu, se už od svého mládí věnovala boji proti nespravedlnosti a environmentálním tématům. První velký případ otevřela už jako studentka právě ve svém rodném Pezinku, kde žije s rodinou. Boji proti místní skládce se věnovala přes deset let.

Žádný velký večírek se ale ani letos konat nebude. „I tento rok stráví prezidentka svoje narozeniny doma v Pezinku, v kruhu rodiny,“ sdělil tisku mluvčí Čaputové Martin Střižinec. Loni prezidentka slavila ve stínu své inaugurace, po které si vysloužila první kritiku veřejnosti. Nebylo to ale její chování či politické akce, ale její šaty, které se znelíbily Slovákům.

Jediné skandály? Módní přešlapy

Nešťastné bledě modré šaty z dílny uznávaného návrháře Borise Hanečka byly sice důstojné, decentní a symbolické, nové prezidentce ale podle stylistů „zkrátka neseděly a nelichotily“. Zradil i model, který zvolila na první zahraniční cestu, ta tradičně vedla do Prahy. Smaragdově zelené šaty, rovněž od Hanečka, byly z mačkavého materiálu, Čaputová tak vedle nažehleného prezidenta Miloše Zemana a vojáků v uniformě působila „zmuchlaně“.

Video Rok s Čaputovou: Prezidentka promluvila o koronakrizi, Kuciakovi i problémech Slovenska. - RTVS

Potvrdilo se tím to, čeho se Čaputová obávala už během své prezidentské kampaně, tedy to, že její největší slabinou je, že je žena. Tisk nezajímají jen její politické názory a postoje, ale také to, co má zrovna na sobě nebo její účes. Stane se pak, že větší pozornost je věnována tomu, v čem vyhlašovala svoje první prezidentské veto, než tomu, proč se k tomuto kroku uchýlila.

Rok 2020 se pro Slovensko a Čaputovou nese ve znamení pandemie koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Šířící se nákaza zastínila trochu i parlamentní volby a dlouho očekávaný „pád“ dosud vládnoucí politické strany Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Volbám dominoval Igor Matovič a jeho hnutí OLaNo. Radost z vítězství si ale dlouho neužíval, zhruba 2 týdny po únorových volbách Slovensko vyhlásilo nouzový stav.

Zářila i v době krize

Byla to opět právě Čaputová, kdo v době krize zazářil. Během pandemie platila za jednoho z nejaktivnějších světových lídrů, mezi prvními nasadila ochrannou roušku a rukavice. Tentokrát fakt, že je žena, využila, aby upozornila na nošení roušek.

Prezidentka předvedla, že rouška může být současně ochranným prostředkem a módním doplňkem. Denně se objevovala na motivačních a informačních videích, která sdílela na svých sociálních sítích. Jakmile přišlo rozvolňování restrikcí, Čaputová nemeškala a vyšla mezi lidi.

Slovenská prezidentka Zuzana ČaputováSlovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Facebook Zuzany Čaputové

Čaputová rovněž v posledních dnech ukázala, že má velký smysl pro humor. K prvnímu výročí její inaugurace připravila Mincovna Kremnice zlatou a stříbrnou pamětní minci. Vzorem pro vyobrazení byla jedna z oficiálních fotek prezidentky, výběr pravděpodobně schválila sama Čaputová.

Pamětní mince prezidentku pobavila

Nicméně, podoba mezi Čaputovou a tváří objevující se na minci se „někam vytratila“. Slováci zuří a spílají mincovně, že „tohle si paní prezidentka nezasloužila“ a „vypadá jako chlap“. Na internetu se ihned objevila záplava vtipů.

„Dívám se na to trochu s humorem, a nejen proto, jaká zábava okolo toho vznikla. Úplně se neidentifikuju s tím vyobrazením, takže to beru s nadhledem,“ okomentovala mince Čaputová. Doplnila, že mnohé „internetové vtípky“ nezobrazují realitu, protože „z toho nebyla smutná“. „Vlastně mě to pobavilo,“ zakončila Čaputová. Přestože se medaile na první pohled nepovedla, všech 300 zlatých a 500 stříbrných kousků bylo během dne vyprodaných.

AVATAR ( 25. června 2020 10:21 )

tomik007 ( 22. června 2020 04:51 )

Czobolandjanky jsou nejak asi 100x sympatictejsi než ty chlapi - nevim cim to je

enigma ( 22. června 2020 02:24 )

Uz je take po vzoru ceskych dospivajicich szenic v jinem stavu ? Vek na to ma .
Neco se suska ze ta Gregorova si taky se svym nabijecem nekde v holesovicky trznici prohlizela kojeneckou vybavu. To se ted nosi, matkou v 99. Ktera neni gravidni po menopauze jako by nebyla.

vlasok ( 22. června 2020 00:03 )

Neverte všetkému, čo píšu média.

vlasok ( 21. června 2020 23:59 )

Ona nehrá prezidentku, ale prvú dámu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud