Sladěná Čaputová řečnila v šatech, které vytáhla po čtvrt roce. Vévodkyně Kate by smekla

Autor: Darina Jíchová - 
5. června 2020
11:55

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po roce v čele státu pronesla zprávu o stavu země. Chválila, jak se Slovensku podařilo zvládnout pandemii koronaviru, nebála se ale ani pár věcí vládě vytknout. Připomněla všechna velká témata od nákazy a jejích ekonomických dopadů, přes boj s korupcí v justici, vraždu novináře Jána Kuciáka, klimatickou krizi a pokles důvěry v demokracii. Celý projev pronesla v roušce, která jí ladila se šaty. Stejné si vzala přitom i v březnu na jmenování vlády premiéra Igora Matoviče.

Čaputová si v době pandemie rychle osvojila nošení roušky a udělala z ní svůj přední módní doplněk, čímž inspirovala mnohé další, aby si bez ostychu zakrývali nos a ústa, za což ji chválili novináři doma i v zahraničí. 

Přijala i další trend, který vyznává například Kate Middletonová, vévodkyně z Cambridge, a to fenomén udržitelné módy či recyklace oblečení. Na projev oblékla stejný model, v jakém v březnu jmenovala novou vládu.

Video Rok s Čaputovou: Prezidenta promluvila o koronakrizi, Kuciakovi i problémech Slovenska - RTVS

Ve fuchsiových šatech prezidentka zářila

Pozornost zaujala nejen svými slovy, ale i modelem. V jednacím sálu doslova zazářila ve svých fuchsiových šatech a stejnobarevné roušce, které kontrastovaly nejen s „módní oblekovou šedí poslanců“, ale také s jejími charakteristickými blond vlasy. Tytéž šaty s lodičkovým výstřihem a knoflíky už ale „vytáhla“ letos v březnu na jmenování nové Matovičovy vlády.

Zřejmě zůstává věrná svému environmentálnímu zájmu, kterým se proslavila už jako vysokoškolačka a prosazovala ho i jako právnička. Slavné ženy v poslední době vyznávají udržitelnou módu před tzv. rychlou módou, oblečení „recyklují“ a opakovaně se v něm objevují na veřejnosti. To ukázala i Čaputová.

Módní faux pas na inauguraci

Čaputová se už během své volební kampaně zmínila o tom, že její největší slabinou bude to, že je žena. A skutečně je, oproti svým mužským kolegům, pod větším drobnohledem tisku. Novináře nezajímají jen její politické názory a postoje, ale také to, co má zrovna na sobě nebo její účes. Velkou kritiku si vysloužila například už její inaugurační volba.

Zuzana Čaputová během své inauguraceZuzana Čaputová během své inaugurace | Reuters

Světle modré šaty z dílny uznávaného návrháře Borise Hanečka byly sice důstojné, decentní a symbolické, nové prezidentce ale podle stylistů „zkrátka neseděly a nelichotily“. Model musel splňovat různé kategorie – nesměl se krčit, musel mít symboliku a být vhodný pro příležitost i pro počasí.

„Pouzdrové šaty jí neseděly, vybral bych volnější střih, některé partie bych v jejím případě zakryl,“ komentoval výběr inauguračních šatů český protokolista Ladislav Špaček. Stylisté neocenili ani lem lodičkového výstřihu, zdobila ho stuha, která měla připomínat řeku Dunaj. „Co se výstřihu týče, musíme být nekompromisní, kulatý výstřih se zdobením jí nesedí. Měla by nosit výstřihy véčkové nebo asymetrické,“ shodli se odborníci.

Zmuchlaná prezidentka v Praze

Nepotěšila ani smaragdově zeleným modelem, rovněž od Hanečka, ve kterém přiletěla na svou první zahraniční cestu, do Prahy. Šaty byly evidentně z mačkavého materiálu a byť se prezidentka snažila – z Bratislavy odlétala v černém a převlékla se až na palubě, vedle nažehleného prezidenta Miloše Zemana a vojáků v uniformě působila „zmuchlaně“. Módní redaktoři byli ale tentokrát smířlivější, o Čaputové napsali, že jí sluší barva a střih, mačkavou látku vytkli návrháři.

První oficiální návštěva prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové v ČR (20.6.2019) Oficiální zahájení návštěvyPrvní oficiální návštěva prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové v ČR (20.6.2019) Oficiální zahájení návštěvy | Jakub Poláček (Blesk)

Čaputová se ze svých dvou módních přešlapů poučila a od té doby sklízí za své „ženské“ modely převážně chválu, přiznala, že vizáž často řeší se svým týmem. Preferuje jednobarevné šaty a sukňové kostýmky s kontrastním detailem a jen málokdy ji lidé, pokud se nejedná o nějakou akci sportovnějšího typu, uvidí v kalhotách. Nebojí se ale občas sáhnout po botaskách.

Čaputová v době koronaviru

S počátkem pandemie Čaputová rychle sáhla po roušce a rukavicích, ve kterých začala vystupovat na všech jednáních. Vždy je měla dokonale sladěné s botami a oblečením, a inspirovala tak tisíce žen po celém světě.

Na rozdíl od mnohých světových lídrů byla slovenská prezidentka neuvěřitelně aktivní a svoje sociální sítě plnila nejen informačními, ale i motivačními videi. S rozvolňováním restrikcí začala ihned vycházet mezi lidi, roušku samozřejmě neodložila.

Schlafenberg ( 5. června 2020 16:45 )

říkám že seš retardovanej knížecí slouha

jochen84 ( 5. června 2020 16:41 )

Krásná ženská

maxipes-fik ( 5. června 2020 13:46 )

Proč mu dáváš palec vždyt ten blb jen kopíruje články nějakého dalšího blba a nerozumí tomu stejně jako ty

maxipes-fik ( 5. června 2020 13:44 )

říkám že seš retardovanej bolševik

Schlafenberg ( 5. června 2020 13:16 )

Slovenská pizda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud