Nová kontrola ČT se ozvala. Propíraná ekonomka se pustila do hádek, Xaver ani nedutal

Autor: Sabina Dračková, ČTK - 
5. června 2020
06:20

Mají dohlížet na fungování i peníze pro ČT, čerstvě se ujali svých placených funkcí. Ekonomka Hana Lipovská i moderátor Luboš Xaver Veselý vzbudili zvolením do Rady ČT nemalé vášně, nyní se pustili do práce. Lipovská se záhy dostala do prvních slovních sporů. Rada přitom stále nemá nového předsedu. Zvolit se ho nakonec ani nepokusila. Nechává si to na příští jednání, kde se budou řešit i odměny pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Nově zvolení radní, kvůli kterým bouřil třeba předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, zasedli ve svých křeslech v Radě ČT. Ekonomka Hana Lipovská se kromě hospodaření veřejnoprávní televize zaměřila na nový program pro seniory a dostala se hned do prvního sporu s jejím kritikem, radním Zdeňkem Šarapatkou. Tomu navíc hrozí v úterý odvolání, jak otevřeně avizuje poslankyně Barbora Kořanová (ANO) z volebního výboru. Řešily se i konkrétní pořady, které jsou podle Šarapatky politikům trnem v oku. Kontroverzní Luboš Xaver Veselý ale už dříve tvrdil, že by je bránil.

Noví radní v akci. A Dvořák řešil koronavirus

Radní se poprvé v nové sestavě sešli rovnou v plném počtu 15 lidí. Dvojici Lipovská - Xaver doplnili další nováčkové. Novinář Pavel Matocha a v březnovém prvním kole volby poslanců zvolení někdejší šéf televizního zpravodajství Roman Bradáč, ekonom Pavel Kysilka a bývalý hokejista a někdejší poslanec Jiří Šlégr. Kromě generálního ředitele ČT Petra Dvořáka dorazil i programový ředitel Milan Fridrich a finanční ředitel David Břinčil. 

Dvořák zmínil řadu aktivit ČT během pandemie koronaviru. Uvedl, že Česká televize bezplatně odvysílala téměř 300 spotů upozorňujících na plošné krizové a informační linky a další aktuální služby neziskových organizací.

Neslyšící a lidé se sluchovým postižením v minulých dnech vyjádřili poděkování České televizi za zpřístupnění velkého rozsahu zpravodajských pořadů v českém znakovém jazyce v období nouzového stavu. „Přes 90 % respondentů bylo spokojeno s kvalitou tlumočení v době pandemie ve zpravodajských relacích České televize. Přes 80 % respondentů ocenilo otevřený tým doplněný o nové tlumočníky,“ vyzdvihl Dvořák oceňovanou práci tlumočníků, kteří během koronakrize nakrátko museli nasadit nesmyslně i roušky, aby je zanedlouho vystřídaly průhledné štíty.

Ředitel Dvořák ocenil také program UčíTelka. „Podle šetření České školní inspekce se UčíTelka stala nejvyužívanější podporou pro vzdělávání na dálku také u učitelů, ačkoliv primárně mířila na děti a jejich rodiče,“ říkal radním. Z dalšího průzkumu Dvořák citoval, že pro pokračování dočasné stanice ČT3, která byla určená seniorům v době pandemie, se vyjádřilo téměř 8 z 10 dotázaných. 

Spory o seniory na internetu i Hitlera

Vůbec jako první se ze všech radních ozvala právě nová členka a ekonomka Hana Lipovská. „Program ČT 3 směřuje spíše na seniory, nicméně způsob sběru dat byl internetový, což znamená, že se pravděpodobně přímo netýká cílené skupiny, pro kterou byl určen,“ reagovala na šéfa televize Dvořáka Lipovská a dotázala se: „Měli navíc diváci možnost tento program naladit? Protože já vím, že řada seniorů, zejména z venkova, ho neuměla naladit.“

Ještě před tím, než stihl Dvořák odpovědět, přihlásil se o slovo radní Zdeněk Šarapatka a novou kolegyni nešetřil: „Já nevím, paní kolegyně, kde berete tu jistotu, že internetový průzkum se netýká seniorů. Pokud jste si povšimla, nevím jak u vás, ale čeští senioři od nějaké věkové kategorie jsou zpravidla moderní lidé.

Dvořák pak reagoval, že použili stejný způsob pokládání otázek jako dřív. Lipovské slíbil, že jí do příště dodá informace o tom, jak lidé zvládali kanál naladit.

Další věc, kterou Šarapatka kritizoval, bylo to, že se na programu ČT2 vysílá až moc dokumentů o druhé světové válce a Adolfu Hitlerovi. Podle něj měla stanice sovětskou filmovou sérii Osvobození vysílat s komentářem o ideologické stránce díla. Ředitel programu ČT Milan Fridrich mu oponoval. Důležitým ukazatelem je pro něj sledovanost. Šarapatkova slova ale víceméně potvrdila Lipovská, i ona by byla pro to, aby podobné pořady doprovázel kritický komentář.

Bude ČT nezávislá? A mlčící Xaver

Na Radě ČT byla řeč i o konkrétních pořadech - 168 hodin a Reportéři ČT jsou podle Šarapatky důležitými symboly, které ukazují, že je ČT nezávislá.

„Jsou to diskutované pořady, které jsou trnem v oku zejména vládním politikům a samozřejmě Pražskému hradu, protože je to kritická žurnalistika. Opravdu nikoho nešetří a berou to podle zásady padni komu padni. Myslím, že by mělo být povinností každého svobodně smýšlející člověka tyto publicistické pořady hájit, protože to jsou důkazy, že Česká televize je svobodná a nezávislá,“ řekl Šarapatka.

Právě o možném ohrožení nezávislosti mluvil po zvolení Lipovské a moderátora Xavera Veselého předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jsem přesvědčen, že to je začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize,“ řekl.

Opoziční poslanci právě Xavera Veselého často kritizovali. Ten se ale nechal slyšet, že pořad Reportéři ČT bude bránit. „Kdyby někdo řekl, že například zatne tipec pořadu Reportéři ČT, tak bych první řval. Pro mě je třeba Marek Wollner jeden z lidí, kteří jsou pro mě zárukou objektivity a investigativní práce,“ řekl serveru Aktuálně Xaver, který v minulosti ostře kritizoval třeba pořad Newsroom ČT24. Zato na jednání nic takového nezmínil, a dokonce vůbec k žádnému bodu nevystoupil.

Dukova kandidátka chválila modlitby na obrazovkách

Další diskuze, do které se na jednání pustili Šarapatka s Lipovskou, se týkala náboženského vysílání. Lipovskou do Rady ČT nominovala Česká biskupská konference.  Náboženské vysílání připomínkoval dříve kardinál Dominik Duka. Šarapatka připomněl, že se s ním Lipovská nedávno setkala.

„Já jsem nerozuměl úplně jeho formulaci, kdy mluvil o tom, že je potřeba se podívat na náboženské vysílání. Mohla byste říci, co se tím má na mysli, protože z pohledu veřejnosti nepanuje s tímto vysíláním nějaká výrazná nespokojenost,“ zeptal se nové kolegyně s tím, že Duka má dle něj potřebu se do ČT vměšovat.

„Slyšela jsem jemnou výtku, proč do toho kardinál vůbec mluví,“ reagovala Lipovská. „Připomenu, že byl členem divácké rady z titulu biskupa zodpovědného za mediální věci. Měl v popisu práce tyto věci sledovat,“ hájila kardinálovo počínání. „Spíše jsme přemýšleli, do jaké míry má ČT nahrazovat a do jaké míry doplňovat vysílání TV Noe,“ prozradila. Nezapomněla také pochválit Českou televizi, že během karantény nasadila vysílání mší. 

Pod Šarapatkou se „kýve židle“

Radní Šarapatka dal najevo, že kolegyni Lipovskou, lidově řečeno, moc nemusí hned při první možnosti na jednání. Kriticky se k ní vyjadřoval už dříve, označil ji za kandidátku Miloše Zemana a společně s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem je označil za „spojence zla“.

Ještě dva dny před volbou nových radních si Šarapatka napsal kritická slova na sociální síť. „Ve středu zvolí s podporou komunistů do RČT Lipovskou, Matochu a X. Kojzara Veselého. Poté mě odvolají, aby získali další, čtvrté místo pro nominanta KSČM,“ napsal s tím, že jde o přesný plán jeho odstranění z Rady ČT „v režii Burešova řezníka, komunistů, Pito-Mia atd.“.

To, že bylo zvolení zmíněných plánované, naznačil v Poslanecké sněmovně i předseda Pirátů Ivan Bartoš„Reálně se o tom, kdo bude zvolen, už několik dnů hovoří, i za jakých podmínek a co je možným důsledkem té podpory, která se tady najednou objevila dosti razantní,“ říkal Bartoš ohledně toho, co probíhalo v posledních dnech před volbou ve sněmovních kuloárech. Konkrétní však nebyl a vyzval k tomu, aby poslanci hlasovali veřejně.

Že se blíží Šarapatkův konec v kontrolním orgánu, je však skutečně možné. V úterý totiž budou poslanci volebního výboru řešit jeho odvolání na návrh poslankyně ANO Kořanové. Té se nelíbí právě vyjadřování radního na sociálních sítích. Konečné slovo by pak měli všichni poslanci.

Konkrétně Kořanová kritizuje hlavně Šarapatkův lednový příspěvek na twitteru. Poté, co náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, napsal, že „smrt je popleta“ a sdílel fotku Kubery s prezidentem Milošem Zemanem.

„Toto vyjádření je otřesné. To nemůže přicházet od lidí, kteří mají reprezentovat veřejnost v orgánech veřejnoprávních médií. Rozhodla jsem se, že navrhnu Poslanecké sněmovně odvolání Zdeňka Šarapatky z Rady ČT,“ reagovala bezprostředně Kořanová a nakonec tak i učinila.

Se Zemanem má Šarapatka problémy již z minulosti. Šarapatka byl Zemanovým poradcem v době, kdy byl Zeman premiérem. Soud letos v únoru pravomocně rozhodl o tom, že stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze. Ministerstvo financí ale proti rozsudku podalo dovolání, a spor se tak dostal k Nejvyššímu soudu.

Lipovská slova o existenci ČT mírnila

Kritizovaná byla už dříve i Lipovská, a to zejména za svůj výrok, že „nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií“ a že „nezná jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice“. Později svá slova mírnila s tím, že mluvila o ekonomických důvodech. Dalšího nového radního ČT lidé kritizovali zase za to, že dělá nekritické rozhovory s politiky na České rozhlase a že je k politikům moc vlídný.

Příští schůze Rady ČT bude zřejmě vyhrocenější. Řešit se má hospodaření stanice a vedou se diskuze o tom, zda je rozpočet ČT skutečně vyrovnaný. Radní zřejmě konečně zvolí svého předsedu a na přetřes přijdou i bonusy, které dostává generální ředitel Petr Dvořák.

Staroduchodce ( 8. června 2020 21:02 )

Ať si současné politbyro, které má ČT v socialistickém soukromém vlastnictví, obsah ČT3 strčí za "klobouk". Ještě v listopadu 1989 bylo v česku 1 milion členů KSČ a pro ně a jejich agentům, pokud se dožili současnosti a věřím, že díky péči, je jich hodně, je leckterý program z doby jejich vlády pohlazením na duši. Pokud jde o členy minulé Rady, část jich je jen dobře státem placených nastrčených figurek.

monhtik ( 6. června 2020 13:05 )

Nevím co má paní Lipovská proti ČT.3. Jsou to pořady pro seniory a běžely tam pěkné seriály, je jen škoda, že od nich televize upustila. Tento program by měl pokračovat, rozhodně si našel své diváky. Pan Šarapatka by měl opravdu rychle odejít, tento člověk není ochoten tolerovat jiný názor než svůj a běda tomu kdo si dovolí vyjádřit něco jiného, nehledě na to, že je asi jediný v této zemi kdo věří tomu, že Česká televize je nezávislá, jeho zaslepenost je bezkonkurenční.

fandasever ( 6. června 2020 07:30 )

ČT 3 je trapná reminiscence totalitních pořadů, ČT to uvádí jen proto že to mají v archívu a je to pro ně zadarmo

wenzel trousil ( 5. června 2020 12:08 )

Soukup JE NEJHORSI PREKABADENEC KTEREHO ZNAM::A TO BY CHTEL KANDIDOAT NA PREZIDENTA!!

gabreta ( 5. června 2020 11:45 )

Kontroverzní Luboš Xaver Veselý? Zajímalo by mne v čem je kontroverzní soudruhu redaktore! Kdo z radních je s jistotou kontroverzní, je šmejd Šarapatka, už pro jeho výroky!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud