Vyšetřovatelům případu sestřeleného letadla chybí černé skříňky. Írán si diktuje podmínky

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
11. června 2020
07:56

Írán oznámil, že je ochoten předat černé skříňky Boeingu 737, který se i se 176 lidmi na palubě po zásahu protiletadlovou střelou zřítil 8. ledna u Teheránu, zahraničním vyšetřovatelům. Pád letadla nikdo nepřežil. Íránci dodali, že jsou téměř připraveni případ uzavřít a že jim data z vyzvednutých skříněk neposkytla „žádnou pomoc“, uvedl deník The Guardian.

Tragický let 752 ukrajinské společnosti Ukraine International Airlines se krátce po svém vzletu z Mezinárodního letiště Imáma Chomejního u Teheránu zřítil nedaleko města Parand. Krátce po zveřejnění zprávy se na sociálních sítích začala objevovat videa zřícení, na kterých bylo patrné, že stroj vzplál před svým pádem i to, že jej zasáhl nějaký objekt.

Írán několik dní popíral, že by měl s nehodou něco společného. Na místo nehody dokonce vláda poslala buldozery, aby zničily důkazy. Nakonec ale Íránci přiznali, že letoun omylem zasáhla protiletadlová střela revolučních gard. K tragédii došlo jen pár hodin poté, co Írán provedl odvetný útok za americký úder, při kterém byl zabit íránský generál Kásem Solejmání.

Na palubě umíraly celé rodiny

Leteckou havárii nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě, mezi cestujícími bylo 82 Íránců a 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, 9 Švédů, 4 Afghánci, 4 Britové a 3 Němci. Většina cestujících, 138 osob, mířilo stejně do Kanady. Nejstarší oběti bylo 62 let, nejmladší pak pouze rok, mezi mrtvými byly celé rodiny.

Z trosek byly vyzvednuty obě černé skříňky - letový záznamník a záznamník z kokpitu, Írán je nejprve nechtěl vydat nikomu, nakonec ale svolil ke společnému vyšetřování. Do země záhy po tragédii dorazil tým z Ukrajiny a další specialisté. „I když je naše šetření téměř u konce, data ze skříněk nám během vyšetřování neposkytla žádnou pomoc. Jsme připravení oba záznamníky předat třetí zemi či zahraniční společnosti,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Mohsen Baharvand.

Írán skříňky vydá jen za určitých podmínek

Kanada už několik měsíců trvá na tom, že Írán nemá dostatečně kvalitní technologii, která by byla schopná plně analyzovat data ze skříněk. Ottawa proto vyzvala Teherán, aby jim schránky poslal na dekódování. Jejich transfer Íránci přislíbili už v březnu. „Je to krok správným směrem,“ reagoval tehdy kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne. Dodal ale, že slova nic neznamenají a že si počká na činy.

Baharvand o víkendu v rozhovoru pro agenturu IRNA dodal, že íránská vláda má několik „zásadních podmínek“, za jakých bude ochotná černé skříňky poskytnout dalším zemím. Podrobnosti ale nenabídl, neuvedl ani, kdy by tak mohlo k předání skříněk dojít.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud