Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Sestřelené letadlo nemělo šanci. Piloti zemřeli během pár vteřin, potvrdil ministr

Aktualizováno -
13. ledna 2020
17:05
Autor: ČTK - 
13. ledna 2020
15:00

Írán vydá Ukrajině skříňky o záznamu letu sestřeleného ukrajinského letadla. Řekl to v pondělí ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. Íránská protivzdušná obrana civilní letadlo sestřelila ve středu ráno. Neštěstí nepřežil nikdo ze 176 lidí, kteří byli na palubě. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov už dříve řekl v rozhovoru s kanadskou stanicí CBC, že posádka letadla zemřela okamžitě.

Íránská raketa, která boeing zasáhla, explodovala v blízkosti kokpitu a do kabiny pilotů vlétly střepiny. Prystajko v pondělí označil za „nesmysl“ argument Íránců, že se letadlo nacházelo v blízkosti citlivého vojenského objektu.

Země, které při nehodě přišly o své občany, budou podle šéfa ukrajinské diplomacie jednat o možném požadavku na odškodnění ze strany Íránu.

Části kokpitu proražené střepinami jsou i na fotografiích

Úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zveřejnil fotografie, na nichž jsou vidět části kokpitu proražené střepinami na několika místech. Vyšetřovatelé se domnívají, že byly způsobeny při explozi střely.

Ukrajinští vyšetřovatelé si prý byli od počátku jisti, že boeing byl sestřelen. Kanada, USA a Británie po středeční tragédii naznačovaly možnost takové verze, kterou Írán přiznal až v sobotu.

Díry v plášti havarovaného boeingu ukrajinských aerolinek poblíž Teheránu (8. 1. 2019) Díry v plášti havarovaného boeingu ukrajinských aerolinek poblíž Teheránu (8. 1. 2019) | Reuters

Do vyšetřování se zapojilo 45 odborníků z Ukrajiny a už po několika hodinách práce na místě jim bylo jasné, že letadlo bylo sestřeleno, tvrdil Danilov. Museli si ale informaci nechat pro sebe, dokud se Írán nepřizná. „Nemohli jsme to ohlásit hned, protože našim expertům se tam špatně pracovalo, je to (Írán) problematická země,“ citovala Danilova CBC.

Detailní fotografie vraku poslali Ukrajinci svým kolegům do Kyjeva. „Měli jsme ty snímky v reálném čase a sledovali jsme, co se dělo na místě,“ řekl Danilov.

Vyšetřovatel zkontroluje laboratoř

Vysoce postavený vyšetřovatel z Íránu by měl v nadcházejících dnech navštívit Ukrajinu, aby zjistil, zda je tamní laboratoř vhodná pro analyzování údajů z černých skříněk z letadla, které minulý týden nad Teheránem sestřelili Íránci. S odvoláním ukrajinský bezpečnostní zdroj o tom informovala agentura Reuters.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že Írán bude mít poslední slovo ohledně toho, kde budou černé skřínky zkoumány.

Trosky ukrajinského letadla, kam dorazili vyšetřovatelé nehody (11. 1. 2020). Trosky ukrajinského letadla, kam dorazili vyšetřovatelé nehody (11. 1. 2020). | Reuters

„Kdybychom řekli, že letadlo sestřelili, nepustili by nás k němu“

Danilov také řekl, že ukrajinská ambasáda v Íránu v den incidentu nejprve tvrdila, že pád letadla způsobilo selhání motoru. Vyjádření, které zastupitelský úřad později stáhl a nahradil jej prohlášením, že příčina pádu letadla je nejasná, mělo podle Danilova přimět Teherán, aby místo nehody zpřístupnil vyšetřovatelům.

Kdybychom rovnou řekli, že ho sestřelili, nejsem si jist, že by nás vůbec nechali jít k vraku a že bychom mohli dělat, co děláme,“ řekl.

Podle jeho slov byly části vraku rychle převezeny do blízkého hangáru, což se mnohým vyšetřovatelům nelíbilo. Danilov není spokojen s íránským prohlášením, že letadlo se terčem střelby stalo omylem. Není mu jasné, jak mohl někdo považovat civilní stroj za ohrožení. „Toto je klíčový bod vyšetřování,“ řekl Danilov. Chce také, aby Íránci objasnili, zda šlo o technický, nebo lidský omyl.

Íránské revoluční gardy případ vysvětlují jako rozhodnutí jednoho člena protivzdušné obrany, který měl na vyhodnocení hrozby a reakci na ni zlomky vteřiny.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud