Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Mezi zajatými žoldnéři dva muži z USA? „Chtěli mě zabít,“ tvrdí prezident Maduro

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
5. května 2020
09:34

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizním projevu prohlásil, že úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 „teroristů“, včetně dvou amerických občanů, které popsal jako žoldnéře. Uvedla to dnes agentura Reuters. „Jejich hlavním cílem bylo zabít mě, venezuelského prezidenta,“ řekl Maduro.

Venezuelská vláda v neděli oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi z Kolumbie organizovaný Spojenými státy. Tvrdila, že osm najatých žoldnéřů zabila a zajala agenta americké protidrogové agentury DEA. Maduro také předvedl pasy a další doklady dvou zaměstnanců floridské firmy Silvercorp, jejíž vlastník se podle Reuters ještě dříve přihlásil k odpovědnosti za nezdařenou akci.

Venezuelské úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 „teroristů“, včetně dvou amerických občanů. Venezuelské úřady při nezdařeném pokusu o vpád do země a svržení režimu zajaly 13 „teroristů“, včetně dvou amerických občanů. | Reuters

Válečný veterán: Jsou to moji kluci

Agentura Reuters ve zprávě o Madurově vystoupení v televizi označila zajaté Američany za Lukeho Denmana a Airana Berryho, v jiné zprávě ale Berrymu přisoudili křestní jméno Aaron.

Šlo o zprávu, podle které se k nezdařenému pokusu o Madurovo svržení přihlásil americký válečný veterán, bývalý příslušník speciálních sil Jordan Goudreau, který na Floridě vede bezpečnostní firmu Silvercorp. „Pracovali se mnou. Jsou to moji kluci,“ řekl po zajetí Berryho a Denmana.

Oba Američané byli zadrženi v pondělí, při následné razii na komplice nedělního pokusu o invazi. Pravděpodobně jsou zadržováni ve věznici vojenské rozvědky, napsala Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí.

Opozice: Maduro chce jen odlákat pozornost

Opoziční vůdce Juan Guaidó zpochybnil vládní verzi nedělních událostí. Maduro se podle něj snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů v Caracasu.

Štáb opozičního vůdce v prohlášení popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

USA s tím nemají co do činění

Americký představitel, který si nepřál být jmenován, ujistil, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena, napsala Reuters a dodala, že podle jiného zdroje, obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb, ani americké tajné služby neměly se vpádem do Venezuely nic společného.

fotrpjotr ( 5. května 2020 12:32 )

Vypadá,že USA vyvolají ve Venezuele provokaci,by měli důvod vojensky zasáhnout a přinést tu jejich demokracii.

panda82 ( 5. května 2020 12:20 )

Vyjmenuje někdo v čem nemají USA pazury

panchovilla ( 5. května 2020 10:05 )

Operace Kondor 2.0

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud