Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

„Uprchlická tragédie a zničená země.“ Spisovatel věští v Praze pád režimu Madura

Autor: ČTK - 
11. května 2019
12:33

Pád jednoho z posledních autoritářských režimů v Latinské Americe, jímž je vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, je nezvratný proces. Řekl to v rozhovoru s ČTK peruánský spisovatel a novinář Mario Vargas Llosa, který velkou část své literární dráhy zasvětil boji za demokracii a který je v těchto dnech v Praze hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy.

Právě situace ve Venezuele, která se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí a kde se letos vyhrotila i krize politická, je v posledních měsících hlavním tématem zahraniční politiky většiny zemí Latinské Ameriky.

„Je to opravdu tragédie, z Venezuely už utekly tři miliony lidí a brzy to bude další milion,“ řekl ČTK třiaosmdesátiletý Vargas Llosa. Venezuelané utíkají většinou do dalších států Jižní a Střední Ameriky kvůli nedostatku potravin a léků, kvůli stále častějším a delším výpadkům elektřiny a dodávek vody i kvůli represím Madurovy vlády.

Banda extremistů

„Diktatura zničila zemi, která je potenciálně velmi bohatá, která může mít nejvyšší životní úroveň v Latinské Americe, ale nemá, protože upadla do rukou bandy extremistů,“ uvedl spisovatel, který ve svých dílech často propojuje historii s fikcí.

Jeden z jeho románů nazvaný Kozlova slavnost někteří považují za nejlepší literární obraz latinskoamerické diktatury. Vargas Llosa je přesvědčen, že Madurův režim je odsouzen k zániku a dříve či později skončí. „Doufám, že to bude brzy. Co ale bude trvat určitě dlouho, bude rekonstrukce hospodářství, které komunistická ideologie zcela zničila,“ uvedl peruánský spisovatel.

I podle venezuelské opozice a řady expertů nese vinu za kolaps hospodářství Venezuely, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, řízená hospodářská politika socialistické vlády. Opozice rovněž viní Madurovu vládu, že miliony ze státního rozpočtu zpronevěřila. „Jsem přesvědčen, že většina obyvatel (Venezuely) už má dost toho režimu,“ řekl Vargas LLosa.

Klíčová je ale pro změnu podpora armády, kterou opozice zatím nemá. Výhrůžky Spojených států vojenskou intervencí považuje jediný peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu za pouhou „rétoriku“.

Vojenská intervence by podle mnohých situaci jen zhoršila, u velké části obyvatel Latinské Ameriky je totiž hluboko v myslích zakořeněná nevraživost vůči USA kvůli jejich intervencím v regionu v minulém století. Mezinárodní tlak na Madura je ale podle Vargase Llosy pro změnu režimu velmi důležitý.

Opatrný: Lidí na protestech ubývá

V tom se peruánský spisovatel naprosto rozchází například s historikem a vedoucím Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy Josefem Opatrným, který se veletrhu Svět knihy také účastní.

„To, že mezinárodní tlak donutí Madura odstoupit, je jen iluze,“ řekl Opatrný ČTK s obavou, že autoritářský režim ve Venezuele může trvat ještě léta. „Dokud má Maduro podporu armády, u moci se udrží. A proč by ho armáda přestala podporovat, když se za něj má tak dobře jako nikdy předtím,“ uvedl Opatrný s odkazem na výsadní postavení armádních důstojníků. Ti ovládají v zemi i řadu velkých firem.

Historik připustil, že ještě před dvěma měsíci to vypadalo, že by Maduro mohl úřad opustit. „On se ale rozhodl vyčkat,“ dodal Opatrný s tím, že protivládních protestů už se neúčastní tolik lidí jako začátkem roku.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Taurus70 ( 12. května 2019 00:02 )

Ale ho... velebnosti Maduro to ustoji a bude silnejsi nez driv protoze vytridi zrno od plev,jen jste mu nahrali to je cele😂😂😂😂

fotrpjotr ( 11. května 2019 14:31 )

Do všech státu,kam se začnou vměšovat američtí vojenští štváči jsou nepokoje.

vihor ( 11. května 2019 13:30 )

V Sýrii si také všichni mysleli, že Asad padne a ejhle, vše se vrací ke starému a nic se nezmění. Bohužel autoritářské režimy jsou nyní na vzestupu celosvětově. Protože se ukázalo, že totalitní kapitalizmus zaváděný zejména Čínou prostě vydělává víc peněz než demokratický kapitalizmus reprezentovaný USA. Té levné pracovní síle a omezeným právům lidí v totalitě prostě nemůže demokracie konkurovat. A pokud někdo hledí jen na ekonomický prospěch, viz. třeba ta tzv. Zemanova ekonomická diplomacie, tak je to nevyhnutelné. Přispívají k tomu lidé jako Jágr, kteří prý nehledí na politiku a zajímá je jen ten jejich obor, a to je právě to, na čem ty totalitní režimy staví. Drž hubu a krok a bude ti líp. Babišovým voličům se to tak líbí. Je to celosvětový trend. A i média se bojí o protestech informovat. Třeba dnes se porvali poslanci v parlamentu v Hong Kongu kvůli připravovanému zákonu o vydávání lidí k trestnímu stíhání do komunistické kontinentální Číny a doprovází to ohromné prodemokratické protesty v ulicích, požadující zrušení tohoto zákona, ale česká média o tom mlčí.

Zobrazit celou diskusi