Druhého muže opozice zadrželi kvůli vzpouře ve Venezuele. Použili k tomu odtahový vůz

Autor: ČTK - 
9. května 2019
06:39

Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi. Vozidlo druhého muže opozice při odjezdu ze sídla strany Demokratická akce (AD) obklíčilo komando tajné služby SEBIN a odtahový vůz jej odvezl i se Zambranem, napsala agentura AP.

„SEBIN nás zaskočil, nenechali nás vystoupit z našeho auta a použili odtahový vůz, aby nás nuceně odvezli přímo do Helicoidu,“ uvedl místopředseda parlamentu na twitteru s odkazem na centrálu hlavní venezuelské tajné služby.

„Režim zadržel prvního místopředsedu Národního shromáždění. Snaží se rozložit moc, která zastupuje všechny Venezuelany, ale to se jim nepodaří,“ reagoval vůdce opozice Juan Guaidó, kterého téměř 60 zemí včetně Spojených států uznává jako prozatímního prezidenta Venezuely.

Zambrano je jedním ze sedmi zákonodárců, kterým ústavodárné shromáždění ovládané socialistickým prezidentem Madurem o den dříve odebralo poslaneckou imunitu. Skupina opozičníků je obviněna z velezrady a spiknutí kvůli neúspěšnému pokusu vyvolat vojenskou vzpouru proti Madurovi. Venezuelský nejvyšší soud nařídil zahájit trestní stíhání v úterý a zatčení Zambrana je podle agentury Reuters prvním takovýmto krokem vůči členovi parlamentu od 30. dubna, kdy Guaidó a další vyzvali armádu, aby svrhla Madura.

Video  Venezuelský politik se na protest v parlamentu svlékl  - Twitter

„Jeden z hlavních osnovatelů převratu byl právě zatčen,“ řekl ve vysílání státní televize předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello. „Budou muset u soudů zaplatit za neúspěšný puč, o který se pokusili,“ dodal.

Zambrano dvě hodiny před svým zatčením řekl AP v telefonickém rozhovoru, že se nebude skrývat, protože „jsem se nedopustil žádného zločinu“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 9. května 2019 08:40 )

Zločinci USA již operují v okolních státech kolem Venezueli !!Po Syríí
jsem psala že bude Venezuela !!ropa ropa a nerostná bohatství proto tolik let
jsou vedená embarga řízená těmito světovými zločinci !!

snehulak ( 9. května 2019 08:35 )

Mám takový pocit, že onen Juan Guaidó zastupuje celou Venezuelu asi jako
u nás Hřebejk a Kalousek. A jestli se tam volí senát podobně jako
u nás, tak má takový mandát, jako tady dnes Drahoš (5% oprávněných
voličů).

cikrt ( 9. května 2019 08:17 )

V Katalánsku demokraticky zvolení zástupci pozavíraní a lidi krvavě
potlačeni.Ve Venezuele se samozvanci vynášejí do nebes.

vaber ( 9. května 2019 08:10 )

co je na tom divného ,že byl zadržen kvůli vzpouře? Ve Španělsku zavřeli
celé vedení Katalánska ,když se chtěli osamostatnit a celá Evropa tomu
tleskala

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud