Děsivé záběry: Vojáci najížděli do lidí. Ve Venezuele zemřeli 4 lidé včetně mladé ženy

Aktualizováno -
2. 5. 2019
23:40
Autor: ČTK - 
2. 5. 2019
07:55

Tisíce lidí zaplnily ve středu ulice Caracasu při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Během střetů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřeli za poslední dva dny nejméně 4 lidé, včetně mladé ženy a 230 jich bylo zraněno, informovala o tom agentura AFP. Maduro opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny „zrádce“. Justice ve čtvrtek nařídila znovu zatknout opozičního vůdce Leopolda Lópeze.

Dlouhodobě napjatá situace v zemi stižené politickou a ekonomickou krizí se ještě více vyostřila v úterý. Guaidó, jehož více než 50 zejména amerických a evropských zemí uznává za prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení socialistické Madurovy vlády.

Uživatele sociálních sítí zděsilo video, jehož záběry ukazují, jak během provládních protestů do demonstrujících lidí najíždějí armádní vozy. Je to právě armáda, jejíž většina stále stojí na straně prezidenta Madura a podporuje ho.

Vojáci najíždějí do protestujících Venezuelců 

„Situaci ve Venezuele pozorně monitorujeme,“ komentoval události americký prezident Donald Trump. Na Guaidóovu stranu se přidala skupina vojáků, naprostá většina armády je však nadále věrná Madurovi, což je pro budoucnost jeho režimu klíčové.

Guaidó na středu svolal masové demonstrace a na jejich začátku vyzval ke generální stávce, která by měla být prostředkem k Madurovu pádu. Socialistický vůdce, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a zbídačení vlastního národa, odmítá výzvy k novým volbám a Guaidóovu snahu označuje za pokus o převrat podporovaný ze zahraničí.

Guaidóova výzva vedla ke dvěma dnům mohutných demonstrací v ulicích měst celé země. Podle nevládní organizace Observatoř sociálního konfliktu (OVCS) byli dva lidé zastřeleni ve městě La Victoria a další dva byli zasaženi při střelbě v Caracasu. Aktivisté tvrdí, že na 230 lidí bylo při potyčkách mezi policií a demonstranty zraněno a 205 osob policie zadržela.

Ve Venezuele pokračují protesty proti vládě prezidenta Madura. (2.05.2019)Ve Venezuele pokračují protesty proti vládě prezidenta Madura. (2.05.2019) | Reuters

Maduro ve čtvrtek vystoupil s projevem, vysílaným ve státní televizi, na letecké základně La Carlota v Caracasu, u níž v úterý Guaidó obklopen několika vojáky vyzval armádu, aby se postavila na stranu opozice a pomohla mu obnovit v zemi demokracii. Za přítomnosti ministra obrany Vladimira Padrina dnes na stejném místě Maduro uvedl, že armáda musí být připravena bojovat proti „zrádcům“.

Maduro, který je u moci od roku 2013 a jehož nový mandát v lednu parlament označil za nelegitimní kvůli nesvobodným volbám, kroky opozice označuje za pokus o převrat podporovaný z USA.

Maduro chce zavírat „osnovatele zločinného převratu“

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ řekl Maduro svým stoupencům shromážděným na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Na jiných místech Caracasu naproti tomu byly místo souhlasných ovací slyšet výstřely a křik demonstrantů. Ve čtvrti Chacao bylo při střetech s provládními silami zraněno 46 lidí, z toho dva střelnou zbraní. Sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová svému zranění v nemocnici podlehla, informovala opoziční lidskoprávní organizace OVCS.

Soud v Caracasu hend ve čtvrtek vydal zatykač na opozičního předáka Leopolda Lópeze kvůli tomu, že porušil podmínky domácí vězení. V něm byl od roku 2017, ale v úterý opustil domov v Caracasu a objevil se po boku Guaidóa na demonstraci. Nyní je v rezidenci španělského velvyslance v Caracasu. Španělská vláda podle agentury Reuters věří, že venezuelské úřady budou respektovat nedotknutelnost velvyslancovy rezidence, a neuvažuje o vydání opozičního politika, kterého do rezidencei doprovodila žena a dcera.

 Během středečního protestu se stovky lidí pokusily zablokovat silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen. Po celé zemi bylo podle zmíněné organizace zraněno více než 130 lidí.

USA jsou připraveny zasáhnout

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že jsou USA připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. Podobnou možnost naznačila také Brazílie. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné následky.

Pompeo má ale se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o situaci ve Venezuele hovořit začátkem příštího týdne na setkání ministrů zahraničí zemí Arktické rady ve Finsku, uvedla agentura AP s odvoláním na americký diplomatický zdroj.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 3. května 2019 17:27 )

TAK TAK ZLOČINCI 21 STOLETÍ DRUHÝ HITLER !

1912 ( 3. května 2019 17:25 )

satanas ( 3. května 2019 15:55 )

Trumpa vlacet? NO, snad jednou!!

satanas ( 3. května 2019 15:53 )

Trump byse mel starat predevsim o hladove bezence na Mexickych
hranicich!Nechapu, proc Media ukazuji porad jen davy lidi pry patrici k tomu
samozvanci a ve skutecnosti se jedna o priznivce Madura??DOufam ze samozvanec
za ty obeti ktere svym besnenim zapricinil bude nalezite potrestan!

Taurus70 ( 3. května 2019 06:38 )

Americani jen stekaji moc dobre vedi ze by to byl druhy Vietnam a tentokrat na
jejich hristi,jedinne co muzou udelat tak rozpoutat obcanskou valku o coz se
evidentne snazi ale vetsi cast lidi porad stoji za Madurem
takze pomalu se situace opet zacne zklidnovat a Kacer ma za sebou dalsi
prohru,Amerika proste nikdy a nikde nezvitezi proto je uz vsem
k smichu😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa