„Máme hlad! Bojujeme o přežití.“ Zbídačení lidé udeřili na prezidenta Venezuely

Autor: Darina Jíchová - 
28. ledna 2019
20:47

Venezuelci žijí mezi dvěma vůdci, autoritářským Nicolasem Madurem a jeho oponentem a šéfem parlamentu Juanem Guaidóem, který se minulý týden prohlásil za prezidenta. Jedná se o patovou situaci, při které nejvíc trpí lidé. V zemi probíhají demonstrace a prohlubuje se hospodářská krize. „Máme hlad, Maduro,“ vzkazují lidé prezidentovi. Příběh zbídačených Venezuelců přinesla stanice CNN.

Reportéři CNN popsali stav mnohých venezuelských měst a vesnic, které si nesou nejen důsledky střetů mezi demonstranty a policií, ale i naprosté bídy, v níž se tamní lidé ocitli. „Vyrabované domy a obchody, vypálené policejní stanice, zatýkání, prázdné lednice,“ popsali novináři.

Z lidí jsou žebráci

Carolina, jedna z Venezuelek, která sleduje dění ze svého zápraží v Caracasu, promluvila o tom, co ona, její rodina a další běžní lidé prožívají. „K jídlu máme balíček těstovin a ochucovadla do vody, aby to nějak chutnalo, k pití nám zbyly poslední dvě láhve vody,“ uvedla žena. Reportérům ukázala záběry z demonstrací, které se jí podařilo zachytit.

„Ruka se mi třásla,“ omlouvala se za špatnou kvalitu obrazu. Na videu jsou vidět policisté i demonstranti, slyšet jsou výstřely a křik lidí. „Změna je blízko, cítíme to. Jsme naprosto zničení, jsou z nás žebráci. Tohle není už protest proti Madurově politice, je to boj o přežití. Lidé se zabíjejí kvůli kilu mouky nebo litru vody,“ svěřil se CNN Carolinin bratranec Ronny.

Maduro: Je to pokus o státní převrat

Během minulého týdne proti Madurovi vystoupily sta tisíce lidí, stejně jako samozvaný nový prezident Guaidó požadují nové volby. Guaidó má zahraniční podporu včetně Spojených států, Austrálie, Velké Británie, Evropské unie a většiny Latinské Ameriky. Maduro postup Guaidóa označil za pokus o státní převrat, čemuž podle něj napomáhají hlavně USA.

Opoziční lídr Juan Guaidó složil ve středu  přísahu jako úřadující prezident.Opoziční lídr Juan Guaidó složil ve středu přísahu jako úřadující prezident. | Reuters

Zbídačená Venezuela

Průměrný Venezuelec v roce 2017 zhubnul o 11 kilogramů, je to důsledek dlouhotrvající inflace a ekonomické krize, za kterou mimo jiné stojí i korupce Madurova režimu, které jsou si místní lidé dobře vědomi. Venezuela kdysi bývala nejbohatším regionem, nyní je v kritické situaci. Obchody zejí prázdnotou, k dostání nejsou vejce ani chleba. Pokud už lidé narazí na nějaké potraviny, vyjde je to pěkně draho. Láhev vody, balíček ořechů, sýr, šunka a pár kusů ovoce stojí až 4,5 tisíce korun.

V následujících měsících zřejmě potraviny ještě podraží, nedostatkovým zbožím jsou i základní hygienické potřeby jako například toaletní papír. Jeho cena se šplhá k deseti tisícům korun. Největším problémem je ale jídlo.

Ještě před 10 lety se do Venezuely hrnuli ostatní Jihoameričané, v bohatém státu si hledali práci. Situace se otočila, v současné době pohraniční části Kolumbie plní Venezuelci, někteří žebrají, ženy většinou pracují jako uklízečky nebo prostitutky. Pro jídlo pro své rodiny jsou lidé ochotní dělat cokoliv. Proud lidí odcházejících z Venezuely neustává, OSN odhaduje, že v roce 2019 opustí zemi 2 miliony lidí. V loňském roce to byly 3 miliony.

Děti trápí hlad a nemoci

Bída nešetří ani děti, v hlavním městě jich desítky pobíhají po ulicích a prohledávají odpadky s nadějí, že najdou něco k jídlu. K nepoznání se změnily také luxusní čtvrti města. „Hledáme různé věci, sbíráme všechno, co by mohlo mít nějakou cenu s nadějí, že se nám to podaří vyměnit třeba za kus kuřecí kůže, abychom měli co odnést domů,“ vypověděla čtrnáctiletá Uzmaria.

„Bratra loni zabil nějaký gang. Jednou prostě zmizel a pak našli jeho tělo v řece,“ doplnila Uzmaria. „Maduro, mám hlad,“ stěžují si děti, mnoho z nich je ve špatném zdravotním stavu a potřebuje lékařskou pomoc. Podle reportérů CNN je trápí hlavně silné nachlazení a kašel.

Guaidó a další členové opozice se v posledních dnech obrací na armádu a vyzývají ji, aby vystoupila proti vládě. Opoziční parlament dokonce připravil zákon na ochranu zběhů. Vojenští vůdci ale zůstávají věrni Madurovi, k loajalitě vyzval také ministr obrany Vladimir Padrino Lopez.

V armádě roste nespokojenost

Mezi řadovými vojáky ale panuje nespokojenost. „Měsíčně dostáváme 33 korun, když za to koupím kus kuřete, nezbude mi nic. My živoříme a naši velitelé si užívají a bohatnou. Do služby proti demonstrantům ale pak musíme my,“ vypověděl jeden z vojáků, ze strachu požádal o zachování anonymity.

„Řekl bych, že tak 80 procent vojáků je proti Madurově vládě, hlavně pěšáci. Ti rozhodně trpí víc než velitelé,“ popsal situaci. „Vidět to můžete v některých státech, vojáci se tam účastní protivládních protestů. Pokud dostaneme nějakou mezinárodní pomoc, není pochyb, že se armáda zapojí,“ přiznal ale, že většina vojáků se bez svých velitelů k opozici nepřidá.

Reportéři CNN se muže zeptali, co by dělal v případě, že by dostal rozkaz střílet do demonstrantů. „Neuposlechl bych a radši odešel z armády. Ti lidé jsou jako můj bratr, matka, kdokoliv... Stejnou bídou si procházíme všichni,“ prohlásil muž.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

venca3389 ( 22. února 2019 22:11 )

https://cz.sputniknews.com/svet/201902229277239-Max-Blumenthal-supermarket-Venezuela/ koukněte jak se mají ve Venezuele at tady nemachrujou

satanas ( 29. ledna 2019 15:49 )

Kde volby michaji Wrazi z Wall Stretu, lze mluvit o demokratickych volbach?? TY davy, co stoji u plotu v Mexiku na US hranici,,to nejsou uprchlici pred Madurem!

1912 ( 29. ledna 2019 08:07 )

USA jsou světoví zločinci !!

janhu ( 29. ledna 2019 07:26 )

demokratické volby = MADURO ,terorismus = vměšování ze zahraničí, hospodářské embargo usa, státní puče usa 2002,2014,2016,2019.... ústavní soud jasně rohod respektujte demokraćii vy hitleři

honza666 ( 29. ledna 2019 00:38 )

To je pěkný nesmysl, Maduro vyhrál ve zmanipulovaných volbách, které nelze prohlásit za regulérní ani při zamhouření obou očí, navíc nesložil slib do rukou parlamentu a proto NENÍ právoplatným prezidentem. Tím je dle ústavy předseda parlamentu. Nejvyšší soud si Maduro obsadil věrnými a protože parlament neovládal, klidně si v rozporu s ústavou založil jiný, jemu poslušný orgán, ústavodárné shromáždění, který ovládá. Když mu nevyhovovala generální prokurátorka, tak na ní poslal armádu a její pravomoci převedl loajálnímu ombudsmanovi, prostě si dělá co chce na zákony a lidi kašle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud