Trump prý uzná venezuelským prezidentem šéfa opozice. Aby tlačil na Madura

Autor: ČTK, nkov - 
15. ledna 2019
20:30

Americký prezident Donald Trump se chystá uznat venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa za prezidenta země v naději na posílení tlaku na Nicoláse Madura, který se minulý týden ujal funkce na další funkční období. Oznámila to televize CNN s odvoláním na zdroj obeznámený s prezidentovými záměry. Šéf parlamentu Guaidó tento týden vyhlásil záměr nahradit Madura ve funkci.

Spojené státy, stejně jako venezuelská opozice a desítky států světa, Madura jako prezidenta neuznávají. Podle venezuelské ústavy v případě neobsazení funkce hlavy státu jeho úřad vykonává předseda parlamentu. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Garrett Marquis televizi CNN odmítl informaci o Trumpových záměrech potvrdit. Řekl nicméně, že USA Guaidóa jako šéfa demokraticky zvoleného parlamentu podporují.

Bílý dům rovněž podle americké televize chystá proti Venezuele zatím nejtvrdší sankce, jejichž součástí má být i úplné embargo na dovoz venezuelské ropy. Tak radikální krok Trump dosud odmítal podniknout v obavě před možným zvýšením cen benzinu v USA, odhadem v přepočtu zhruba o korunu za litr po dobu šesti měsíců.

„Spojené státy zvažují veškeré diplomatické, politické a ekonomické nástroje v odpovědi na uzurpaci moci nezákonným Madurovým režimem,“ popsal americké stanovisko mluvčí NSC Marquis.

Vítězství ve volbách s nízkou účastí

Maduro uspěl ve volbách s velmi nízkou účastí, které většina opozice na protest proti vyloučení mnoha svých kandidátů a dalším diskriminačním praktikám bojkotovala. Maduro navíc složil přísahu před členy nejvyššího soudu, a ne v parlamentu, jak mu to ukládají zákony.

Video Venezuelský prezident Maduro hoduje ve slavné restauraci, zatímco lidé v jeho zemi trpí hladem - Instagram.com

1912 ( 25. ledna 2019 16:34 )

Trump a jejich zločinečtí naftový gauneři potřebuje takového gaunera mít ve vládě Venezuely které hop tam oni dosadí co jim umožní drancovat jejich ropu !!!!!Vždyt již dávno tam působí ti US žoldáci co rozvaracejí tento národ !!Vždyt po Sýrií jsem psala několikráte že se chystají na Venezuelu !!!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud